Kategorie

dkk

 

Dyskusyjne Kluby książki  formą promocji czytelnictwa


       
Dyskusyjne Kluby Książki to projekt adresowany do czytelników korzystających z bibliotek publicznych. Oparty jest na założeniu, że potrzebne są miejsca, w których można rozmawiać o wspólnie przeczytanych książkach

Celem programu jest wykreowanie mody na czytanie poprzez akcentowanie przyjemności płynących z lektury - udział w życiu literackim, spotkania z ciekawymi ludźmi, interesujące dyskusje, możliwość twórczego wykorzystania wiedzy płynącej z książek i literatury. Projekt ma na celu promować współczesną literaturę polską i obcą oraz przybliżać sylwetki pisarzy. U podstaw działalności DKK leży przekonanie, że nie trzeba być krytykiem, by czerpać przyjemność z dyskutowania o literaturze

Celem Klubów jest także ożywienie środowisk skupionych wokół bibliotek oraz zachęcenie samych bibliotekarzy do aktywnego promowania mody na czytanie.

Projekt Dyskusyjne Kluby Książki wpisuje się w wieloletni program, realizowany przez wojewódzkie biblioteki publiczne w całej Polsce przy wparciu finansowym i merytorycznym Instytutu Książki. Program funkcjonuje od 2007 roku.

Więcej informacji o programie i jego dotychczasowych osiągnięciach można znaleźć na stronie Instytutu Książki: http://www.instytutksiazki.pl/p,dkk.html

 

W Bibliotece Publicznej w Kalwarii Zebrzydowskiej od stycznia 2016 roku działają dwa Dyskusyjne Kluby Książki.


Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych: spotkania odbywają się co dwa miesiące, w każdy trzeci wtorek miesiąca: w lutym, kwietniu, czerwcu, wrześniu,  i grudniu o godz. 1600


Dyskusyjny Klub Książki dla dzieci. Spotkania odbywają się w dwóch grupach wiekowych: młodszej- dzieci w wieku 5-6 lat, oraz starszej- dzieci w wieku 7-10 lat.  Spotkania odbywają się raz w miesiącu w soboty o godz. 1030.

________________________________________________________________________________________________

 

DKK w 2023 roku


LUTY


11.02.2023

Na pierwszym spotkaniu DKK dla dzieci w roku 2023 czytaliśmy książkę pt. "Na zawsze przyjaciele". U podnóża starego dębu mieszka rodzina królików, a wysoko w koronie swoją dziuplę mają sowy. Choć żyją blisko siebie, jest im trudno się spotkać. Kiedy w słoneczny dzień Króliczek biega po łące, Sówka śpi w najlepsze, a kiedy ona rozprostowuje skrzydła do lotu w blasku księżyca, on właśnie smacznie zasypia. I tak mijają im dni i noce, a oni nic o sobie nie wiedzą. Aż do chwili, gdy oboje zapragną się poznać…

Ta cudowna książka o przyjaźni była wstepem do dyskusji o sile przyjaźni i jej ważnej roli w życiu każdego człowieka.

Uczestnicy wykonali także kartkę  Walentynkową -" Liska".


21.02.2023

 

Na pierwszym spotkaniu w 2023 roku omawialiśmy książkę J. Cabre "Jaśnie Pan". Książka  bardzo ciekawa, coś dla miłośników powieści historycznych z wątkiem kryminalnym. Niewątpliwie zaskoczeniem dla czytelnika było to, że mimo iż zginął człowiek, zbrodniarz nie został złapany. Książka obnażająca mechanizm władzy oraz żądzę zysku. Książka napisana lekko, naprawdę czyta się z przyjemnością.

MARZEC


18.03.2023

Lekturą kolejnego spotkania DKK dla dzieci była książka pt: " Kapryśne wróżki".

Daleko, w głębi lasu, pod szeleszczącymi liśćmi żyją wróżki. Zapewne myślicie, że wróżki są dobre, uprzejme i słodkie, cóż, wiele z nich tak. Te pomocne wróżki opiekują się lasem. Musicie jednak wiedzieć, że niektóre wróżki, szczególnie te najmniejsze, są kapryśne.

To właśnie one muszą szczególnie uważać, bo w pobliżu krąży goblin, który… nie - tego nie możemy zdradzić! W każdym razie ten goblin robi straszne rzeczy.

Ta ciekawa książka bardzo spodobała się dzieciom, chetnie wypowiadały się na temat wróżek, jakie znają z innych książek. W drugiej części spotkania uczestnicy wykonali papierowy koszyczek wielkanocny.

 

KWIECIEŃ


22.04.2023

Tematem przewodnim kolejnego spotkania DKK dla dzieci było przysłowie: "Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie". Na podstawie przeczytanego opowiadania, dzieci dyskutowały kolejny raz o przyjaźni. Jaki powienien być prawdziwy przyjaciel? Czy mamy takich przyjaciół? Czy tacy prawdziwi przyjaciele są nam potrzebni?

Dzieci wykonały także motylka z kolorowych pasków papieru.

25.04.2023

Kwietniowe spotkanie klubu dyskusyjnego przeniosło nas w świat wielkiej historii i dworskich intryg. Było to możliwe dzięki lekturze Ewy Stachniak "Katarzyna Wielka". Książka bardzo interesująca, napisana z punktu służącej- szpiega. Książka napisana językiem niezwykle lekkim i naprawdę czyta się jednym tchem. Lektura naprawdę warta polecenia.

____________________________________________________________


 

                                                  DKK w roku 2022

LISTOPAD

15.11.2022 DKK dla dorosłych

Podczas listopadowego spotkania Klubu dzieliłysmy się refleksjami na temat książki Aleksandry Łojek " Belfast : 99 ścian pokoju ".

Belfast przyciąga turystów. Jednak mało kto wie, że w tym mieście przeszłość „dzieje się teraz”. Słowo „kłopoty” ma tu zupełnie inne znaczenie, a to, jak wymawiasz „h” ze stuprocentową dokładnością określa twoje wyznanie. Belfast to miasto paradoksów. Ludzi, których jedyną winą było to, że urodzili się w złym miejscu o złym czasie. Którzy przeżyli zamachy bombowe, widzieli, jak giną ich bliscy, a być może sami zabijali. Wreszcie mają pokój – ale płacą za niego wysoką cenę, bo muszą patrzeć na katów i morderców, którzy żyją tuż obok. Na szczęście nie cały czas, bo miasto jest podzielone dziewięćdziesięcioma dziewięcioma

PAZDZIERNIK

8.10.2022 DKK dla dzieci

Na kolejnym jesiennym spotkaniu czytaliśmy książkę K. Zychli ''Przysmaki Maksa''. Dzieci lubią wesołego hipopotama Maksa, który jest małym łakomczuszkiem i  najbardziej lubi maślane ciasteczka.

W tej książce  przeczytaliśmy o zabawnej przygodzie z prażoną kukurydzą  w wesołym miasteczku i pomyśle na owocową sałatkę.

W drugiej części spotkania dzieci wykonały ''jabłuszka'' z kolorowego papieru . Wszystkie prace były oryginalne i wykonane z dużym zapałem.

  Dziękujemy dzieciom i rodzicom za udział w Klubie DKK i zapraszamy na następne spotkanie w listopadzie!

 

 

WRZESIEŃ

24.09.2022 DKK dla dzieci

Na pierwszym spotkaniu po wakacjachprzywitaliśmy jesień książką Alicji  Ungehauer-Gołąb "Przygody Jeżyka spod jabłoni".

"Pod koniec roku w małej norce pod jabłonią " zamieszkał sympatyczny młody jeż, kolczasty lokator szybko zacząłm poszukiwania nie tylko zapasów na zimę ale wspaniałych przyjaciół Jakie przygody go spotkały?!"

Po lekturze książki uczestnicy spotkania dowiedzieli się jak chronić jeże i jak reagować, kiedy w środku zimy spotkamy je zwinięte w kulkę na swojej drodze. 

Na zakończenie dzieci wykonały jeża z kolorowego papieru.

 

 


20.09.2022 DKK dla dorosłych


Na wrześniowym spotkaniu Klubu omawialiśmy powieść O. Pamuka "Śnieg". Tym razem książka większości bardzo się podobała. Autor opisuje przyjazd poety Ka do prowincjonalnego miasta Kars aby, napisać o masowych samobójstwach młodych kobiet. Kars, tak naprawdę jest miniaturą Turcji w przededniu rewolucji. Książka bardzo wartościowa, z której można dowiedzieć się bardzo dużo o Turcji, islamie oraz realich politycznych. Cała akcja powieści jest otulona w białe płatki śniegu, który pada, pada,pada odcinając Kars od reszty świata. Książka trudna ale warta przeczytania.

 

CZERWIEC

 

21.06.2022 DKK dla dorosłych

Podczas czerwcowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki omawialiśmy reportaż Piotra Nestorowicza " Cudowna". Autor przypomniał Czytelnikom nieznany rozdział z dziejów Polski Ludowej. Uczestnicy Klubu po raz pierwszy spotkali się z cudem w Zabłudowie. W latach 60 tych XX wieku było tam miejsce maryjnych objawień 14 letniej Jadwidze Jakubowskiej. W książce opisana została historia rodziny Jadwigi oraz zabłudowskiego cudu. Mimo trudnego czasu komunizmu opisane fakty jednogłośnie dowodzą że " z Matką Boską, szczególnie jeżeli stoją za nią Polacy, żadna władza nie wygra" (Krzysztof Varga).

Jest to książka ciekawa, godna polecenia.

 


18.06.2022 DKK dla dzieci

 

Spotkaliśmy się po raz ostatni przed wakacjami. Czytaliśmy książkę Ferdinando Albertazzi  z cyklu Historyjek terapeutycznych- ''Kłamstwo ma krótkie nogi''.

Ośmioletni bohater Andrzej jest niezwykle pomysłowym kłamczuchem, zmyślone historie opowiada wszystkim twierdząc że są prawdziwe, w krainie fantazji jest zawsze bohaterem.  Ilość kłamstw rośnie i rośnie do momentu gdy sam odkryje, że prawdziwym bohaterstwem jest mówienie prawdy....

Na zakończenie spotkania dzieci wykonały ilustrację do czytanej książki.

 

 

MAJ

07.05.2022 DKK dla dzieci 

 

Na majowym spotkaniu czytaliśmy książkę z serii Poczytajki Pomagajki " Gaduła" Barbary Kosmowskiej.

Bohaterka opowiadania, Julka, dziewczynka która bardzo lubiła mówić, aż na nic innego nie miała czasu. Była też wrażliwa i umiała stanąć w obronie starszych kolegów. Dyskutowaliśmy o innych dzieciach, o przezywaniu i wyśmiewaniu się z siebie nawzajem.

Ponieważ niedługo święto mam wykonaliśmy "Serduszka dla mam" 


KWIECIEŃ

19.04.2022 DKK dla dorosłych

Na inauguracyjnym spotkaniu Dysksyjnego Klubu Książki omawiałyśmy powieść Zygmunta Miłoszewskiego  "Bezcenny". Autor łączy w interesujący sposób wątek szpiegowski z historią sztuki.  To opowieść o przygodach urzędniczki państwowej, marszanda, emerytowanego oficera sił specjalnych oraz złodziejkę dzieł sztuki.

Czytana lektura była dla nas nielada wyzwaniem, ponieważ po raz pierwszy czytałyśmy thriller ! W końcu uczestnictwo w Klubie dyskusyjnym zobowiązuje.


 

MARZEC

19.03.2022r. DKK dla dzieci  

Na pierwszym spotkaniu czytaliśmy książkę Lusso, N. ''Stella, Pikuś i przyjaźń''.

Jest to trzeci tom o malutkiej Stelli i jej piesku Pikusiu, którzy razem odkrywają świat i poznają ciekawych ludzi.

Przyjaźń, emocje, każdy umie mówić w języku przyjaźni, nawet jeśli nie zna polskiego, jak mała sąsiadka Stelli. Jak dziewczynki które dopiero się spotkały nawiązały kontakt i stały się przyjaciółkami .

Mądre opowiadanie, które uświadamia najmłodszym potrzebę przyjaźni i  bezinteresownej chęci pomagania innym.

Święta Wielkanocne już niedługo, dlatego w drugiej części spotkania wspólnie wykonaliśmy kartki świąteczne.

 

 

DKK  w roku 2021


CZERWIEC

26.06.2021 r. Spotkanie DKK dla dzieci

Po prawie półtorarocznej przerwie w sobotę 26 czerwca 2021 spotkali się uczestnicy Dyskusyjnego Klubu Książki Dla Dzieci działającego przy Bibliotece Publicznej w Kalwarii Zebrzydowskiej.

W spotkaniu wzięły udział dzieci z grupy młodszej i starszej. Dzieci odnowiły koleżeńskie relacje zaniedbane przez pandemię.

 

Wspólnie czytaliśmy książkę Wandy Chotomskiej "Czerwony wilczek". Czerwony wilczek to przytulanka która umie mówić. Na kanwie tej książeczki dzieci opowiadały o swoich ulubionych maskotkach.


WRZESIEŃ

11.09.2021 r. Spotkanie DKK dla dzieci

11.09. 2021 r. odbyło się kolejne spotkanie uczestników grupy starszej i młodszej DKK.  Powitaliśmy nowych uczestników Klubu.

Następnie przeczytaliśmy książkę Justyny Bednarek „Spotkanie z kotem”. Treść książeczki posłużyła do zapoznania dzieci z tematem korespondencji i adresowaniem listów. Odróżniliśmy, co jest „kodem”, a co „kotem”. Na zakończenie dzieci opowiadały o swoich zwierzątkach.


LISTOPAD

16.11.2021 DKK dla dorosłych. Inauguracja Klubu po zawieszeniu spowodowanym pandemią.

Dyskutowaliśmy o książce Mariusza Szczygła "Laska nebeska". Tym razem na warsztat wzięliśmy zbiór felietonów o Czechach. Podczas dyskusji szczególną uwagę zwróciliśmy na różnice między zachowaniami charakterystycznymi dla naszych narodów oraz na charakterystyczny, sławny u nas czeski humor. W miłej, nawet można powiedzieć rodzinnej atmosferze spędziliśmy to popołudnie. Urok  Biblioteki oraz długa przerwa spowodowały, że z żalem skończyliśmy spotkanie.


20.11.2021 r. DKK dla dzieci. W sobotę odbyło się spotkanie dzieci w ramach DKK w którym uczestniczyły dzieci  z grupy młodszej i starszej. Tematem zajęć były emocje: gniew, zazdrość, frustracja.

Czytaliśmy książkę S. Serreli z serii Lena ''Dlaczego jestem zazdrosna?'' Próbowaliśmy nauczyć się rozładowywania trudnych emocji.. Lena ma 6 lat i zmaga się z "wielkimi" problemami swojego wieku. Odkrywa świat emocji i uczy się, jak sobie z nimi radzić.  Problemy poruszane w książkach są uniwersalne,  dotyczą chłopców i dziewczynek.


Książeczka idealna dla dzieci, które uważają, że młodsze rodzeństwo jest złe oraz dla rodziców, którzy chcą pomóc swoim dzieciom poradzić sobie z pierwszymi emocjami.


Czy nam się to trochę udało? po dyskusji która się wywiązała po lekturze mam taką nadzieję.

Zapraszamy na kolejne spotkania!

 

GRUDZIEŃ


Świąteczne spotkanie DKK dla dzieci!

18.12.2021 w świątecznej atmosferze odbyło się spotkanie DKK dla dzieci.


Tematem tego spotkania były problemy wróżki Zębuszki z książki Agnieszki Gadzińskiej ''Co kapelusz jeść powinien i inne opowiadania''. Pełna humoru opowieść o wróżce, która nie mogła sobie poradzić z pracą na pełny etat i zatrudniła pomocnika. Jak się to skończyło? Wystarczy sięgnąć po lekturę tej książki.


 Uczestnicy spotkania wykonali świąteczne choinki.

 


DKK  w roku 2020

STYCZEŃ


25.01- DKK dla dzieci- grupa starsza. Lekturą spotkania była książka M. Skrętkowskiej- Zaremby pt. " Okropny Maciuś i namolna niania". To pierwsza książka z cyklu Okropny Maciuś. W domu Okropnego Maciusia pojawia się Namolna Niania, trucicielka moli, która twierdzi, że nazbyt żywego chłopca trzeba utemperować! O, nie! Maciuś na to nie pozwoli! Udowodni niani, że naprawdę jest okropny! Książka pełna humoru, zabawnych sytuacji była okazją do dyskusji na temat zachowania dzieci wobec starszych. W drugiej cześci  spotkania dzieci wykonywały maski karnawałowe.

 

LUTY 


 15.02- DKK dla dzieci- grupa młodsza. Na koljnym spotkaniu DKK dla dzieci zaprezentowano książkę pt. Gruffalo. Prosta, niedługa, wierszowana bajka, bardzo spodobała się dzieciom. Opowieść o cwanej myszce, która potrafi każdego w lesie przechytrzyć, jest żywym przykładem na to, że w świecie nie trzeba być wielkim i groźnym, wystarczy być pomysłowym i mądrym. Zachwyca zwłaszcza język, ale również i ilustracje - nie do zapomnienia. W czasie spotkania dzieci wykonały także ilustrację do bajki- postać jednego z bohaterów książki metodą wylepianki z plasteliny.

17.02-DKK dla dorosłych . Na inauguracyjnym spotkaniu klubu dyskutowaliśmy o książce fińskiego pisarza Arto Paasilianna "Fantastyczne samobójstwo zbiorowe". Książka mimo przewrotnego tytułu jest powieścią pogodną i pełną nadziei. Chociaż opowiada o prawdziwych problemach ludzkich, to wprawia w dobry nastrój i wywołuje śmiech. Jest to wspaniała proza godna polecania. Jest topozycja nr1 w naszym klubie. Po raz pierwszy omawialiśmy  książkę, która wzbudziła takie uznanie

            

                                                                                  

DKK w roku 2019 

 

 STYCZEŃ

 26.01-DKK dla dzieci- grupa starsza

Od stycznia utworzona została odrębna grupa dla dzieci starszych, które samodzielnie czytają wybraną lekturę na kolejne spotkania. Pierwszą wspólnie omawianą lekturą była książka pt. Hipacy chce się zakochać. Książka była doskonałą okazją do rozmowy z dziećmi na temat prawdziwej przyjaźni.

 

LUTY   

19.02-DKK dla dorosłych .Na inauguracyjnym spotkaniu klubu dyskutowaliśmy o książce Tatiany de Rosnay " Klucz Sarah". Akcja książki podejmuje trudny temat holokaustu. Przejmująca opowieść o losach żydowskich rodzin żyjących w Paryżu w 1942 roku. Akcja powieści rozgrywa się  na dwóch płaszczyznach czasowych, które dzieli 60 lat.  Książka smutna, przejmująca, momentami tragiczna. Pozycja warta przeczytania, napisana z wyważeniem i dużą empatią.  


23.02- DKK dla dzieci- grupa młodsza. Tematem spotkania dla młpodszych dzieci była lektura książki pt. Wilk ma okropny katar. Pełna humoru opowieść o Złym Wilku, który walczy z okropnym katarem, i trzech małych świnkach, które wyruszyły w świat, by rozpocząć dorosłe życie. Jedyne, czego pragnie zakatarzony bohater, to chusteczka do nosa. Nie wiedzą o tym świnki, które barykadują się przed wilkiem w swoich domkach. Czy pomogą choremu bohaterowi? Pouczająca historia o tym, jak zapobiegać rozprzestrzenianiu się zarazków i w jaki sposób postępować, jeśli nabawi się kataru.

 

MARZEC

16.03- DKK dla dzieci- grupa starsza. Na kolejnym spotkaniu ze starszą grupą dzieci omawialiśmy książkę pt. Rozbójnik Hotzenplotz. Znakomicie napisana, wartka przygodowa historia pióra Otfrieda Preusslera. Młodzi czytelnicy odnależli  w niej humor, wątek magiczny oraz niespodziewane zamiany miejsc. Uczestnicy spotkania wykonali także kwiaty z serwetek.

 

KWIECIEŃ


6.04- DKK dla dzieci- grupa młodsza. W czasie kolejnego spotkania grupy młodszej zaprezentowano dzieciom książkę pt. Mama Mu Czyta. To historia o ciekawej świata Mamie Mu i jej gderliwym przyjacielu Panu Wronie.Smakowite dialogi, niebanalny humor, wyraziste charaktery bohaterów oraz pełne zaskakujących szczegółów ilustracje sprawiły, że przy tej książce dzieci świetnie się bawiły. W drugiej części spotkania uczestnicy wykonywali Wielkanocnego zajączka.


16.04- DKK dladorosłych. Lekturą  kwietniowego spotkania klubu było" Zagubione niebo "Katarzyny Grocholi. To ciepła, pełna humoru opowieść dla wszystkich, którym się wydaje, że świat kończy się, on właśnie się zaczyna. To zbiór opowiadań o kobietach w różnych momentach życia- od dzieciństwa do dojrzałości. Jest to lektura lekka, poprawiająca nastrój, godna polecenia zarówno na długie zimowe wieczory jak i na wakacyjny wyjazd.

 

MAJ

11.05- DKK dla dzieci- grupa starsza. Lekturą kolejnego spotkania dla dzieci starszych była książa pt. Misia Izy. Iza jest ogromną wielbicielką natury, dzikiej przyrody i zawsze dba o ekologię. Dziewczyna często zabiera ukochanego psa na długie spacery brzegiem rzeki. Podczas jednego z nich odkrywa, że rzeka jest okropnie zanieczyszczona, brudna i pełna śmieci.Iza postanawia poprawić stan czystości rzeki. Ma na to pewien genialny pomysł! Potrzebuje do tego jednak pomocy niezastąpionych przyjaciółek.


CZERWIEC

16.04 - DKK dla dorosłych. Kolejną lekturą klubu dyskusyjnego była powieść Elizabeth Strout " To co możliwe". Jest to subtelna narracja pulsująca siłą emocjonalną. Elizabeth wraca do małego miasteczka z którego uciekła główna bohaterka Lucy, by przedstawić losy kilkunastu postaci związanych z Lucy Barton. Jak to zwykle bywa ze zbiorami opowiadań trudno znaleźć wspólny mianownik. Losy poszczególnych bohaterów nawiązują  jednak do głównej bohaterki Lucy. E. Strout  to mistrzyni subtelnej, ciepłej narracji o potwornościach jakie przytrafiły się bohaterom powieści.


WRZESIEŃ. 

17.09 - DKK dla dorosłych. Tym razem dyskutowaliśmy o debiucie literackim Jany Benovej "Cafe Hiena". Benova kreśli surrealistyczne obrazy , które łączy z tym co rzeczywiste. Jest to książka z cieniem śmietrci w tle. Autorka opowiada losy czterech bohaterów, którzy spotykają się w tytułowej kawiarni. Tylko jeden z bohaterów podejmuje się  pracy, by za zarobione pieniądze cała czwórka mogła jeść, pić i żyć za tak zwane stypendium. 


GRUDZIEŃ

14.12- DKK dla dzieci. Lekturą wspólnego spotkania dla dzieci młodszych i starszych było opowiadanie pt. Sukienka uszyta z miłości, z książki pt. Niezwykła peleryna. Zbiór opowieści mówiących o sprawach ponadczasowych i ważnych, często nieuświadamianych, niekiedy trudnych dla małego czytelnika, ale tym bardziej wartych przywołania. Te, na pozór proste historie, niosą moc emocji i pobudzają do refleksji, pozostawiają swobodę interpretacji, często wzruszają. Czytane opowiadanie było dobrym punktem wyjścia do rozmowy o wartościach. Na zakończenie zajęć dzieci wykonywały choinkę z papieru.


3.12 - DKK dla dorosłych. Na zakończenie spotkań klubu DKK w 2019 roku omawialiśmy książkę Kingi Dębskiej "Moje córki krowy". Jest to historia o trudnych relacjach między siostrami Martą i Kasią. Życie na dwa głosy - życie wobec śmierci. To historia o trudnym zbliżeniu, które zaczyna się w momencie utraty najbliższych.

 

 

DKK w roku 2018

STYCZEŃ

13.01- DKK dla dzieci. Pierwsze spotkanie DKK dla dzieci w nowym roku poświęcone było książce pt. " Ufoludki" W. Ulmana. Dzieciom bardzo podobały się zwariowane i zabawne przygody ufoludków na naszej planecie.

Po dyskusji na temat " kosmicznych stworków" dzieci wykonały aniołka z papieru.

 

LUTY

20.02.-DKK dla dorosłych. Na spotkaniu DKK dla dorosłych omawialiśmy książkę " Wszystkie moje matki" Luizy Piotrowicz. Książka dość trudna w odbiorze, mroczna z naturalistycznymi opisami śmierci, choroby i starosci. Pozycja ta nie przypadła do gustu Czytelniczkom. Nie jest to książka do polecenia jako lekka lektura na zimowe wieczory.

 

MARZEC

10.03.-DKK dla dzieci. Tematem kolejnego spotkania dla dzieci była nadchodząca wiosna i zbliżające się Święta Wielkanocne. Głośne czytanie ksiażki B. Gawryluk " Wiosenna wyprawa Gwizdka" było okazją do rozmowy o budzącej się do życia przyrodzie.

Łąka zaczyna pachnieć, nad ranem znów słychać ptaki i dzwoneczki owiec wracających na halę- przyszła wiosna. Gwizdek z Bąblem idą odwiedzić zaprzyjaźnionego misia, który przez zimę zmienił się w w wielkiego niedźwiedzia.

Druga część spotkania poświęcona była zwyczajom wielkanocnym. Dzieci wykonały kartki wielkanocne.

 

KWIECIEŃ

 

17.04. - DKK dla dorosłych. Kwietniowe spotkanie Klubu poświęcone byo powieści Charlesa Fraziera "Szepty lasu". Mroczna , trochę tajemnicza powieść  w klimacie Miasteczka Twin Peaks. Książka o mocno pokiereszowanych ludzkich losach, w formie  trillera. Fabuła powieści przenosi nas w lata sześćdziesiąte XX wieku, do małego miasteczka w Appallachach, gdzie mieszka samotna kobieta opiekująca się bliźniętami zamordowanej przez  siostry.


28.04.- DKK dla dzieci. Bohaterem kolejnego spotkania dla dzieci był czarodziej Pazurzak- główny bohater opowiadania hiszpańskiej bajarki Margarity del Mazo. Książka  zaskakuje zadziornym humorem i subtelnym ciepłem. Pazurzak, który jest ucieleśnieniem dziecięcych lęków, pozwala małemu czytelnikowi rozpoznać zagrożenie, podsuwając jednocześnie możliwy sposób przezwyciężenia trudności. Drugie tło historii, odwołujące się do problemów Pazurzaka z higieną, niesie elementy komiczne, niepozbawione wartości edukacyjnej.  Uczestnicy spotkania "zainspirowani" postacią Pazurzaka wykonali  " technoportrety" z wycinków gazet. 

 

MAJ


19.05.- DKK dla dzieci.  Majowe spotkanie DKK dla dzieci poświęcone zostało książce J. Wacławik pt. " Ważne zadanie" z serii Budowanie Charakterów.  Pouczająca historia z życia leśnych zwierząt stała się podstawą do dyskusji z dziećmi o postępowaniu bohaterów, o wartościach,  własnych przekonaniach, o tym co jest dobre,  a co złe. 

W drugiej części spotkania dzieci wykonywały zakładki do książek " Minionki".

 

CZERWIEC


9.06.- W ramach spotkania DKK dla dzieci odbyło się spotkanie autorskie z Państwem Dorotą i Adamem Szfraniec, twórcami słuchowisk, piosenek i książek dla dzieci. Artyści zaprezentowali przedstawienie pt. " Na Rusinowej Polanie".  Barwnie opowiedziana historia, przepleciona góralskimi utworami sprawiła, że dzieci chętnie wtórowały artystom w śpiewie piosenek, a także czynnie uczestniczyły w przedstawieniu.

Spotkanie było także okazją do podsumowania działalności DKK dla dzieci w minionym roku szkolnym.


19.06.- DKK dla dorosłych. W czerwcowe popołudnie dyskutowaliśmy o debiutanckiej powieści Wiesławy Bancarzewskiej "Powrót do Nałęczowa". Powieść w konwencji Alicji w krainie czarów. Bohaterka powieści przenosi się w czasie do Nałęczowa z 1932 roku, do domu swojej babci. "Powrót do Nałęczowa " to opowieść o sile rodziny, miłości oraz tęsknocie  za minionymi czasami. Lektura ciekawa, lekkka warta polecenia na wakacyjny wyjazd.

 

WRZESIEŃ

 

15.09- DKK dla dzieci- grupa młodsza. Od września DKK dla dzieci został podzielony na dwie grupy: młodszą ( dzieci w wieku 4-6 lat) i starszą ( dzieci w wieku 7-10 lat). 

Pierwsze spotkanie z grupą młodszą poświęcone było książce E. Zarębkiej " Antek i stara jabłonka". "Antek i stara jabłonka" to wzruszające  opowiadanie o chłopcu, który co roku przyjeżdża na wakacje na wieś do dziadków. Ma tam swoje ulubione zajęcia, miejsca i rzeczy, a jednym z nich jest jabłonka dająca najsłodsze jabłka na świecie. Ponieważ okazuje się, że jabłonka usycha i zostanie wkrótce wycięta, Antek postanawia za wszelką cenę ją uratować. I mimo, że nawet dziadek jest zdziwony tym co robi chłopiec, jego determinacja jest ogromna. Chłopcu udaje się uratować drzewo.

W drugiej części spotkania dzieci wykonały pracę plastyczną "nakrapiane drzewko".


18.09- DKK dla doroslych. Po przerwie wakacyjnej na spotkaniu DKK dla dorosłych omawialiśmy książkę L. Genovy ‘Motyl”. Książka poruszała temat chorych na Alzheimera  z punktu widzenia osoby chorej. Książka porusza i  pokazuje jak działa osoba chora i w jaki sposób jej pomóc. Książka choć jest powieścią może służyć jako poradnik. Pozycja warta polecenia nie tylko dla osób , których problem ten interesuje, ale również dla szerokiego kręgu Czytelników.


PAŻDZIERNIK


6.10.-DKK dla dzieci- grupa starsza. Lekturą spotkania była książka M. Widmarka "Tajemnica biblioteki", z seii Biuro Detektywistyczne Lassiego i Mai.  Akcja książki rozgrywa się w małym szwedzkim miasteczku Valleby i jego okolicach. Główni bohaterowie, Lasse i Maja, chodzą do tej samej klasy i wspólnie prowadzą małe biuro detektywistyczne. Uczestnikom spotkania lektura bardzo się spodobała, chętnie dyskutowali na jej temat i rozwiazywali zagadki detektywistyczne. 

 

LISTOPAD


10.11- DKK dla dzieci- grupa młodsza. Kolejne spotkanie dla dzieci upłynęło pod znakiem "biedronki". Dzieci wysłuchały opowiadania E. Carle pt. " Biedronka"-  pełnej humoru opowiastki o uprzejmości. Jej bohaterka, zadziorna biedronka, za nic ma dobre maniery. Pewnego ranka wyrusza w daleką podróż. Spotyka po drodze wiele zwierząt małych i dużych. W drugiej części spotkania dzieci wykonały papierową biedronkę metodą KIRI ORIGAMI. 

 

20.11–DKK dla dorosłych.  Na zakończenie działalności DKK  dla dorosłych, w 2018 roku dyskutowaliśmy o książce M. Łozińskiego „Książka”. Powieści niekonwencjonalnej w formie , będącej kroniką rodzinną. Powieść ukazuje zagmatwane dzieje rodziny uwikłanej w ustrojowy system władzy. Książka trudna, ale ciekawa.


GRUDZIEŃ


1.12- DKK dla dzieci- grupa starsza. Kolejną lekturą spotkania była książka L. Bergen, pt. " Zośka Milionerka". Kiedy Zośka znalazła pięćdziesięciodolarowy banknot na ulicy, wpadł jej do głowy świetny pomysł na nowe imię: Zośka Milionerka! Okazało się jednak, że zadzierająca nosa Wera Hoffman ma już na własność całą stówkę! Aby pozostać Milionerką, Zośka musi zdobyć więcej pieniędzy. I to szybko. Bycie milionerką nie jest tak łatwe, jak się zdawało! Czy zatem nowe imię przyniesie Zośce finansowy sukces? Książka przypadła klubowiczom do gustu, ocenili ją jako bardzo ciekawą i zabawną.


22.12.- DKK dla dzieci- grupa młodsza. Na ostatnim spotkaniu w 2018 roku uczestnicy mieli okazję wysłuchać książki A. Milbourne,pt. " Jak wielki jest milion?".
Milion to bardzo, bardzo dużo. Ale ile to jest dokładnie? Pingwinek Oskar szuka odpowiedzi właśnie na to trudne pytanie. Wsłuchując się w treść opowiadania dzieci wybrały się na poszukiwanie... miliona.

W drugiej części spotkania dzieci wykonywały ozdoby choinkowe z drucika kreatywnego.

__________________________________________________________________________________

 

DKK w roku 2017

STYCZEŃ

28.0.1- DKK dla dzieci. Głośne czytanie książki A. Lobela : Żabek i Ropuch. Przyjaźń.  

     Książka Arnolda Lobela, klasyka amerykańskiej literatury dla dzieci, zawiera pięć opowieści o przygodach dwójki najlepszych przyjaciół, Żabka i Ropucha. Każda z nich ujmuje prostotą. Wszystkie uczą empatii wobec innych.
Książka została uhonorowana Medalem Randolpha Caldecotta, magazyn "School Library Journal" uznał ją za jedną ze 100 najlepszych książek ilustrowanych wszechczasów.

Druga część spotkania była poświęcona zajęciom manualnym.

 

LUTY

18.01.-DKK dla dzieci. Kolejne spotkanie przebiegało pod znakiem " Skarpetek". Uczetnicy klubu wysłuchali  opowiadania z książki B. Brandle " Flusi, skarp

Galeria

DKK
DKK dla dzieci
DKK dla dzieci 
DKK dla dzieci
DKK dla dzieci 

DKK dla dzieci
DKK dla dzieci 
DKK dla dzieci
DKK dla dzieci 

DKK dla dzieci
DKK dla dzieci 
DKK dla dzieci
DKK dla dzieci 

DKK dla dzieci
DKK dla dzieci 
DKK dla dzieci
DKK dla dzieci 

DKK dla dzieci
DKK dla dzieci 
DKK dla dzieci
DKK dla dzieci 

DKK dla dzieci
DKK dla dzieci 
DKK dla dzieci
DKK dla dzieci 

DKK dla dzieci
DKK dla dzieci 
DKK dla dzieci
DKK dla dzieci 

DKK dla dzieci
DKK dla dzieci 
DKK dla dzieci
DKK dla dzieci 

DKK dla dorosłych
DKK dla dorosłych 
DKK dla dorosłych
DKK dla dorosłych 

DKK dla dorosłych
DKK dla dorosłych 
DKK dla dorosłych
DKK dla dorosłych 

DKK dla dorosłych
DKK dla dorosłych 
DKK dla dorosłych
DKK dla dorosłych 

DKK dla dorosłych
DKK dla dorosłych 
DKK dla dzieci
DKK dla dzieci 

DKK dla dzieci
DKK dla dzieci 
DKK dla dzieci
DKK dla dzieci 

DKK dla dzieci
DKK dla dzieci 
DKK dla dzieci
DKK dla dzieci 

DKK dla dzieci
DKK dla dzieci 
DKK dla dzieci
DKK dla dzieci 

DKK dla dzieci
DKK dla dzieci 
DKK dla dorosłych
DKK dla dorosłych 

DKK dla dorosłych
DKK dla dorosłych 
DKK dla dorosłych
DKK dla dorosłych 

DKK dla dorosłych
DKK dla dorosłych 
DKK dla dorosłych
DKK dla dorosłych 

DKK dla dzieci
DKK dla dzieci 
DKK dla dzieci
DKK dla dzieci 

DKK dla dzieci
DKK dla dzieci 
DKK dla dzieci
DKK dla dzieci 

DKK dla dzieci
DKK dla dzieci 
DKK dla dzieci
DKK dla dzieci 

DKK dla dorosłych
DKK dla dorosłych 
DKK dla dorosłych
DKK dla dorosłych 

DKK dla dorosłych
DKK dla dorosłych 
DKK dla dzieci
DKK dla dzieci 

DKK dla dzieci
DKK dla dzieci 
DKK dla dzieci
DKK dla dzieci 

DKK dla dzieci
DKK dla dzieci 
Dkk dla dzieci
Dkk dla dzieci 

Dkk dla dzieci
Dkk dla dzieci 
Dkk dla dzieci
Dkk dla dzieci 

Dkk dla dzieci
Dkk dla dzieci 
Dkk dla dzieci
Dkk dla dzieci 

Dkk dla dzieci
Dkk dla dzieci 
Dkk dla dzieci
Dkk dla dzieci 

Dkk dla dzieci
Dkk dla dzieci 
DKK dla dorosłych
DKK dla dorosłych 

DKK dla dorosłych
DKK dla dorosłych 
DKK dla dorosłych
DKK dla dorosłych 

DKK dla dorosłych
DKK dla dorosłych 
DKK dla dzieci
DKK dla dzieci 

DKK dla dzieci
DKK dla dzieci 
DKK dla dzieci
DKK dla dzieci 

DKK dla dzieci
DKK dla dzieci 
DKK dla dzieci
DKK dla dzieci 

DKK dla dorosłych
DKK dla dorosłych 
DKK dla dorosłych
DKK dla dorosłych 

DKK dla dorosłych
DKK dla dorosłych 
DKK dla dorosłych
DKK dla dorosłych 

DKK dla dorosłych
DKK dla dorosłych 
DKK dla dorosłych
DKK dla dorosłych 

DKK  dla dorosłych
DKK dla dorosłych 
DKK dla dorosłych
DKK dla dorosłych 

DKK dla dorosłych
DKK dla dorosłych 
DKK dla dorosłych
DKK dla dorosłych 

DKK dla dorosłych
DKK dla dorosłych 
DKK dla dorosłych
DKK dla dorosłych 

DKK dla dzieci
DKK dla dzieci 
DKK dla dzieci
DKK dla dzieci 

DKK dla dzieci
DKK dla dzieci 
DKK dla dzieci
DKK dla dzieci 

DKK dla dzieci
DKK dla dzieci 
DKK dla dzieci
DKK dla dzieci 

DKK dla dzieci
DKK dla dzieci 
DKK dla dzieci
DKK dla dzieci 

DKK dla dzieci
DKK dla dzieci 
DKK dla dorosłych- luty 2018
DKK dla dorosłych- luty 2018 

DKK dla dorosłych- luty 2018
DKK dla dorosłych- luty 2018 
DKK dla dorosłych
DKK dla dorosłych 

DKK dla dzieci
DKK dla dzieci 
DKK dla dzieci
DKK dla dzieci 

DKK dla dzieci
DKK dla dzieci 
DKK dla dzieci
DKK dla dzieci 

DKK dla dzieci
DKK dla dzieci 
DKK dla dzieci
DKK dla dzieci 

DKK dla dorosłych
DKK dla dorosłych 
DKK dla dorosłych
DKK dla dorosłych 

DKK dla dzieci- 2020
DKK dla dzieci- 2020 
DKK dla dzieci- 2020
DKK dla dzieci- 2020 

DKK dla dzieci- 2020
DKK dla dzieci- 2020 
DKK dla dzieci- 2020
DKK dla dzieci- 2020 

DKK dla dzieci- 2020
DKK dla dzieci- 2020 
DKK dla dzieci 2021
DKK dla dzieci 2021 

DKK dla dzieci 2021
DKK dla dzieci 2021 
DKK dla dzieci 2021
DKK dla dzieci 2021 

DKK dla dzieci 2021
DKK dla dzieci 2021 
DKK dla dzieci 2021
DKK dla dzieci 2021 

DKK dla dzieci 2021
DKK dla dzieci 2021 
DKK dla dzieci 2021
DKK dla dzieci 2021 

DKK dla dzieci 2021
DKK dla dzieci 2021 
DKK dla dzieci 2021
DKK dla dzieci 2021 

DKK dla dzieci 2021
DKK dla dzieci 2021 
DKK dla dzieci 2021
DKK dla dzieci 2021 

DKK dla dzieci 2021
DKK dla dzieci 2021 
DKK dla dzieci 2021
DKK dla dzieci 2021 


 

Biblioteka Publiczna

poniedziałek- czwartek  8.00 - 17.00

piątek -sobota             8.00 - 14.00

 

 

 

 

Bibliotekarz Poleca

Książka na telefon

Klub

Fundacja Orange