Już po raz siódmy Biblioteka Publiczna w Kalwarii Zebrzydowskiej organizowała Gminny Konkurs „Mistrz Pięknego Czytania”.
Konkurs przebiegał w dwóch etapach: etap szkolny organizowany we współpracy z bibliotekami szkolnymi oraz finał konkursu, który odbył się 28 maja 2026r. w Bibliotece Publicznej w Kalwarii Zebrzydowskiej.
Konkurs objęty jest Honorowym Patronatem Burmistrza Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej.
Uczestnicy Finału zaprezentowali dwa utwory: fragment z „Dziadów” Adama Mickiewicza oraz fragment z książki „Bracia Lwie Serce” Astrid Lindgren.
Mistrzem Pięknego Czytania 2026 została Maja Bigos – uczennica ze SP im. M. Konopnickiej w Zebrzydowicach, opiekun pani Joanna Jachymczyk. Laureatka została uhonorowana statuetką oraz nagrodą rzeczową, którą wręczyła obecna na spotkaniu Pani Sekretarz Gminy Renata Borończyk . Dodatkowym wyróżnieniem dla Mistrza będzie udział w tegorocznym Narodowym Czytaniu, organizowanym we wrześniu przez Bibliotekę Publiczną w Kalwarii.
Do udziału w konkursie zaprosiliśmy uczniów klas VI ze Szkół Podstawowych Gminy Kalwaria Zebrzydowska.
Finalistów zgłosiło 8 Szkół:
ZS nr 7 w Barwałdzie Średnim – reprezentant Barbara Stuglik
SP im. Karola Wojtyły w Barwałdzie Górnym – reprezentant Natan Studnicki
SP im. Janusza Korczaka w Brodach – reprezentant Kornelia Mrowiec
ZS nr 1 im. M. Zebrzydowskiego w Kalwarii Zebrzydowskiego -reprezentant Nikodem Dec
ZS nr 3 w Przytkowicach -reprezentant Kornelia Serwin
SP nr 1 im. Jana Pawła II w Stanisławiu Dolnym – reprezentant Martyna Faber
ZS-P w Zarzycach Wielkich – reprezentant Karolina Pindel
SP im. M. Konopnickiej w Zebrzydowicach – reprezentant Maja Bigos
Jury w składzie: Pani Urszula Zajączkowska – Wąsik, Pani Danuta Tatar, Pani Iwona Niedźwiedź oceniało uczestników pod kątem techniki czytania, interpretacji tekstu oraz ogólnego wrażenia artystycznego.
Serdecznie gratulujemy wszystkim finalistom i zapraszamy za rok!
Konkurs objęty jest Honorowym Patronatem Burmistrza Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej.
Kinga Porzycka



