Przed nami XXIV Małopolskie Dni Książki „Książka i Róża”. W tym roku odbywać się będą w dniach 23-26 kwietnia i będą poświęcone Tysiącleciu Królestwa Polskiego.
Małopolskie Dni Książki „Książka i Róża” to spotkania, warsztaty, wykłady i specjalne wydarzenia skierowane do wszystkich miłośników słowa pisanego. Jak co roku centralne obchody Małopolskich Dni Książki odbywają się w Krakowie i są organizowane przez Urząd Marszałkowski i Wojewódzką Bibliotekę Publiczną. W akcję włączają się biblioteki publiczne, również Biblioteka Publiczna w Kalwarii Zebrzydowskiej.
Ideą Małopolskich Dni Książki jest rozwój czytelnictwa w regionie. Projekt przypomina również, że książka może być pięknym podarunkiem dla drugiej osoby, będąc w ten sposób dowodem naszej sympatii i wyrazem uznania. W jego realizację angażują się biblioteki w całej Małopolsce.
Symbolem Małopolskich Dni Książki jest czerwona róża . Zgodnie z długą tradycją w Katalonii, skąd idea święta przywędrowała do Polski, obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami z książek.
W środę 23 kwietnia, nasi Czytelnicy – w Kalwarii, Brodach i Przytkowicach- otrzymają różę w prezencie.
W dniach 23-26 kwietnia w Bibliotece można będzie obejrzeć ekspozycję książek tematycznie związanych z tegorocznym świętem – tysiącleciem państwa polskiego.
Temat tegorocznych Małopolskich Dni Książki również wpisuje się w tegoroczną jubileuszową X edycję Akcji Czytelniczej „Zaczytana Kalwaria”.
Zapraszamy
Legenda o świętym Jerzym i smoku.
W mieście Silene (miasto w Libii) żył smok, który terroryzował mieszkańców. Aby go uspokoić, obiecano bestii, że będą dostarczać mu dwie owce każdego dnia, aby mogli brać wodę ze źródła, w którym smok zrobił sobie gniazdo. Jeśli ich jednak nie znaleziono, w wyniku losowania wybierano dziewczynę, która zostanie kolejną ofiarą. Pewnego razu los chciał, że wylosowana została córka króla. Władca błagał o darowanie życia królewnie, jednak nie udało mu się negocjować ze smokiem.
Gdy dziewczyna była już gotowa do złożenia w ofierze, w pobliżu pojawił się rycerz – święty Jerzy. Wygrał walkę z bestią po wykonaniu znaku krzyża, a tym samym ocalił życie córki króla. Miasto, zachwycone wyczynem rycerza i wdzięczne za pokonanie smoka, przyjęło religię chrześcijańską. Tam, gdzie po walce spłynęła krew bestii, wyrósł piękny krzew pełen róż.

