Al. Jana Pawła II 24, Kalwaria Zebrzydowska

biuro@biblioteka.kalwaria.pl

Znamy Laureatów tegorocznej edycji Akcji Czytelniczej Zaczytana Kalwaria.

 

„Władysław Niemczynowski- zasłużony obywatel naszego miasta”

24 października 2024, gościliśmy w Bibliotece  dr. hab. Andrzeja Nowakowskiego z prelekcją poświęconą Władysławowi Niemczynowskiemu.

 

Za nami IX edycja  Akcji  czytelniczej Zaczytana Kalwaria.  W tym roku naszym celem było zainteresowanie Czytelników historią , szczególnie lokalną. Aby zostać laureatem należało przeczytać co najmniej 24 książki ( 24  na rok 2024), w tym 4 historyczne, z uwzględnieniem chociaż 1z historii lokalnej.

To ambitne wyzwanie udało się zrealizować 20 osobom : p. Teresie Zurzyckiej, p. Annie Kucharczyk, p. Andrzejowi Grabarczykowi, p. Stanisławowi Zającowi, p. Elżbiecie Gruczyńskiej, p. Danucie Olejak, p. Annie Leksander, p. Agacie Chmielarczyk, p. Annie Wodniak, p. Marii Schmidt-Paspule, p. Łucji Bik, p. Halinie Zięcinie, p. Danucie Górze, p. Ewie Florek, p. Bogdanowi Bróździe, p. Zofii Janiczak, p. Iwonie Doktor, p. Tadeuszowi Karelusowi, p. Ewie Makijewskiej i p. Marii Bieli.

Gratulujemy !

Czworo z laureatów, którzy wypożyczyli największą ilość książek nagrodziliśmy upominkiem literackim, biografią Tadeusza-Boya-Żeleńskiego „Książę” autorstwa Moniki Śliwińskiej. Książki otrzymali : p. Teresa Zurzycka, p. Anna Kucharczyk, p .Andrzej Grabarczyk i p. Stanisław Zając.

Co roku, na podsumowanie akcji Biblioteka zaprasza na spotkanie ze Specjalnym Gościem, w tym roku był nim dr. hab. Andrzej Nowakowski.

Wygłosił on, do  laureatów akcji Zaczytana Kalwaria , uczestników Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych, zaproszonych gości,  pasjonatów historii  oraz młodzieży z Zespołu Szkół im. KEN w Kalwarii Zebrzydowskiej, prelekcję poświęconą Władysławowi Niemczynowskiemu , zasłużonemu obywatelowi naszego  miasta.

Spotkanie rozpoczęliśmy od fragmentu nagrania wywiadu z Paniami Marią Mosurską (adoptowaną córką Władysława Niemczynowskiego) i Aleksandrą Mosurską-Ćwik (wnuczką). Wywiad  o Władysławie Niemczynowskim został przeprowadzony przez pracowników Biblioteki Publicznej  w listopadzie 2018 r. i należy do zasobów Archiwum Cyfrowego Ziemi Kalwaryjskiej , które działa w Bibliotece. Pani Maria zmarła w 2023 roku.

Dopełnieniem opowieści była prezentacja multimedialna. Wykorzystano w niej materiały z archiwum domowego Państwa Mosurskich, które aktualnie są w posiadaniu Towarzystwa Przyjaciół Kalwarii Zebrzydowskiej, zbiory prywatne p. Piotra Moskały, zasoby Archiwum Cyfrowego Ziemi Kalwaryjskiej oraz Internetu.

Burmistrz Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej Tadeusz Stela wystosował list i wyraził swoją wdzięczność  dla dr. hab. Andrzeja Nowakowskiego za pielęgnowanie pamięci o Władysławie Niemczynowskim oraz za podzielenie się szczególnie z młodym pokoleniem informacjami na temat jego działalności i dokonań.

Burmistrz w liście podziękował też Pani Dyrektor Biblioteki Publicznej w Kalwarii Zebrzydowskiej Bogusławie Moskale oraz wszystkim zaangażowanym w przygotowanie spotkania oraz ciekawej prezentacji multimedialnej.

W związku z osobą Władysława Niemczynowskiego i zbliżającym się Świętem Niepodległości Biblioteka przygotowała wystawę tematyczną, którą można obejrzeć do końca grudnia br.

Zapraszamy !

Panu profesorowi Andrzejowi Nowakowskiemu oraz wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji spotkania dziękujemy.

Władysław Niemczynowski wielki patriota związany z Kalwarią Zebrzydowską  przez ponad 50 lat. W 1897 objął kierownictwo nowo powstałej Krajowej Szkoły Stolarskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej, którą prowadził do 1932 r. (z przerwą od sierpnia 1914 r. do czerwca 1919 r. związaną z uczestnictwem w I wojnie światowej w charakterze oficera II Brygady Legionów Polskich). W latach 1897 – 1914 organizował w Kalwarii Zebrzydowskiej Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” (1898) oraz Spółkę Produkcyjną Kalwaryjskich Stolarzy. W 1904 r. z jego inicjatywy powstał nowy budynek szkolny oraz hala maszyn wyposażona w obrabiarki do drewna i maszynę parową.

Po przejściu na emeryturę pełnił funkcję prezesa „Sokoła” (do 1939 r.), wiceburmistrza miasta, działał w dyrekcji Targów Kalwaryjskich, współtworzył Spółdzielnię Stolarzy Kalwaryjskich, był prezesem Międzykomunalnego Związku dla Popierania Kalwaryjskiego Wytwórstwa Meblowego i Drobnego Rzemiosła Wiejskiego. Za te osiągnięcia został odznaczony w 1939 r. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Zmarł 17 VI 1952 r. w Kalwarii Zebrzydowskiej. Został pochowany na cmentarzu w Zebrzydowicach.

Podziel się:

Inne aktualności

Znamy Bajkowych Czytelników 2024

We wtorkowe przedpołudnie 5 listopada 2024 roku w „Międzynarodowym Dniu Postaci z Bajek” w Bibliotece Publicznej w Kalwarii odbyło się uroczyste zakończenie akcji „Bajkowy Czytelnik”,

Skip to content