Al. Jana Pawła II 24, Kalwaria Zebrzydowska

biuro@biblioteka.kalwaria.pl

Wyjazd studyjny do Cieszyna

23 maja bibliotekarze z Kalwarii Zebrzydowskiej wzięli udział w spotkaniu bibliotekarzy powiatu wadowickiego. W tym roku Wadowicka Biblioteka Publiczna zorganizowała wyjazd studyjny do bibliotek w Cieszynie i Czeskim Cieszynie.

Wyjazd był okazją do wymiany doświadczeń oraz pochwaleniem się swoimi flagowymi projektami. Mieliśmy okazję do zobaczenia innych bibliotek oraz nawiązania nowych znajomości.

Biblioteka w Czeskim Cieszynie z powodu remontu była zamknięta, dlatego gościliśmy w Filii Biblioteki Miejskiej przy ulicy Havlicka. W spotkaniu towarzyszył nam Krecik, jeden z najbardziej lubianych postaci bajkowych, bohater dzieciństwa wielu pokoleń. Po obejrzeniu biblioteki, urokliwymi  ulicami przeszliśmy do Miejskiej Biblioteki w Cieszynie. Piękny wyremontowany budynek mieści się w zabytkowej kamienicy. Na trzech kondygnacjach znajdują się nowoczesne pomieszczenia- oddziału dla dzieci, czytelni , wypożyczalni dla dorosłych oraz sali konferencyjnej. Budynek i pomieszczenia biblioteczne tworzą naprawdę piękną przestrzeń.

Dyrektor Biblioteki, pani Izabela Kula,  przedstawiła wyzwania, nowe kierunki  jakie stawiane są przed bibliotekami. Od wielu lat zmienia się rola Bibliotek, te współczesne zmierzają w stronę nowoczesnych ośrodków edukacyjno- czytelniczych.

Modernizacja i doposażenie, w połączeniu z bogatymi zbiorami i wykwalifikowaną kadrą sprawia iż Biblioteki dzisiaj odpowiadają  innym standardom. To wielofunkcyjne centra informacyjne, z bogatą ofertą edukacji czytelniczej i medialnej skierowaną do wszystkich bez wyjątku mieszkańców miasta.

I jeszcze jedno spostrzeżenie, bez względu na to gdzie mieści się biblioteka, tendencje na przyszłość są bardzo podobne. Tak naprawdę różnią się tylko specyfiką miejsca.

Bardzo dziękujemy pani Bożenia Płonce, Dyrektor Wadowickiej Biblioteki Publicznej oraz  pani Małgorzacie Drabczyk, instruktorowi powiatowemu za zorganizowanie wyjazdu, w którym mogłyśmy uczestniczyć.

 

Jolanta Paluchowska-Pępek

 

Podziel się:

Inne aktualności

Skip to content