Al. Jana Pawła II 24, Kalwaria Zebrzydowska

biuro@biblioteka.kalwaria.pl

Spotkanie autorskie w Tygodniu Bibliotek !

Maj tradycyjnie jest miesiącem poświęconym literaturze, czytelnictwu i bibliotekom. W tym okresie Biblioteka Publiczna w Kalwarii Zebrzydowskiej organizuje spotkania dla różnych grup odbiorców.

14 maja, w ramach obchodów Tygodnia Bibliotek 2024, czytelnicy mieli okazję spotkać się z Edwardem Przebieraczem – pisarzem, poetą ,dziennikarzem, dyrektorem Wydawnictwa św. Macieja Apostoła z Lublińca.

Spotkanie pod intrygującym tytułem „3 x E”, poświęcone było św. Edycie Stein -patronce miasta Lubliniec , Edwardowi Przebieraczowi, oraz edytorstwu. W spotkaniu uczestniczyli goście współpracujący z wydawnictwem, m.in. Henryka Swornóg, autorka biograficznej powieści o Janie Pawle II ” Boso do nieba”, której promocja miała miejsce w kalwaryjskiej Bibliotece.

Edward Przebieracz  swoją opowieść o św. Edycie Stein, połączył z historią miasta Lubliniec. To właśnie tam młoda Edyta przyjeżdżała na wakacje do dziadków z rodzinnego Wrocławia. Z tego okresu zachowało się wiele pamiątek po późniejszej świętej. W rodzinnym domu Steinów jest muzeum, do którego prowadzą zabytkowe drzwi , pamiętające małą Edytę.

Gość Biblioteki to mistrz krótkich form poetyckich. Jego poezja charakteryzuje się zwięzłą formą, a temat traktowany jest dogłębnie. Pan Edward zaprezentował kilka swoich utworów w autorskiej interpretacji.

Autor wydał  osiem własnych  tomików wierszy, zbiór krótkiej formy literackiej, książkę biograficzną o Janie Nikodemie Jaroniu.  Niewątpliwy kunszt poetycki został doceniony przez jury ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów poetyckich. Jego wiersze tłumaczone były na język czeski, niemiecki i japoński.

Na dzień dzisiejszy Wydawnictwo św. Macieja Apostoła wydało 330 tytułów, zarówno dla dorosłych jak i dzieci. Wydaje m in. tomiki poezji, wspomnienia, książki dla dzieci, kulinaria. Organizuje ogólnopolskie promocje książek, konkursy poezji, warsztaty , biesiady literackie. Ważną część stanowią publikacje promujące postać św. Teresy Benedykty od Krzyża. Wydawnictwo nie ogranicza się do wydawania  literatury religijnej, jednak  wydawana literatura charakteryzuje się  wysokimi wartościami  moralnymi i etycznymi.

W Wydawnictwie , którego jest dyrektorem, promuje twórczość nieprofesjonalną, organizuje i prowadzi wydarzenia integrujące współpracowników Wydawnictwa.

Wiele publikacji można było zakupić po promocyjnej cenie, z dedykacją i autografem.

Podczas spotkania naszemu  Gościowi towarzyszyła żona Czesława, która zadbała o techniczną oprawę. Na miłą rodzinną atmosferę podczas spotkania wpływ miał  przede wszystkim Pan Edward Przebieracz, osoba o wszechstronnej wiedzy i ujmującym sposobie bycia.

 Naszym Gościom oraz wszystkim uczestnikom spotkania dziękujemy za wspólnie spędzony czas.

Zapraszamy do odwiedzania naszej Biblioteki, udziału w proponowanych wydarzeniach oraz śledzenia oferty na stronie internetowej Biblioteki oraz Facebooku.

Jolanta Paluchowska – Pępek

Podziel się:

Inne aktualności

Skip to content