14 maja, w ramach obchodów Tygodnia Bibliotek 2024, czytelnicy mieli okazję spotkać się z Edwardem Przebieraczem – pisarzem, poetą ,dziennikarzem, dyrektorem Wydawnictwa św. Macieja Apostoła z Lublińca.
Spotkanie pod intrygującym tytułem „3 x E”, poświęcone było św. Edycie Stein -patronce miasta Lubliniec , Edwardowi Przebieraczowi, oraz edytorstwu. W spotkaniu uczestniczyli goście współpracujący z wydawnictwem, m.in. Henryka Swornóg, autorka biograficznej powieści o Janie Pawle II ” Boso do nieba”, której promocja miała miejsce w kalwaryjskiej Bibliotece.
Edward Przebieracz swoją opowieść o św. Edycie Stein, połączył z historią miasta Lubliniec. To właśnie tam młoda Edyta przyjeżdżała na wakacje do dziadków z rodzinnego Wrocławia. Z tego okresu zachowało się wiele pamiątek po późniejszej świętej. W rodzinnym domu Steinów jest muzeum, do którego prowadzą zabytkowe drzwi , pamiętające małą Edytę.
Gość Biblioteki to mistrz krótkich form poetyckich. Jego poezja charakteryzuje się zwięzłą formą, a temat traktowany jest dogłębnie. Pan Edward zaprezentował kilka swoich utworów w autorskiej interpretacji.
Autor wydał osiem własnych tomików wierszy, zbiór krótkiej formy literackiej, książkę biograficzną o Janie Nikodemie Jaroniu. Niewątpliwy kunszt poetycki został doceniony przez jury ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów poetyckich. Jego wiersze tłumaczone były na język czeski, niemiecki i japoński.
Na dzień dzisiejszy Wydawnictwo św. Macieja Apostoła wydało 330 tytułów, zarówno dla dorosłych jak i dzieci. Wydaje m in. tomiki poezji, wspomnienia, książki dla dzieci, kulinaria. Organizuje ogólnopolskie promocje książek, konkursy poezji, warsztaty , biesiady literackie. Ważną część stanowią publikacje promujące postać św. Teresy Benedykty od Krzyża. Wydawnictwo nie ogranicza się do wydawania literatury religijnej, jednak wydawana literatura charakteryzuje się wysokimi wartościami moralnymi i etycznymi.
W Wydawnictwie , którego jest dyrektorem, promuje twórczość nieprofesjonalną, organizuje i prowadzi wydarzenia integrujące współpracowników Wydawnictwa.
Wiele publikacji można było zakupić po promocyjnej cenie, z dedykacją i autografem.
Podczas spotkania naszemu Gościowi towarzyszyła żona Czesława, która zadbała o techniczną oprawę. Na miłą rodzinną atmosferę podczas spotkania wpływ miał przede wszystkim Pan Edward Przebieracz, osoba o wszechstronnej wiedzy i ujmującym sposobie bycia.
Naszym Gościom oraz wszystkim uczestnikom spotkania dziękujemy za wspólnie spędzony czas.
Zapraszamy do odwiedzania naszej Biblioteki, udziału w proponowanych wydarzeniach oraz śledzenia oferty na stronie internetowej Biblioteki oraz Facebooku.
Jolanta Paluchowska – Pępek