Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje od 2004 roku Tydzień Bibliotek – ogólnopolską akcję promocji czytelnictwa i bibliotek, która odbywa się w dniach
od 8 do 15 maja. Ten ogólnopolski program doczekał się już 21 edycji.
W tych dniach swoje święto mają bibliotekarze i wszyscy fani czytania. Akcja ma na celu popularyzację książek, czytelnictwa i kreatywności, a także zwiększenie prestiżu zawodu bibliotekarza.
Idea Tygodnia Bibliotek narodziła się 8 maja 2004 roku pod hasłem bezpośrednio nawiązującym do akcesji -„Biblioteki w Europie były zawsze”. W pierwszych latach było to święto ruchome, ale zawsze odbywające się w tygodniu, w którym przypadał 8 maja – Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Od kilku lat termin akcji jest stały.
Z założenia każda edycja przebiega pod innym hasłem, którego wyboru dokonuje Zarząd Główny Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich – pomysłodawca i koordynator akcji.
Tegoroczne hasło Tygodnia brzmi „Biblioteka – miejsce na czasie”.
Biblioteka to przestrzeń dostępna dla wszystkich, niezależnie od wieku, umiejętności i preferencji czytelniczych. „Biblioteka – miejsce na czasie” nie ogranicza się do tradycyjnych książek – promuje różnorodność czytania, włączając w to: audiobooki, e-booki, gry edukacyjne, platformy edukacyjne online. Biblioteka dopasowuje się do zmieniających się potrzeb społeczeństwa, uwzględniając nowe trendy, jest miejscem, do którego chętnie zaglądamy, czy to przychodząc osobiście, czy tylko przeglądając stronę internetową lub facebooka. Każdy może znaleźć w niej coś ciekawego dla siebie.
Biblioteka – miejsce na czasie to integracja społeczności lokalnej, wymiana doświadczeń różnych grup wiekowych i kulturowych.
Biblioteka – miejsce na czasie to miejsce poszerzające ofertę o nowe trendy, nie zapominając o mądrym ich wykorzystaniu, łączy w spójną całość osiągnięcia myśli ludzkiej z przeszłości z myślą współczesną.
Biblioteka – miejsce na czasie to digitalizacja i udostępnianie zgodnie z prawem zabytków piśmienniczych, to edukacja o prawie autorskim i możliwościach wykorzystania dóbr kultury w należyty sposób.
Biblioteka Publiczna w Kalwarii Zebrzydowskiej włącza się w organizację Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, przygotowując, jak co roku, program skierowany do mieszkańców.
W tegorocznym programie wydarzeń w Bibliotece Publicznej w Kalwarii Zebrzydowskiej przewidziano różnorodne spotkania:
9 maja – „Biblioteka Przedszkolaka” – ostatnie z cyklu spotkań dla przedszkolaków z Publicznego Przedszkola w Kalwarii Zebrzydowskiej, realizowanego w ramach inicjatyw po remoncie budynku Biblioteki. Książka lekarstwem na nudę – to motyw przewodni spotkania.
13 maja – w Bibliotece Publicznej będzie gościć grupa uczniów ze szkoły podstawowej w Dąbrówce. Będzie to ich pierwsza wizyta w dużej bibliotece. Zapoznają się z księgozbiorem i ofertą zajęć dla dzieci. Zaplanowano dla nich także zajęcia plastyczne nawiązujące do twórczości patrona Biblioteki – Stanisława Wyspiańskiego.
14 maja – zapraszamy mieszkańców na spotkanie z Edwardem Przebieraczem – poetą, dziennikarzem, wydawcą, dyrektorem Wydawnictwa Świętego Macieja Apostoła.
15 maja – młodzi czytelnicy ze szkoły podstawowej w Kalwarii Zebrzydowskiej spotkają się z panią Ewą Stadtmuller – znana autorką książek dla dzieci.
Serdecznie zapraszamy do Biblioteki. Jest to miejsce na czasie!