Al. Jana Pawła II 24, Kalwaria Zebrzydowska

biuro@biblioteka.kalwaria.pl

„Miasto –ogród”. Kobierzyn jakiego nie znamy.

W poniedziałek, 19 lutego 2024 o godz. 15.00 Biblioteka Publiczna w Kalwarii Zebrzydowskiej zaprasza na spotkanie z Elżbietą Galus- współautorką książki „Kobierzyn wczoraj i dziś”.
Zaproszenie na spotkanie " Miasto- ogród"- Kobierzyn jakiego nie znamy

Kobierzyn. Podkrakowska wieś, obecnie dzielnica Krakowa.

W 1917 roku otwarto tu Krajowy zakład dla nerwowo i Umysłowo Chorych , który okrzyknięto od razu najpiękniejszym i najnowocześniejszym obiektem w Europie początku XX stulecia.

Na planie ogromnego motyla, ulubionego motywu secesji, na terenie ponad 58 hektarów stworzono samodzielne miasto-ogród z 20 pawilonami dla 800 chorych i z 40 budynkami administracyjnymi, gospodarczymi i mieszkalnymi dla personelu. Na terenie kompleksu wybudowano budynek teatru, piekarni, kuchni, elektrociepłowni, oczyszczalni ścieków i pralni zakładowej. Wzniesiono kaplicę i założono cmentarz. Dla utrzymania prawie samowystarczalnego miasta-ogrodu założono folwark z systemem inspektów i szklarni i ogród warzywno-owocowy. Drzewa, krzewy, różnobarwne klomby, trawniki stanowiły piękną oprawę układu przestrzennego Zakładu, który od ponad stulecia stanowi niedościgły wzór dla nowo projektowanych placówek medycznych.

O historii Kobierzyna i życiu w mieście-ogrodzie opowie pani Elżbieta Galus, która 37 lat mieszkała i pracowała w Kobierzynie . Swoimi refleksjami podzieli się również ksiądz Jan Klimek, kapelan Szpitala.

 

Zapraszamy do udziału w spotkaniu, poznania historii miasta-ogrodu, widzianego oczami ludzie, którzy spędzili tam większą część swojego życia, pracując i mieszkając na terenie szpitala.

Na spotkaniu będzie można nabyć książkę z autografami autorów.

 

Książka „Kobierzyn wczoraj i dziś” ukazała się nakładem  Uniwersytetu Papieskiego im. Jana Pawła  II w Krakowie autorstwa Elżbiet Galus, ks. Jana Klimka i ks. Grzegorza Wąchola. Publikacja jest obszernym opracowaniem ukazującym historię działalności Zakładu  dla Umysłowo i Nerwowo Chorych, obecnie Szpitala Klinicznego im. dr Józefa Babińskiego, od początku jego istnienia po dzień dzisiejszy. Wzbogacona wspomnieniami osób, które mieszkały bądź pracowały na terenie Szpitala, rysuje obraz funkcjonowania fenomenalnego  miasta-ogrodu, jednej z najnowocześniejszych placówek tego typu w przedwojennej Europie

Krótka biografia Pani Elżbiety Galus oraz fotografia

Podziel się:

Inne aktualności

Skip to content