Al. Jana Pawła II 24, Kalwaria Zebrzydowska

biuro@biblioteka.kalwaria.pl

Rusza nowa edycja ZACZYTANEJ KALWARII!

Zapraszamy do udziału w autorskim projekcie Biblioteki - ZACZYTANA KALWARIA. 2024.

To już IX edycja akcji promującej czytelnictwo w naszej gminie.

W tym roku motywem przewodnim jest historia, ze szczególnym uwzględnieniem dziejów naszej Małej Ojczyzny.

 

Czytelnicy Biblioteki Publicznej w Kalwarii Zebrzydowskiej oraz czterech filii bibliotecznych – w Brodach, Przytkowicach, Leńczach i  Stanisławiu Dolnym, którzy do 30.09.2024 wypożyczą co najmniej 24 książki , w tym 4 o tematyce historycznej, ze szczególnym uwzględnieniem historii lokalnej ( minimum 1 tytuł), będą zaproszeni na Specjalne Spotkanie o Władysławie Niemczynowskim- zasłużonym  mieszkańcu naszego miasta.

Tradycyjnie, czytelnicy, którzy mają na swoim koncie najwięcej wypożyczeń otrzymają personalizowany upominek książkowy.

 Zapraszamy Państwa  do naszych bibliotek po specjalnie przygotowane karnety.

Zachęcamy do podjęcia czytelniczego wyzwania!

Czytaj książki o tematyce historycznej,  poznawaj historię lokalną!

KLIKNIJ TUTAJ aby zobaczyć wybrane pozycje dotyczące historii lokalnej dostępne w naszej Bibliotece

ZACZYTANA KALWARIA to akcja promująca czytelnictwo wśród mieszkańców naszej gminy, organizowana przez Bibliotekę Publiczną im. Stanisława Wyspiańskiego w Kalwarii Zebrzydowskiej od 2016 roku.

Na podsumowanie akcji laureaci są zapraszani na spotkanie ze Specjalnym Gościem Biblioteki. Do tej pory gościliśmy: Jerzego Trelę, Sławomira Kopra, Mieczysława Czumę i Leszka Mazana, Monikę Śliwińską. Ponadto najaktywniejsi czytelnicy otrzymują nagrody książkowe.

Honorowy Patronat nad akcją sprawuje Burmistrz Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej

 dr hab. inż. Augustyn Ormanty.

 

Władysław Niemczynowski

Urodził się 27 VII 1867 r. w Targanicy Leśnej (woj. lwowskie). Był absolwentem Gimnazjum we Lwowie i Brzeżanach, następnie Szkoły Przemysłu Artystycznego we Lwowie, którą ukończył w 1889 r., specjalizując się w obróbce drewna. Od 1886 do 1887 r. kształcił się w zakresie rzeźby i malarstwa u prof. Marconiego i w tym czasie złożył egzamin maturalny w zakresie Szkoły Realnej. W latach 1890 – 1892 studiował w Wyższej Szkole Zawodowej Technologicznej w Wiedniu. Po jej ukończeniu objął funkcję dyrektora Krajowej Szkoły Zabawkarskiej i Stolarskiej w Żywcu, którą kierował do sierpnia 1896 r. Od września tegoż roku organizował Szkołę Zabawkarstwa Drzewnego w Jaworowie pod Lwowem. Rok później, 1 IX 1897, objął kierownictwo nowo powstałej Krajowej Szkoły Stolarskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej, którą prowadził do 1932 r. (z przerwą od sierpnia 1914 r. do czerwca 1919 r. związaną z uczestnictwem w I wojnie światowej w charakterze oficera II Brygady Legionów Polskich). W latach 1897 – 1914 organizował w Kalwarii Zebrzydowskiej Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” (1898) oraz Spółkę Produkcyjną Kalwaryjskich Stolarzy. W 1904 r. z jego inicjatywy powstał nowy budynek szkolny oraz hala maszyn wyposażona w obrabiarki do drewna i maszynę parową. Z ramienia Wydziału Krajowego we Lwowie uczestniczył w wyjazdach do Niemiec, Szwecji, Włoch i Francji w celu zapoznania się z nowatorskimi osiągnięciami szkolnictwa zawodowego i przemysłu drzewnego. W 1919 r. jako dyrektor Państwowej Szkoły Stolarskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej dobudował do istniejącego budynku skrzydło, w którym znalazły się pomieszczenia warsztatów szkolnych, sale wykładowe i bursa dla młodzieży zamiejscowej.

Po przejściu na emeryturę pełnił funkcję prezesa „Sokoła” (do 1939 r.), wiceburmistrza miasta, działał w dyrekcji Targów Kalwaryjskich, współtworzył Spółdzielnię Stolarzy Kalwaryjskich, był prezesem Międzykomunalnego Związku dla Popierania Kalwaryjskiego Wytwórstwa Meblowego i Drobnego Rzemiosła Wiejskiego. Za te osiągnięcia został odznaczony w 1939 r. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Zmarł 17 VI 1952 r. w Kalwarii Zebrzydowskiej. Został pochowany na cmentarzu w Zebrzydowicach.

 

(  biogram pochodzi ze strony internetowej Zespołu Szkół  im. KEN w Kalwarii Zebrzydowskiej )

 

Podziel się:

Inne aktualności

Spotkanie autorskie w Tygodniu Bibliotek !

Maj tradycyjnie jest miesiącem poświęconym literaturze, czytelnictwu i bibliotekom. W tym okresie Biblioteka Publiczna w Kalwarii Zebrzydowskiej organizuje spotkania dla różnych grup odbiorców.

Skip to content