Al. Jana Pawła II 24, Kalwaria Zebrzydowska

biuro@biblioteka.kalwaria.pl

Gratka dla zainteresowanych lokalną historią

Księgozbiór Biblioteki Publicznej wzbogacił się o kolejne opracowanie dotyczące historii naszego miasta. Jest nim ROCZNIK FILOZOFICZNY IGNATIANUM Vol. 29 No. 1 (2023).

To czasopismo naukowe Wydziału Filozoficznego Akademii Ignatianum w Krakowie ukazuje się od 1988 roku. Publikowane są w nim  artykuły i recenzje z takich dyscyplin naukowych jak filozofia, historia, nauki o kulturze i religii oraz nauki teologiczne. Obecnie w ciągu jednego roku wydawane są dwa numery czasopisma.


Tom 29 w całości poświęcony jest Mikołajowi Zebrzydowskiemu, fundatorowi kalwaryjskiego Sanktuarium i założycielowi naszego miasta.


Poszczególne artykuły zawierają informacje o  stanie badań o  Zebrzydowskim, problematykę związana z rozwojem majątku Floriana Zebrzydowskiego, poruszają także kwestie genealogiczne. Kolejne omawiają znaczenie służby wojskowej w karierze przyszłego wojewody krakowskiego, przybliżają jego działalność administracyjną i sądową. Marszałek wielki koronny ukazany jest również jako polityk, fundator szpitala dla inwalidów wojskowych w rodowych dobrach w Zebrzydowicach, będącego przykładem jego bogatej działalności charytatywnej. Jeden z artykułów naświetla nieznany dotąd aspekt związany z fundacją dróżek kalwaryjskich.
Teksty poświęcone Mikołajowi Zebrzydowskiemu zamyka artykuł o majątku Jana Zebrzydowskiego, jedynego syna i spadkobiercy wojewody.

Autorami artykułów są, m.in. Janusz Smołucha, Tomasz Graff, Mirosław Płonka, Bartłomiej Wołyniec, ks. Andrzej Bruździński, s. Elżbieta Elena Wróbel.

 

Zainteresowanych zapraszamy do lektury Rocznika.

Egzemplarze czasopisma dostępne są w Czytelni Biblioteki.

Podziel się:

Inne aktualności

Skip to content