Al. Jana Pawła II 24, Kalwaria Zebrzydowska

biuro@biblioteka.kalwaria.pl

Siostra Izabela – niezłomna zakonnica.

„ Czyste sumienie droższe mi było i jest nad życie ” Siostra Izabela ( Zofia Łuszczkiewicz )

W czwartek, 19 października w Bibliotece Publicznej miało miejsce wyjątkowe wydarzenie. W dniu, kiedy obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych, odbyło się spotkanie o siostrze Izabeli – Zofii Łuszczkiewicz. Gościem Specjalnym Biblioteki była dr Anna Mandrela. autorka książki. „Niezłomna zakonnica”.

W tym roku przypada 125. rocznica urodzin siostry Izabeli. Ta wyjątkowa postać nie jest nieznana na naszym terenie . Wśród społeczności lokalnej wciąż żyją osoby, które pamiętają siostrę Izabelę. Trwałym śladem jej działalności w czasie okupacji jest tablica na kaplicy cmentarnej w Zebrzydowicach. W 2008, dzięki staraniom Towarzystwa Przyjaciół Kalwarii Zebrzydowskiej i drużyny harcerskiej z Zebrzydowic, powstał Szlak Spacerowy Siostry Izabeli. O tej wyjątkowej historii powstał film pani Izabeli Pieczary, który parę lat temu można było obejrzeć na TVP Kultura.

We wrześniu 2013 roku, w 115 rocznicę urodzin Zofii Łuszczkiewicz, Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Kalwarii  oraz Prowincja Krakowska Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo, zorganizowały uroczystości ku Jej pamięci.

W kwietniu br., na  125 rocznicę urodzin ukazała się biografia siostry Izabeli. Autorka książki, dr Anna Mandrela, przedstawiła Jej dramatyczne  losy. Historię, która dotyczy nie tylko Jej, ale również innych Polaków brutalnie torturowanych w komunistycznych więzieniach.

Podczas prelekcji poświęconej życiu i działalności patriotycznej siostry, przedstawione zostały także mniej znane fakty z Jej życia. Ciekawe wystąpienie wzbogacone było fotografiami i fragmentami listów do rodziny i przyjaciół.

W spotkaniu uczestniczyła, Delegacja Sióstr z Domu Prowincjalnego Sióstr Miłosierdzia Wincentego a Paulo w Krakowie oraz  siostry z  pobliskich Zebrzydowic, które udostępniały dokumenty do publikacji.

Bardzo nas cieszy, że mimo przedpołudniowej godziny, ponad sto osób znalazło czas  i wzięło udział w spotkaniu. Szczególnie budujące jest, że przybyła liczna grupa młodzieży z okolicznych szkół, także harcerzy. Dziękujemy  Nauczycielom ze szkół w Kalwarii, Brodów, Zebrzydowic oraz ZS im. KEN w Kalwarii Z. za przybycie z uczniami. Dla młodych, i nie tylko, postać siostry Izabeli  powinna być wzorem miłości do Boga i Ojczyzny.

 

Spotkanie było okazją do podsumowania dwóch projektów czytelniczych – Zaczytana Kalwaria. Edycja VIII 2023  oraz działalności Dyskusyjnego Klubu Książki.

Spotkanie zostało dofinansowane ze środków Instytutu Książki, dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Wszystkie osoby zainteresowane historią siostry Izabeli zapraszamy do Biblioteki po publikację dr Anny Mandreli „ Niezłomna zakonnica siostra Izabela.( Zofia Łuszczkiewicz ) ”.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia

Podziel się:

Inne aktualności

Spotkanie autorskie w Tygodniu Bibliotek !

Maj tradycyjnie jest miesiącem poświęconym literaturze, czytelnictwu i bibliotekom. W tym okresie Biblioteka Publiczna w Kalwarii Zebrzydowskiej organizuje spotkania dla różnych grup odbiorców.

Skip to content