Jednym z mniej znanych epizodów w biografii Stanisława Wyspiańskiego, genialnego artysty Młodej Polski, jest jego związek z naszym miastem. Najwcześniejsze ślady jego związków z Kalwarią znajdujemy wśród jego juweniliów z 1885 roku. Wówczas to 16- letni Wyspiański, uczeń Gimnazjum Św. Anny wybrał się do Kalwarii Zebrzydowskiej i Lanckorony. Owocem tej wycieczki były 93 rysunki, które później ofiarował swemu koledze Stanisławowi Estreicherowi.
Wycieczka miała charakter gry terenowej- uczestnicy mieli za zadanie odnaleźć miejsca w Klasztorze i na Wzgórzu Ukrzyżowania, które szkicował 16- letni Wyspiański.
Prowadząca spotkanie, Pani Urszula Zajączkowska- Wąsik, ciekawie opowiadała uczniom o czasach, kiedy Wyspiański bywał w okolicach Kalwarii, przedstawiła jego związki z tym miejscem. Opowieść o tym wielkim artyście świetnie uzupełniła wiadomościami o historii kalwaryjskiego Sanktuarium i naszego kraju.
Piękna, jesienna pogoda sprzyjała wędrowaniu śladami Wyspiańskiego, a forma wycieczki edukacyjnej okazała się ciekawą propozycją zdobywania wiedzy.
Młodzież poznała miejsca, w których bywał sam Wyspiański. Może kiedyś wędrując po kalwaryjskich szlakach wspomną tego wybitnego artystę.
Dziękujemy Pani Urszuli Zajączkowskiej- Wąsik oraz Pani Dorocie Knapek, wychowawczyni klasy VII a za poświęcony czas i zaangażowanie.
Anna Bogunia
W artykule wykorzystano pozycję książkową „ Stanisław Wyspiański a Kalwaria Zebrzydowska”, autorstwa Urszuli Zajączkowskiej- Wąsik
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wycieczki