Al. Jana Pawła II 24, Kalwaria Zebrzydowska

biuro@biblioteka.kalwaria.pl

Wyspiański w Kalwarii? W poszukiwaniu śladów artysty

W ramach cyklu spotkań „ Urodziny Biblioteki ze Stanisławem Wyspiańskim”, w piątek 6 października wyruszyliśmy wraz z uczniami klasy VII a szkoły podstawowej w Kalwarii Zebrzydowskiej w kierunku Klasztoru oo. Bernardynów. Naszym celem było pokazanie młodzieży miejsc związanych z twórczością Wyspiańskiego.

Jednym z mniej znanych epizodów w biografii Stanisława Wyspiańskiego, genialnego artysty Młodej Polski,  jest jego związek z naszym miastem. Najwcześniejsze ślady jego związków z Kalwarią znajdujemy wśród jego juweniliów z 1885 roku. Wówczas to 16- letni Wyspiański, uczeń Gimnazjum Św. Anny wybrał się do Kalwarii Zebrzydowskiej i Lanckorony. Owocem tej wycieczki były 93 rysunki, które później ofiarował swemu koledze Stanisławowi Estreicherowi.

 

Wycieczka miała charakter gry terenowej- uczestnicy mieli za zadanie odnaleźć miejsca w Klasztorze i na Wzgórzu Ukrzyżowania, które szkicował 16- letni Wyspiański.

Prowadząca spotkanie, Pani Urszula Zajączkowska- Wąsik, ciekawie opowiadała uczniom o czasach, kiedy Wyspiański bywał w okolicach Kalwarii, przedstawiła jego związki z tym miejscem. Opowieść o tym wielkim artyście świetnie uzupełniła wiadomościami o historii kalwaryjskiego Sanktuarium i  naszego kraju.  

 Piękna, jesienna pogoda sprzyjała wędrowaniu śladami Wyspiańskiego, a forma wycieczki edukacyjnej okazała się ciekawą propozycją zdobywania wiedzy.

Młodzież poznała  miejsca, w których bywał sam Wyspiański. Może kiedyś wędrując po kalwaryjskich szlakach wspomną tego wybitnego artystę.

Dziękujemy Pani Urszuli Zajączkowskiej- Wąsik oraz Pani Dorocie Knapek, wychowawczyni klasy VII a za poświęcony czas i zaangażowanie.

 

Anna Bogunia

 

W artykule wykorzystano pozycję książkową „ Stanisław Wyspiański a Kalwaria Zebrzydowska”, autorstwa Urszuli Zajączkowskiej- Wąsik

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wycieczki

Podziel się:

Inne aktualności

Skip to content