Al. Jana Pawła II 24, Kalwaria Zebrzydowska

biuro@biblioteka.kalwaria.pl

„Urodziny Biblioteki ze Stanisławem Wyspiańskim”

W tym roku Biblioteka Publiczna w Kalwarii Zebrzydowskiej świętuje 75- lecie swojej działalności. Jest to okazja, aby przybliżyć młodym czytelnikom postać Stanisława Wyspiańskiego- patrona kalwaryjskiej Biblioteki.

W związku z tym Biblioteka przygotowała cykl zajęć pod hasłem „ Urodziny Biblioteki ze Stanisławem Wyspiańskim”. W okresie wakacyjnym najmłodsi mieli okazję poznać osobę tego wybitnego twórcy. Również młodzież z ZS im. KEN w Kalwarii Zebrzydowskiej uczestniczyła w podobnych zajęciach tematycznych. Teraz przyszła kolej na uczniów szkoły podstawowej.

Do Biblioteki zaprosiliśmy kl. VII ze szkoły w Kalwarii Zebrzydowskiej wraz z wychowawczynią Panią Dorotą Knapek.

W trakcie 3 spotkań uczniowie poznają życie i twórczość Stanisława Wyspiańskiego, jego związki z Kalwarią Zebrzydowską. Na zajęciach warsztatowych będą mieli okazję zapoznać się z techniką wykonywania witraży.

Pierwsze spotkanie odbyło się 2 października. Na podstawie przygotowanej prezentacji  i opracowań albumowych dostępnych w Bibliotece, młodzież rozwiązała quiz dotyczący życia i twórczości  Stanisława Wyspiańskiego.

Na drugie spotkanie planujemy wycieczkę po miejscach, które związane są z osobą artysty.  O związkach Kalwarii z Wyspiańskim opowie Pani Urszula Zajączkowska- Wąsik, autorka książki pt. „ Stanisław Wyspiański a Kalwaria Zebrzydowska”.

Trzecie spotkanie będzie miało charakter warsztatowy.  Uczestnicy pod kierunkiem Pani Marii Kolasy będą wykonywać kolorowe  witraże na szkle inspirowane twórczością artysty.

Stanisław Wyspiański był wszechstronnym artystą  i malarzem, poetą, dramaturgiem, twórcą witraży i polichromii ściennych, rysownikiem, grafikiem dekoratorem, architektem, scenografem, projektantem wnętrz i mebli.
To jeden z najwspanialszych artystów epoki polskiego modernizmu oraz jedna z największych indywidualności okresu Młodej Polski. Żył zaledwie 38 lat, lecz pozostawił po sobie wyjątkową spuściznę artystyczną.

 Mamy nadzieję, że spotkania w Bibliotece przybliżą naszym czytelnikom sylwetkę tego genialnego artysty.

Anna Bogunia

Podziel się:

Inne aktualności

Spotkanie autorskie w Tygodniu Bibliotek !

Maj tradycyjnie jest miesiącem poświęconym literaturze, czytelnictwu i bibliotekom. W tym okresie Biblioteka Publiczna w Kalwarii Zebrzydowskiej organizuje spotkania dla różnych grup odbiorców.

Skip to content