Al. Jana Pawła II 24, Kalwaria Zebrzydowska

biuro@biblioteka.kalwaria.pl

Urodziny Biblioteki ze Stanisławem Wyspiańskim

Śladami Stanisława Wyspiańskiego z uczniami ZS im. Komisji Edukacji Narodowej w Kalwarii Zebrzydowskiej. 18 września 2023

Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego rozpoczęliśmy drugi etap spotkań o Stanisławie Wyspiańskim. Tym razem zaplanowano odwiedzenie miejsc, które szkicował młody Wyspiański, przybywając do Kalwarii Zebrzydowskiej.


Pierwsze, poprzednie spotkanie miało miejsce w Bibliotece przed wakacjami.
 Życie i twórczość Wyspiańskiego przybliżyła zebranym Pani Urszula Zajączkowska-Wąsik, polonistka, autorka opracowania „Stanisław Wyspiański a Kalwaria Zebrzydowska”, pasjonatka zarówno twórczości plastycznej jak i literackiej.
Drugie spotkanie, to piesza wycieczka do Klasztoru oo. Bernardynów, gdzie młody Wyspiański podczas pobytu wykonał kilka szkiców oraz na górę „Ukrzyżowania”.
Piękna wrześniowa pogoda sprzyjała wędrówce, choć z niemałym wysiłkiem pokonano te kilka kilometrów.  Informacje zdobyte przez uczniów w czasie naszych spotkań mamy nadzieję, zostaną w ich pamięci.


Bardzo dziękujemy wychowawcy klasy IV b ZS im. KEN Pani Joannie Strycharz oraz Pani Karolinie Luzarowskiej z biblioteki szkolnej, za pomoc w zorganizowaniu spotkań, ale przede wszystkim Pani Urszuli Zajączkowskiej-Wąsik za poświęcony czas i podzielenie się swoją pasją.

 

Celina Uzdrzychowska

Podziel się:

Inne aktualności

Wyjazd studyjny do Cieszyna

23 maja bibliotekarze z Kalwarii Zebrzydowskiej wzięli udział w spotkaniu bibliotekarzy powiatu wadowickiego. W tym roku Wadowicka Biblioteka Publiczna zorganizowała wyjazd studyjny do bibliotek w Cieszynie i Czeskim Cieszynie.

Skip to content