Al. Jana Pawła II 24, Kalwaria Zebrzydowska

biuro@biblioteka.kalwaria.pl

„Nad Niemnem” – podróż sentymentalna na Kresy Rzeczypospolitej

W sobotę 9 września, po raz kolejny w Bibliotece Publicznej w Kalwarii Zebrzydowskiej odbyło się Narodowe Czytanie. W tym roku lekturą była powieść „ Nad Niemnem ”Elizy Orzeszkowej.
Grupa dorosłych pozuje do wspólnego zdjęcia

W słoneczne przedpołudnie zaproszeni Goście zaprosili nas w sentymentalną podróż po nadniemeńskiej okolicy. Wybrane fragmenty utworu w dynamiczny i bardzo obrazowy sposób przeczytali : p. Danuta Tatar, p. Urszula Zajączkowska-Wąsik, p. Edyta Gurdek, p. Krystyna Smajek, p.  Klaudia Płonka, p. Mirosław Płonka, p. Marcin Wolak, przedstawiciele młodzieży – Melania Gaura i Jan Kurczych, oraz Gość Specjalny p. Wojciech Trela –  aktor sztuk dramatycznych z Krakowa, bratanek Jerzego Treli.

Oprócz fragmentów opisujących piękno krajobrazu i przyrody, opisu Mogiły, mogliśmy posłuchać o spotkaniu Justyny Orzelskiej i Jana Bohatyrowicza, o zamiłowaniu do literackich podróży i romantycznego życia Emilii Korczyńskiej, małżeńskich kłopotach Klotyldy i Zygmunta Korczyńskich oraz propozycji małżeństwa Teofila Różyca z Justyną Orzelską.

Wszystkim Czytającym, którzy w tym roku przyjęli nasze zaproszenie składamy serdeczne podziękowania. Szczególne podziękowanie kierujemy do  burmistrza p. Augustyna Ormantego, za udział  w spotkaniu i odczytanie listu prezydenta, adresowanego do uczestników Narodowego Czytania 2023.

Spotkaniu towarzyszyła okolicznościowa wystawa „ Kwiaty znad Niemna” autorstwa Justyny Polakowskiej, którą można oglądać   do końca września w Czytelni Biblioteki. Do jej realizacji wykorzystano fragmenty prozy i listów Elizy Orzeszkowej. Grafikę stworzono na bazie Zielnika autorki oraz fotografii z archiwum Biblioteki Narodowej w Warszawie.

Jak co roku otrzymaliśmy z Kancelarii Prezydenta RP okolicznościową pieczęć, którą można opieczętować swoje egzemplarze powieści Elizy Orzeszkowej.

Dziękujemy wszystkim za wspólnie spędzony czas.

Jednocześnie zapraszamy na przyszły rok do wspólnego czytania „ Kordiana” Juliusza Słowackiego.

                                                                                    Jolanta Paluchowska-Pępek

 

Podziel się:

Inne aktualności

Spotkanie autorskie w Tygodniu Bibliotek !

Maj tradycyjnie jest miesiącem poświęconym literaturze, czytelnictwu i bibliotekom. W tym okresie Biblioteka Publiczna w Kalwarii Zebrzydowskiej organizuje spotkania dla różnych grup odbiorców.

Skip to content