W słoneczne przedpołudnie zaproszeni Goście zaprosili nas w sentymentalną podróż po nadniemeńskiej okolicy. Wybrane fragmenty utworu w dynamiczny i bardzo obrazowy sposób przeczytali : p. Danuta Tatar, p. Urszula Zajączkowska-Wąsik, p. Edyta Gurdek, p. Krystyna Smajek, p. Klaudia Płonka, p. Mirosław Płonka, p. Marcin Wolak, przedstawiciele młodzieży – Melania Gaura i Jan Kurczych, oraz Gość Specjalny p. Wojciech Trela – aktor sztuk dramatycznych z Krakowa, bratanek Jerzego Treli.
Oprócz fragmentów opisujących piękno krajobrazu i przyrody, opisu Mogiły, mogliśmy posłuchać o spotkaniu Justyny Orzelskiej i Jana Bohatyrowicza, o zamiłowaniu do literackich podróży i romantycznego życia Emilii Korczyńskiej, małżeńskich kłopotach Klotyldy i Zygmunta Korczyńskich oraz propozycji małżeństwa Teofila Różyca z Justyną Orzelską.
Wszystkim Czytającym, którzy w tym roku przyjęli nasze zaproszenie składamy serdeczne podziękowania. Szczególne podziękowanie kierujemy do burmistrza p. Augustyna Ormantego, za udział w spotkaniu i odczytanie listu prezydenta, adresowanego do uczestników Narodowego Czytania 2023.
Spotkaniu towarzyszyła okolicznościowa wystawa „ Kwiaty znad Niemna” autorstwa Justyny Polakowskiej, którą można oglądać do końca września w Czytelni Biblioteki. Do jej realizacji wykorzystano fragmenty prozy i listów Elizy Orzeszkowej. Grafikę stworzono na bazie Zielnika autorki oraz fotografii z archiwum Biblioteki Narodowej w Warszawie.
Jak co roku otrzymaliśmy z Kancelarii Prezydenta RP okolicznościową pieczęć, którą można opieczętować swoje egzemplarze powieści Elizy Orzeszkowej.
Dziękujemy wszystkim za wspólnie spędzony czas.
Jednocześnie zapraszamy na przyszły rok do wspólnego czytania „ Kordiana” Juliusza Słowackiego.
Jolanta Paluchowska-Pępek