Uchwałą Rady Miejskiej Nr XV/181/2008 z dnia 29 maja 2008 r. nadano Bibliotece Publicznej w Kalwarii Zebrzydowskiej imię Stanisława Wyspiańskiego.
Autoportret 1903 r.
Wybór Wyspiańskiego na Patrona Biblioteki nie był przypadkowy. Już od 1999 roku organizowano spotkania literackie poświęcone artyście z udziałem członków jego rodziny - synowej poety, Pani Leokadii Wyspiańskiej i wnuczki, Pani Doroty Wyspiańskiej - Zapędowskiej.
Stanisław Wyspiański, genialny młodopolski artysta, urodził się 15 stycznia 1869 roku. Całe życie związany był z Krakowem. Zmarł 28 listopada 1907 roku, mając zaledwie 38 lat.
Autoportret z żoną 1904 r.
Dramaturg, poeta, malarz, grafik, twórca polichromii i witraży, projektant mebli, scenograf. Twórca nowoczesnego teatru. Nazywany czwartym wieszczem polskim.
Nasturcje - fragment polichromii
Związki Stanisława Wyspiańskiego z Kalwarią Zebrzydowską sięgają młodzieńczych lat artysty, kiedy jako 16-letni uczeń krakowskiego Gimnazjum św. Anny po raz pierwszy odwiedził okolice Kalwarii. Powstał wtedy cykl szkiców klasztoru i Dróżek, które ofiarował swojemu szkolnemu koledze Stanisławowi Estreicherowi.
Miejscowa architektura i przyroda wywarła istotny wpływ na twórczość Wyspiańskiego, stając się źródłem artystycznych inspiracji. Motywy kalwaryjskie pojawiają się na kartach Zielnika, w projektach polichromii i witraży, w obrazie Skarby Sezamu i szkicach dekoracji do dramatu „Wesele”.
Szkice z wycieczki do Kalwarii Zebrzydowskiej 1885r. :
Lipa pod klasztorem, Piec w pustelni Św. Magdaleny
Szlice z wycieczki do Kalwarii Zebrzydowskiej 1885 r.:
Schody przed kaplicą Ukrzyżowania,Krużganek w klasztorze Bernardynów Grób Matki Boskiej, Kaplica na Górze Ukrzyżowania
Pamiątkowa tablica, poświęcona Stanisławowi Wyspiańskiemu, została wykonana w pracowni profesora Bronisława Chromego, światowej sławy artysty rzeźbiarza. Poświęcenia dokonał, arcybiskup metropolita krakowski Stanisław Dziwisz 7 września 2008 w czasie mszy św. dla Pielgrzymki Rodzin do Kalwarii Zebrzydowskiej.
Uroczystego odsłonięcia tablicy na budynku Biblioteki dokonano 25 września 2008 roku.