Kategorie

Dlaczego Wyspiański?

 

 

Uchwałą Rady Miejskiej Nr XV/181/2008 z dnia 29 maja 2008 r. nadano Bibliotece Publicznej w Kalwarii Zebrzydowskiej imię Stanisława Wyspiańskiego.

 


                                      

                                 Autoportret 1903 r.


Wybór Wyspiańskiego na Patrona Biblioteki  nie był przypadkowy. Już od 1999 roku organizowano spotkania literackie poświęcone  artyście z udziałem członków jego  rodziny - synowej poety, Pani Leokadii Wyspiańskiej  i wnuczki,  Pani Doroty Wyspiańskiej - Zapędowskiej.

Stanisław Wyspiański, genialny młodopolski artysta, urodził się  15 stycznia 1869 roku. Całe życie  związany był z Krakowem. Zmarł 28 listopada 1907 roku, mając zaledwie 38 lat.

 

 

 

                                     Autoportret z żoną 1904 r.

 

 

Dramaturg, poeta, malarz, grafik, twórca polichromii i witraży, projektant mebli, scenograf. Twórca nowoczesnego teatru. Nazywany czwartym wieszczem polskim.

 

 

                                      Nasturcje - fragment polichromii

 

Związki Stanisława Wyspiańskiego z Kalwarią Zebrzydowską sięgają młodzieńczych lat artysty, kiedy jako 16-letni uczeń krakowskiego Gimnazjum św. Anny po raz pierwszy odwiedził okolice Kalwarii. Powstał wtedy cykl szkiców klasztoru  i Dróżek, które ofiarował swojemu szkolnemu koledze Stanisławowi Estreicherowi.

 

Miejscowa architektura i przyroda wywarła istotny wpływ na twórczość Wyspiańskiego, stając się źródłem artystycznych inspiracji. Motywy kalwaryjskie pojawiają się na kartach Zielnika, w projektach polichromii i witraży, w obrazie Skarby Sezamu i szkicach dekoracji  do dramatu „Wesele”.

 

 

 

                      Szkice z wycieczki do Kalwarii Zebrzydowskiej 1885r. :

                      Lipa pod klasztorem, Piec w pustelni Św. Magdaleny

 

 

 

                       Szlice z wycieczki do Kalwarii Zebrzydowskiej 1885 r.:

                       Schody przed kaplicą Ukrzyżowania,Krużganek w klasztorze Bernardynów Grób Matki Boskiej, Kaplica na Górze Ukrzyżowania

 

Pamiątkowa tablica, poświęcona  Stanisławowi Wyspiańskiemu, została wykonana w pracowni profesora Bronisława  Chromego, światowej  sławy artysty rzeźbiarza. Poświęcenia dokonał,  arcybiskup metropolita  krakowski Stanisław Dziwisz 7 września 2008 w czasie mszy św. dla Pielgrzymki  Rodzin do Kalwarii Zebrzydowskiej.

Uroczystego odsłonięcia tablicy na budynku Biblioteki  dokonano 25 września 2008 roku.

 

 

 

ksiazka jest zyciem zyciem naszych czasow ksiazki sa jak towarzystwo ktore sobie czlowiek dobiera czytanie dobrych ksiazek jest niczym rozmowa z najwspanialszymi ludzmi minionych czasow czytanie dobrych ksiazek jest niczym rozmowa z najwspanialszymi ludzmi minionych czasow czytanie dobrych ksiazek jest niczym rozmowa z najwspanialszymi ludzmi minionych czasow czytanie dobrych ksiazek jest niczym rozmowa z najwspanialszymi ludzmi minionych czasow czytanie dobrych ksiazek jest niczym rozmowa z najwspanialszymi ludzmi minionych czasow czytanie dobrych ksiazek jest niczym rozmowa z najwspanialszymi ludzmi minionych czasow czytanie dobrych ksiazek jest niczym rozmowa z najwspanialszymi ludzmi minionych czasow czytanie dobrych ksiazek jest niczym rozmowa z najwspanialszymi ludzmi minionych czasow

Galeria

Stanisław Wyspiański
Portret żony
Portret żony 
Śpiący Staś
Śpiący Staś 

Autoportret
Autoportret 
Portret Elizy Pareńskiej
Portret Elizy Pareńskiej 

Macierzyństwo
Macierzyństwo 
Portret żony w serdaku
Portret żony w serdaku 

Planty o świcie
Planty o świcie 

 

Biblioteka Publiczna

poniedziałek- czwartek  8.00 - 17.00

piątek -sobota             8.00 - 14.00

 

 

 

 

Bibliotekarz Poleca

Książka na telefon

Klub

Fundacja Orange