Kategorie

Dlaczego Wyspiański?

      Decyzja o nadaniu imienia Stanisława Wyspiańskiego Bibliotece Kalwaryjskiej zapadła  kilka lat wcześniej. Wybór  Stanisława Wyspiańskiego na patrona biblioteki nie był przypadkowy. Biblioteka już od 1999 roku organizuje spotkania literackie poświęcone  poecie-malarzowi. Wszystkie spotkania odbywały się z udziałem rodziny artysty, synową poety, Panią Leokadią Wyspiańską i wnuczką  Panią Dorotą Wyspiańską - Zapędowską.
Związki Stanisława Wyspiańskiego z Kalwarią Zebrzydowską sięgają młodzieńczych lat artysty.

 

       Motywy kalwaryjskie w twórczości tego artysty można zobaczyć nie tylko na Zielnika, ale również  w obrazie Skarby Sezamu czy szkicach dekoracji  do dramatu Wesele.

 

        Przygotowania do uroczystości  nadania imienia bibliotece trwały blisko 10 lat. Efektem tej pracy było odsłonięcie tablicy i nadanie imienia  Stanisława Wyspiańskiego Bibliotece Publicznej w Kalwarii Zebrzydowskiej. Zgodę na nadanie imienia swojego teścia  i dziadka wyraziły obie Panie Wyspiańskie. Tablica pamiątkowa została wykonana w pracowni Profesora Bronisława  Chromego, światowej  sławy artysty rzeźbiarza. W dniu  7 września,  tablicę tę poświęcił  Kardynał  Stanisław  Dziwisz  Arcybiskup Metropolita  Krakowski  w czasie mszy św. dla Pielgrzymki  Rodzin do Kalwarii Zebrzydowskiej.

 

         Uchwałą Rady Miejskiej Nr XV/181/2008 z dnia 29 maja 2008 r. nadano Bibliotece Publicznej w Kalwarii Zebrzydowskiej imię Stanisława Wyspiańskiego.

 

ksiazka jest zyciem zyciem naszych czasow ksiazki sa jak towarzystwo ktore sobie czlowiek dobiera czytanie dobrych ksiazek jest niczym rozmowa z najwspanialszymi ludzmi minionych czasow czytanie dobrych ksiazek jest niczym rozmowa z najwspanialszymi ludzmi minionych czasow czytanie dobrych ksiazek jest niczym rozmowa z najwspanialszymi ludzmi minionych czasow czytanie dobrych ksiazek jest niczym rozmowa z najwspanialszymi ludzmi minionych czasow czytanie dobrych ksiazek jest niczym rozmowa z najwspanialszymi ludzmi minionych czasow czytanie dobrych ksiazek jest niczym rozmowa z najwspanialszymi ludzmi minionych czasow czytanie dobrych ksiazek jest niczym rozmowa z najwspanialszymi ludzmi minionych czasow czytanie dobrych ksiazek jest niczym rozmowa z najwspanialszymi ludzmi minionych czasow

Godziny Otwarcia

 

Pn - Czw:       8.00 - 18.00

Pt - Sb:           8.00 - 15.00

Bibliotekarz Poleca

Książka na telefon

Klub