Działalność na rzecz niepełnosprawnych
Spośród wielu działań biblioteki ( poza statutowych) szczególnie wyróżnia się działalność prowadzona na rzecz niepełnosprawnych w Domu Pomocy Społecznej (dla dorosłych) w Zebrzydowicach oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kalwarii Zebrzydowskiej.
Ograniczenie psychofizyczne człowieka, a co za tym idzie aktywności życiowej na wielu poziomach, prowadzi do ograniczenia lub utraty zdolności pełnego uczestnictwa w życiu społecznym z przyczyn od niego niezależnych.
Naszym celem stała się działalność umożliwiająca niepełnosprawnym to uczestnictwo poprzez pomoc w organizowaniu im wolnego czasu, dostarczając im potrzebnego wsparcia społecznego i emocjonalnego jako działania podtrzymujące przez osoby spoza ośrodka,oferując życzliwość, zrozumienie, wysłuchanie i pokrzepienie.
W ramach współpracy z wymienionymi instytucjami, prowadzonej od 2003 roku, realizujemy program wytyczony przez nas samych, zmierzając do pokonania barier psychologicznych i społecznych wobec osób niepełnosprawnych. Organizowane spotkania mają różną tematykę i charakter, najczęściej z elementami biblioterapii i muzykoterapii, mającymi formę wspomagającą i uzupełniającą inne terapie prowadzone w tych placówkach.
Ich częstotliwość jest różna, średnio dwa razy w kwartale, od 1-2 godzin każde.
Dobieranie tematów spotkań jest dość wnikliwe, po uprzedniej analizie możliwości uczestników. Są one różnorodne: od folkloru z obyczajami, potrawami i symbolami, poprzez święta religijne i narodowe do kosztowania tradycji i kultury w literaturze pięknej i poezji.
Do udziału w spotkaniach zapraszamy również osoby reprezentujące różne profesje i zainteresowania, którzy chcą część swojego wolnego czasu poświęcić innym, działając jako wolontariusze ( muzycy, aktor, policjant, polonista).
Wszyscy uczestnicy, organizatorzy- poprzez akceptowanie odmienności, niepełnosprawni- wyrażający prawdziwą radość płynącą ze spotkań, pracują nad tym by uległy zmianie wszelkie uprzedzenia i stereotypy zakorzenione w społeczeństwie względem niepełnosprawnych w myśl stwierdzenia : chociaż każdy jest inny, wszyscy są równi.
Nasze spotkania z pensjonariuszami w Domu Pomocy Społecznej w Zebrzydowicach mają różnoraki charakter. Od wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych i kolędowania, poprzez spotkania tematyczne, po warsztaty plastyczne i kulinarne.
Ostatnie, listopadowe spotkanie to wspólne czytanie, a więc możliwość pełnego zaangażowania uczestników w zajęciach, tym razem literackich. Zainteresowani już wcześniej zapoznali się z przygotowanym tekstem, podzielonym na fragmenty . Zasiadając we wspólnym kręgu, wraz z opiekunami, czytaliśmy utwór Adama Mickiewicza „ Pani Twardowska”. Sam tekst, choć niełatwy do czytania , nie przysporzył większych trudności, a legendarna postać Jana Twardowskiego wzbudziła szczególne zainteresowanie. To właśnie czynny udział pensjonariuszy w spotkaniu, prowadzenie ożywionej dyskusji, swobodne wypowiedzi uczestników i możliwość dzielenia się swoją wiedzą na tematy przedstawione w utworze, przesądziły o potrzebie zorganizowania kolejnego wspólnego czytania, które zaplanowano na początek przyszłego roku.
Celina Uzdrzychowska
___________________________________________________________________
Kolędowanie w DPS Zebrzydowice
We wtorek, 30 stycznia 2018 r. Biblioteka w Kalwarii zaprosiła zespół kolędniczy z Leńcz do wspólnego kolędowania z pensjonariuszami DPS i uczestnikami WTZ.
Chór kobiet „ Spryciary”, działający przy Kole Gospodyń Wiejskich w Leńczach, zaprezentował się w refektarzu Konwentu o. Bonifratrów w Zebrzydowicach, z repertuarem kolędowym. Wszystkich powitała Dyrektor DPS, Pani Renata Mikołajek, która towarzyszyła zebranym w spotkaniu. Śpiewane kolędy i pastorałki zostały opracowane i przygotowane pod kierunkiem prowadzącego, Wojciecha Góralczyka, który akompaniował Paniom na akordeonie. To właśnie te nieznane pastorałki najbardziej zachwyciły zebranych, a kolędnicze stroje występujących wprowadziły ożywienie i zaciekawienie. Koncert zakończono wspólnym śpiewem Wśród nocnej ciszy oraz Do szopy…
BIBLIOTEKA SERDECZNE DZIĘKUJE WYSTĘPUJĄCYM ZA POŚWIĘCONY CZAS I DZIAŁALNOŚĆ NA RZECZ NIEPEŁNOSPRAWNYCH !
______________________________________________________________________________________________
Spotkanie miodem płynące
19 sierpnia gościliśmy u Naszych przyjaciół z Domu Pomocy Społecznej w Zebrzydowicach. Spotkanie rozpoczęło się od projekcji filmu dokumentalnego pt. „Dbajmy o pszczoły – życie pszczelej rodziny“. Następnie głos zabrał gość specjalny, miłośnik pszczelarstwa i wieloletni pszczelarz – Stanisław Barankiewicz z Podolan. Zaprezentował pszczelarski kapelusz, jak również pszczelą ramkę. Był to niezwykle interesujący wykład, w którym nie zabrakło miodowych ciekawostek. Dowiedzieliśmy się, jaka jest różnica pomiędzy miodem wielokwiatowym, a spadziowym. Miód ma również wszechstronne, prozdrowotne zastosowanie. Pan Barankiewicz podzielił się również miodowym przepisem na wzmocnienie organizmu. Napój miodowy, bo o tym mowa, wypijany każdego dnia, gwarantuje doskonałą kondycję zdrowotną. Może mieć zastosowanie zarówno do użytku wewnętrznego, jak i zewnętrznego. Warto wspomnieć o tym, że kit pszczeli przynosi ulgę w dolegliwościach dziąseł. Podczas spotkania nie zabrakło również degustacji. Zgrabne, pszenne kawałeczki chleba pokryte grubą warstwą, pysznego miodu. Tego ciemnobrązowego, jak również jasnokremowego. Miodowe specjały wszystkim bardzo smakowały. Polecamy miód ze świeżym, najlepiej pszennym chlebem.
Bardzo dziękujemy Panu Stanisławowi Barankiewiczowi za podzielenie się swoim pszczelarskim doświadczeniem i ogromną wiedzą na temat pszczelarstwa. Nie ulega wątpliwości, że pszczelarstwo to znakomita odskocznia dla wszystkich, wykonujących stresujące zawody. Czas, który poświęca się pszczołom jest niezwykle cenny i jest na wagę złota, znaczy się miodu. Te niezwykle pracowite stworzenia potrafią się słodko odwdzięczyć. A pszczelarstwo to również znakomita propozycja dla osób, którzy niedługo wybierają się na zasłużoną emeryturę. To sprawdzony sposób na wyjątkowe hobby. Satysfakcja gwarantowana.
Marcin Wcisło
______________________________________________________________________________
13.11.2015r.
"Róże w garnku”, to tytuł inscenizacji teatralnej, inspirowanej życiem Heleny Kowalskiej – św. Faustyny, wystawionej przez Koło Teatralne Zespołu Szkół Nr 3 w Przytkowicach dla pensjonariuszy DPS i uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej w Zebrzydowicach.
Spotkanie zorganizowała Biblioteka Publiczna dzięki współpracy jaką prowadzimy z ZS w Przytkowicach, gdzie mieści się jedna z filii bibliotecznych.
Przedstawienie w obsadzie osiemnastu aktorów i dwudziestoosobowego chóru, wystawiono w refektarzu Konwentu Bonifratrów. Przy licznie zgromadzonej widowni młodzi aktorzy, uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum przedstawili w niezwykle wzruszający sposób, historię życia świętej w rodzinie Kowalskich, a później w zakonie. Autentyczne stroje, obrazy multimedialne prezentowane w trakcie przedstawienia, a przede wszystkim podkład muzyczny wraz ze śpiewem chóru, dodały wzniosłości i splendoru wystawianej inscenizacji. Sztukę opracowała i wyreżyserowała p. Jadwiga Janicka, oprawę muzyczną przygotowała p. Iwona Kondela , a wykonawcami byli uczniowie Szkolnego Koła Teatralnego oraz chór i schola parafialna. Po przedstawieniu opinie zarówno aktorów jak i widzów były jednoznaczne. Widzowie ze wzruszeniem odpowiadali że bardzo im się podobało, a aktorzy czuli ogromne zainteresowanie ze strony widowni.
Wszystkim uczestnikom i współorganizatorom bardzo gorąco dziękujemy za podjętą inicjatywę i niesienie radości tym, którzy jej najbardziej potrzebują.
Celina Uzdrzychowska
_____________________________________________________________________________________
Biblioteka Publiczna w Kalwarii Zebrzydowskiej od kilku lat współpracuje ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym w Kalwarii Zebrzydowskiej. Do tej pory spotykaliśmy raz w miesiącu podczas godzinnych zajęć w kalwaryjskiej Bibliotece. Nie zabrakło głośnego czytania o charakterze biblioterapeutycznym. Celem zajęć manualnych było wzmocnienie napięcia mięśniowego. W tym celu przygotowywaliśmy wspólnie róże marcepanowe, jak również prowadziliśmy zajęcia z origami. Nie zabrakło również tematyki orientalnej, w postaci wybranych form chińskiej gimnastyki tai chi, jak również mini teatrzyku, wzorowanego na teatrze kamishibai (bajka terapeutyczna). Podczas jednego ze spotkań Uczestnicy mogli obserwować przyrodę za pomocą lunety astronomicznej. Stałym punktem każdego spotkania są ćwiczenia relaksacyjne, rozluźniające. Wśród nich ćwiczenia dykcyjne, uruchamiające ekspresję i in. Każde zajęcia są prowadzone w konwencji "przyjemne z pożytecznym". Wszystkie spotkania mają charakter relaksacyjny. Rozwijają, a zarazem bawią, jak choćby podczas świątecznego karaoke. Jest również miejsce na projekcję bajek i edukacyjnych prezentacji.
„Praktyczne cuda z papieru”
16 czerwca 2016 w Bibliotece Publicznej gościliśmy Wychowanków i Opiekunów ze Szkolnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Kalwarii Zebrzydowskiej. Było to ostatnie, z cyklu spotkań, przed wakacjami.
Spotkanie rozpoczęliśmy od przedstawienia historii ulubionej przekąski, czyli frytek. Uczestnicy mogli dowiedzieć się, że ojczyzną tego ziemniaczanego przysmaku jest Belgia. Zaprezentowaliśmy również wybrane zioła przyprawowe, które sprawią, że sos do frytek będzie wyjątkowy. Mowa tutaj o tymianku, rozmarynie, kocance włoskiej. Nie zabrakło również rukoli, włoskiego odpowiednika naszej sałaty, która również może być smacznym, sałatkowym dodatkiem do dania z frytek. Następnie przygotowaliśmy coś, co z frytkami jest nieodłącznie związane, czyli praktyczne opakowanie do frytek. Okazuje się, że i origami jest tutaj bardzo przydatne.
Dopełnieniem zajęć było przygotowanie dla Wychowanków SOSW papierowej tuby, która znakomicie fruwa w powietrzu. Nie mogło zabraknąć również akcentu muzycznego. Wspólnie zaśpiewaliśmy jedną zwrotkę popularnej piosenki „Pieski małe dwa”, którą poprzedziła solidna rozgrzewka aparatu mowy. Nie zabrakło również krótkiej rozgrzewki gimnastycznej, tak jak i na poprzednich zajęciach, gdzie uczestnicy zapoznali się z podstawami gimnastyki chińskiej TAI CHI.
Warto w tym miejscu wspomnieć, że ćwiczenia dykcyjne, zabawne „łamańce językowe”, jak również ćwiczenia na emisję głosu, są stałym punktem, naszych spotkań z Wychowankami.
Wszystkim Wychowankom i Wychowawcom życzymy udanego, wakacyjnego wypoczynku. Do zobaczenia podczas zajęć, już w nowym roku szkolnym.
***
Spotkanie pod znakiem Kamishibai
8 kwietnia 2016 Wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego odwiedzili Bibliotekę Publiczną w Kalwarii Zebrzydowskiej. Podczas spotkania przedstawiliśmy japoński teatrzyk KAMISHIBAI. Wspólnie przygotowaliśmy papierową petardę”, czyli dźwiękową, papierową zabawkę. Nie zabrakło również elementów chińskiej gimnastyki tai chi. Zaśpiewaliśmy również piosenkę pt. „Dykcja”, która, jak wskazuje tytuł ,pomaga usprawnić dykcję.
***
28 maja 2015 „Przyroda z bliska, czyli spotkanie z teleskopem”. Dla Wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Kalwarii Zebrzydowskiej.
Spotkanie rozpoczęło się od zaprezentowania budowy lunety przyrodniczej. Obserwacja przyrody za pomocą takiego sprzętu, to źródło ogromnej przyjemności. Zaprezentowaliśmy również… motyla z Azji Południowo – Wschodniej. Nie zabrakło również czegoś, co nierozłącznie jest związane z lasem, czyli grzybów. Tym razem suszonych, wszak do rozpoczęcia sezonu grzybowego trzeba jeszcze trochę poczekać. Do uczestników spotkania, „pofrunęły” również papierowe motyle. Wysłuchaliśmy wspólnie dwóch bajek, o tematyce przyrodniczej. Stałym punktem naszych spotkań są również zajęcia ruchowe. Wiele radości dostarczyły Uczestnikom zabawy „Czyżyk” oraz „Galopujący konik”. Ponadto mieliśmy okazję w praktyce sprawdzić możliwości lunety, podczas obserwacji na zewnątrz. Pomimo niesprzyjających warunków atmosferycznych, udało się dokonać krótkich obserwacji. Do miłego, kolejnego spotkania zatem.