Filia biblioteki w Leńczach działa od 1962 roku. W minionych latach filia zmieniała pomieszczenie kilka razy. Obecnie zajmuje pomieszczenie w budynku „ Agronomówki”. Księgozbiór biblioteki liczy 6677 woluminów. Filia oferuje kanon literatury pięknej, duży wybór literatury dla dzieci, lektury szkolne, a od 2010 r. bezpłatny dostęp do Internetu.
Filia czynna jest dwa razy w tygodniu:
Poniedziałek 730-1530
Wtorek 900-1500
Biblioteka aktywnie współpracuje ze szkoła w Leńczach, organizując imprezy dla uczniów, tj. konkursy, głośne czytanie, lekcje biblioteczne. Od roku 2009 filia organizuje w czasie wakacji zajęcia dla najmłodszych.
Filię prowadzi Pani Renata Żak- bibliotekarz
Zapraszamy do korzystania z bezpłatnego dostępu do Internetu!
_______________________________________________________________
Rok 2021
Biblioteka Publiczna im. Stanisława Wyspiańskiego w Kalwarii Zebrzydowskiej Filia w Leńczach od czerwca 2021 roku jest otwarta dla czytelników, a od września wznawia zajęcia dla dzieci i młodzieży po okresie zamknięcia w czasie pandemii.
Zapraszamy czytelników do korzystanie z ciekawej oferty książek zarówno dla dzieci i dorosłych. Biblioteka zakupiła nowości książkowe z dotacji budżetowej oraz Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Każdy, nawet najbardziej wymagający czytelnik znajdzie coś dla siebie.
Proponujemy dla najmłodszych ogólnopolską akcję czytelniczą ''Mała Książka Wielki Człowiek'' dla dzieci urodzonych w latach 2015 - 2018- bezpłatna wyprawka czytelnicza.
Kontynuujemy cykl zajęć z bajkoterapii dla klasy I Szkoły Podstawowej- zajęcia "Terapeutyczne zabawy w bajkowym świecie książek"- poprzez głośne czytanie odpowiednio dobranych bajek dziecko lepiej zrozumie swe uczucia, przestaje czuć się samotne.
"Czytanie na zawołanie'' - o tym, jak ważne jest zainteresowanie najmłodszych książką i słowem pisanym w współczesnym świecie wiemy doskonale. Żeby to zainteresowanie było skuteczne, wystarczy ciekawy pomysł i pasjonująca lektura która sprawi, że najmłodsi na długo zapamiętają takie spotkania.
Zaczytana klasa!
W ramach współpracy Biblioteki Publicznej i klasy III Szkoły Podstawowej z Leńcz przeprowadzono cykl spotkań które miały na celu promocję księgozbioru oraz popularyzację czytelnictwa wśród uczniów. W działaniach tych były propagowane nowości wydawnicze zakupione przez Bibliotekę Publiczną zarówno ze środków finansowych własnych, jak również z Programu ‘’Zakup nowości wydawniczych do bibliotek’’ MKiDN .
Cykl wydarzeń czytelniczych rozpoczęło spotkanie na którym dzieci poznały bibliotekę i książki odpowiednie dla ich wieku. Na kolejnych spotkaniach, nie tylko wypożyczano ale również wspólnie czytaliśmy fragmenty książek, które dzieci polecały swoim kolegom.
Spotkania rozpoczęły się we wrześniu 2018 roku i będą trwać do czerwca 2019 roku. Najbardziej aktywni czytelnicy otrzymają pamiątkowe dyplomy. Osobą, która bardzo się zaangażowała i zachęcała dzieci do odwiedzin w Bibliotece, nie tylko w czasie lekcji to pani Teresa Łyczak ,wychowawczyni klasy III, której dziękuję za dotychczasową współprace.
_____________________________________________________________________________
Dzieci kochają książki!
Biblioteka Publiczna im. Stanisława Wyspiańskiego w Kalwarii Zebrzydowskiej filia w Leńczach z okazji 70 rocznicy powstania Biblioteki zorganizowała akcję czytelniczą dla najmłodszych czytelników pod hasłem ''Pluszowy Przyjaciel czeka na Ciebie...
Akcja miała na celu zachęcić najmłodszych czytelników do świadomego korzystania ze zbiorów naszej biblioteki i pozyskanie nowych czytelników. Biblioteka jest z pewnością dobrym miejscem do rozwijania własnych zainteresowań , warto zatem poświęcić dziecku czas, uwagę i wykształcić nawyk korzystania z biblioteki, która daje mnóstwo różnych możliwości rozwoju dzieciom . Przede wszystkim daje możliwość nawiązywania kontaktu z rówieśnikami.
Dzieci systematycznie odwiedzały bibliotekę i zbierały pieczątki na specjalnie przygotowanych zakładkach, Nagrodą było zabranie na własność pluszaka. Chcemy aby nasze pluszaki odnalazły swój dom i stały się dla każdego dziecka powiernikiem dziecięcych tajemnic.
Akcja rozpoczęła się w kwietniu 2018 roku i nadal trwa, planujemy zakończenie i podsumowanie w maju 2019 roku. Wstępna analiza najbardziej popularnych książek, które najczęściej były pożyczane przez uczestników akcji to bohaterowie dziecięcych bajek: żółw Franklin, krecik, piesek Reksio, smerfy, miś Kubuś Puchatek, świnka Pepa oraz inne krótkie bajeczki.
Dotychczas w akcji wzięło udział 30 czytelników, zapraszamy nowe osoby do wzięcia w niej udziału Pluszaki czekają na Ciebie!
_____________________________________________________________________
XVII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom
Biblioteka Publiczna im. Stanisława Wyspiańskiego w Kalwarii Zebrzydowskiej , filia w Leńczach włączyła się kolejny raz w Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom organizowany przez Fundację XXIABC.
W tej edycji projektu wzięła udział klasa VI Szkoły Podstawowej z Leńcz. Uczniowie wysłuchali opowiadania Grażyny Bąkiewicz’’ Pietrkowe buty’’ z książki pt. Walko o wolność. Lekturę czytała uczennica klasy VII Kinga Bednarz. Pięknie zaprezentowany utwór przeniósł dzieci w świat XIX- wiecznej Warszawy, w czasy Powstania Listopadowego. Wybór lektury nie był przypadkowy, nawiązuje do obchodzonej w tym roku 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
Spotkanie było świetną okazją nie tylko do popularyzacji czytelnictwa, ale przede wszystkim lekcją historii, motywującą młodych ludzi do pogłębiania wiedzy o naszej Ojczyźnie
______________________________________________________________________________
Bajkoterapia w Bibliotece w Leńczach
Już po raz trzeci filia BP w Leńczach zorganizowała biblioterapeutyczne dla uczniów klasy I Szkoły Podstawowej z ZS nr. 6 w Leńczach. W ramach bajkoterapii dzieci uczestniczyły w siedmiu spotkaniach, na których wspólnie czytano odpowiednio dobrane bajki. Ważnym elementem spotkań były również zabawy ruchowe i plastyczne.
Bajkoterapia- odmiana biblioterapii, jest szczególnie polecana do pracy z dziećmi zaczynającymi naukę w szkole.dzięki czytaniu mały człowiek uczy się jak radzić sobie w życiu, zdobywa wiedzę o sobie i swoich emocjach. Książka pozwala pokonać trudności we wchodzeniu w nowy etap w życiu dziecka.
_____________________________________________________________________________________________________
Zapraszamy do obejrzenia wystawy „Zabawki naszych rodziców''
Biblioteka Publiczna im. Stanisława Wyspiańskiego -filia w Leńczach wraz z Biblioteką Szkolną Zespołu Szkół nr 6 w Leńczach zorganizowały akcję zbierania starych zabawek, które pozostały gdzieś w zakamarkach naszych domów. W ten sposób powstała sentymentalna wystawa ''Zabawki naszych rodziców''
Wielu dzisiejszym rodzicom, babciom, łza kręci się w oku na widok tych skarbów i żałują, że ich dzieci, wnuki nie znają takich wspaniałości. Postanowiliśmy przybliżyć naszym najmłodszym historię niejednej mamy, babci i pokazać jak wyglądał ich świat dzieciństwa, tak inny od dzisiejszego. Mamy nadzieję że stare zabawki wraz ze wspomnieniami nigdy nie pójdą w zapomnienie.
Wystawę można oglądać w Szkole w Leńczach
_____________________________________________________________________
"Terapeutyczne zabawy w bajkowym świecie książek"-
zakończenie cyklu zajęć
Od października 2016 do maja 2017 roku Biblioteka Publiczna im. Stanisława Wyspiańskiego w Kalwarii Zebrzydowskiej Oddział dla Dzieci i Młodzieży oraz Filia Biblioteczna w Leńczach zrealizowała nowy cykl zajęć dla najmłodszych " Terapeutyczne zabawy w bajkowym świecie książek".
Korzystając z baśni i bajek terapeutycznych przeprowadzono 11 spotkań dla uczniów klas I ZS nr 1 w Kalwarii Zebrzydowskiej oraz ZS nr 6 w Leńczach.
Bajka terapeutyczna to krótkie opowiadanie z morałem tworzone dla dzieci w wieku od 3 do 9 lat. W opowiadaniach tych świat jest widziany z dziecięcej perspektywy. Ich głównym zadaniem jest przezwyciężanie i redukowanie lęku u dzieci. Bajki terapeutyczne pomagają bohaterowi znaleźć sposoby przezwyciężenia trudnych chwil życia. Zazwyczaj bohaterami bajek terapeutycznych są małe zwierzątka, dzieci lub zabawki, z którymi czytelnik może się identyfikować. Ważną cechą tej literatury jest „czarodziejskość”. Ona bowiem sprawia, że spełniają się marzenia. Odbiorca odnosi wrażenie, że sprawuje kontrolę nad wydarzeniami, szczególnie jeśli słucha tego samego utworu jednokrotnie.
Prowadząc warsztaty biblioterapeutyczne w naszej bibliotece, korzystaliśmy ze zbioru bajek biblioterapeutycznych pt. :- ''Bajkoterapia czyli bajki- pomagajki dla małych i dużych''.
Spotkania z dziećmi były okazją do rozmowy, zabawy czy wspólnego zastanowienia się nad takimi tematami jak: inność, spotkanie z nieznajomym, brak akceptacji przez grupę, bezpieczeństwo nad wodą, zgubienie się, rywalizacja z rodzeństwem, asertywność, bezpieczeństwo w domu.
Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w zajęciach, dyskutowały na poruszane tematy, zadawały pytania oraz wspólnie się bawiły.
Poprzez głośne czytanie bajek terapeutycznych dzieci zaczynają lepiej rozumieć swe uczucia, lepiej rozumieć świat w którym żyją, przestają czuć się samotne.
Dziękujemy za współpracę w realizacji projektu wychowawcom: Pani Katarzynie Daniel, Pani Jolancie Studnickiej i Pani Teresie Łyczak.
Anna Bogunia
Renata Żak
_____________________________________________________________________________________
Lekcja historii w Filii Biblioteki Publicznej w Leńczach
W poniedziałek, 10 kwietnia 2017 r. w filii Biblioteki Publicznej im. Stanisława Wyspiańskiego w Leńczach odbyła się ''Lekcja historii'' poświęcona pamięci deportowanych Polaków do Rosji, na Syberię i do Kazachstanu. 77 lata temu funkcjonariusze NKWD rozpoczęli pierwszy etap wywózek mieszkańców Wschodnich terenów Rzeczpospolitej.
Wysiedlani mieszkańcy byli często zaskakiwani przez Sowietów w nocy lub o świcie, a następnie zmuszani do jak najszybszego spakowania najpotrzebniejszych rzeczy i prowiantu. Deportowanych, często całe rodziny, kierowano na dworzec kolejowy, na którym oczekiwały już nieocieplane wagony. Panujące w nich przepełnienie, chłód, fatalne warunki sanitarne oraz niedostatek wody pitnej, wpływały na dużą śmiertelność już w czasie trwającego wiele tygodni transportu.
Książka pt.’’ Sybiraczka’’, na podstawie której zostały przygotowane spotkania to wspomnienia pani Zofii Szackiej- Niewiadomskiej, ośmioletniej dziewczynki deportowanej wraz z rodziną 10.02.1940 na Syberię, a potem do Kazachstanu. Tam przeżyła aresztowanie rodziców, dom dziecka, rusyfikację, psychiczne i fizyczne cierpienia, głód. Po siedmiu latach cudem wróciła do Polski. Książka jest autentycznym zapisem tych wydarzeń.
W spotkaniu uczestniczyła młodzież z klasy I Gimnazjum Zespołu Szkół nr 6 w Leńczach. Pierwszym punktem lekcji była prezentacja multimedialna o dzisiejszym Kazachstanie i film „Sybiraczka-deportacja 10.02.1940.’’
Następnie wspólnie czytaliśmy wybrane fragmenty książki. Na zakończenie spotkania uczennica przeczytała Balladę zesłańców, anonimowy utwór powstały w 1940 roku podczas deportacji. Ballada dodawała otuchy Polakom w tych strasznych chwilach.
Ciekawe spotkanie pokazujące dzisiejszej młodzieży jak trudne do wyobrażenia były przeżycia ocalałych osób z tego bolesnego okresu. Spróbujmy zachować je od zapomnienia…
________________________________________________________________________
Współpraca Filii Biblioteki Publicznej w Leńczach ze Świetlicą Środowiskową
Od kilku lat Biblioteka Publiczna im. St. Wyspiańskiego Filia w Leńczach współpracuje z Świetlicą Środowiskową. Wspólnie, organizujemy różne imprezy okolicznościowe, zapewniając ciekawie spędzony czas .
Cyklicznie odbywają się zajęcia na których dzieci poprzez wspólne czytanie i wyrażanie swoich myśli pokonują bariery związane z nauką w szkole oraz w kontaktach z rówieśnikami i dorosłymi . Uczniowie chętnie współpracują również z biblioteką poprzez doraźne prace porządkowe, pomagają w segregowaniu i układaniu książek ,bardzo to lubią.
Proponujemy lektury potrzebne na zajęcia w szkole, pomoce edukacyjne, orazksiążki o tematyce młodzieżowej. Zachęcamy do korzystania ze słowników i encyklopedii, .
W roku 2016 Biblioteka zorganizowała cykl spotkań pod tytułem ''Poznajmy się lepiej''. Projekt ten polega na głośnym czytaniu przez bibliotekarza wybranej wspólnie z panią prowadzącą Świetlicę książki. Obcowanie z książką jest lubianą przez dzieci metodą pozwalającą zainteresować je tematami trudnymi. Pokochanie książek jest najlepszą drogą do poznawania świata. Mamy nadzieję, że dla wielu nasza biblioteka jest portem z którego mogą wyruszyć pełną przygód podróż
__________________________________________________________________________________________________
Dnia 13.12.2016 r. o godzinie 16.00 w Świetlicy Środowiskowej w Leńczach odbyło się przedstawienie pt.:Listy do Świętego Mikołaja”.
Przedstawienie zostało przygotowane przez 17uczniów Zespołu Szkół nr 6 biorących udział w zajęciach Świetlicy Środowiskowej pod kierownictwem Wychowawczyni Pani Katarzyny Komorowskiej, we współpracy z Filią Biblioteki Publicznej w Leńczach.
Zostali także zaproszeni Goście Specjalni: Burmistrz Miasta i Gminy Pan dr hab. inż. Augustyn Ormanty, Sołtys Leńcz Pani mgr Jolanta Krzeszowska- Mirocha, Dyrektor Zespołu Szkół nr 6 im. Bohaterów Westerplatte w Leńczach Pani mgr Stanisława Czarniak, Kierownik Referatu Promocji Pani mgr Małgorzata Dybek oraz rodzice dzieci. Po przedstawieniu każdy z gości otrzymał przygotowane przez wychowanków Świetlicy upominki, następnie wszyscy goście zostali zaproszeni na słodki poczęstunek. Przedstawienie miało na celu przypomnienie, że najpiękniejszym prezentem w Święta Bożego Narodzenia jest czas wspólnie spędzony z bliskimi.
Wychowawczyni Świetlicy Środowiskowej w Leńczach mgr Katarzyna Komorowska
Renata Żak - bibliotekarz
***********************************************************************************
Pluszowe misie świętują
We wtorek 18.10.2016 r. uczniowie z klasy II ze Szkoły Podstawowej z Leńcz odwiedzili filię Biblioteki Publicznej im. St. Wyspiańskiego w Leńczach, aby poznać historię najsłynniejszej zabawki na świecie, czyli pluszowego misia. Dzieci przyniosły swoje ulubione misie.
25 Listopada to Światowy Dzień Pluszowego Misia- tego puchatego do przytulania. Dzieci poznały historię święta już teraz. Poznały również inne znane misie; Misia Uszatka, Misia Colargola, nie zabrakło chyba najbardziej znanego misia Kubusia Puchatka. Święto to jest doskonałą okazją do pokazania dzieciom, że warto czytać książki , wspólnie przeczytaliśmy fragmenty książki A. A. Milne pt. Kubuś Puchatek i Chatka Puchatka.
Spotkanie było okazją do promocji czytelnictwa i biblioteki, jednocześnie do dobrej zabawy. Ponieważ dzieci lubią misie, dlatego trudno wyobrazić sobie świat bez najlepszego przyjaciela każdego dziecka.
__________________________________________________________________________________________
4.06.2016r. w Bibliotece w Leńczach odbyło się zakończenie konkursu czytelniczego "Najbardziej zaczytana klasa 2016’’
Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas III, IV, V Szkoły Podstawowej w Leńczach. Kryterium według.którego wyłoniono zwycięzką klasę była ilość wypożyczonych książek i systematyczne odwiedziny w bibliotece. Czas trwania konkursu to marzec, kwiecień i maj 2016.
Zwycięzcą okazała się klasa III , która wypożyczyła najwięcej książek Zgodnie z regulaminem klasa została nagrodzona Wielkim koszem słodyczy, który został ufundowany przez właściciela sklepu Pablo pana Pawła Górnego w Leńczach.
Nagrodzonej Klasie serdecznie gratulujemy Zaszczytnego Tytułu!
___________________________________________________
24.05. 2016 w Bibliotece w Leńczach odbyło się ostatnie spotkanie w ramach Projektu "Czytanie drogą do chrześcijańskiej edukacji’’. Celem Projektu było przybliżenie dzieciom postaci świętych i błogosławionych, historii kościoła parafialnego, poznanie zabytków sztuki sakralnej. Akcja głośnego czytania i dyskusje które trwały przy okazji Projektu były doskonałą okazją do rozwijania wyobraźni u dzieci, doskonalenia wiedzy nie tylko chrześcijańskiej , wpisały się również w 1050 Rocznice Obchodów Chrztu Polski. W projekcie brała udział klasa III ze Szkoły Podstawowej w Leńczach z wychowawczynią Panią Beatą Pająk.
Projekt rozpoczął się 29.09 2015 w Dniu "Głośnego Czytania w Bibliotece’’ i trwał aż do dzisiaj. W Projekcie uczestniczył ksiądz proboszcz Parafii Leńcze Bohdan Ciołczyk. Na każdym spotkaniu ksiądz proboszcz czytał dzieciom o Świętych i Błogosławionych z Książki pt.’’ Polscy Patroni’’ z cyklu „”Kocham Polskę’’. Spotkania odbywały się w Bibliotece i i w Kościele Parafialnym. Dzieci poznały historię Kościoła w Leńczach oglądając zabytki w naszym Kościele, między innymi witraże przedstawiające sylwetki niektórych świętych. Witraże stały się inspiracją do samodzielnego malowania na szkle.
Na pamiątkę wspólnych spotkań dzieci otrzymały dyplomy i książki z Projektu.
____________________________________________________________________
W maju 2016 w trakcie trwania ''Tygodnia Bibliotek'' w bibliotece w Leńczach odbywały się ciekawe imprezy związane z książką.
- lekcje biblioteczne,wystawa nowości bibliotecznych pod hasłem ''Książka przyjaciel na całe życie!'' oraz Kiermasz książek i zabawek.Dużą popularnością cieszył się kiermasz książki- „second hand”- Książka za Książkę. Za symboliczną złotówkę, czyli dodatkową kwotę na rzecz biblioteki można było zaopatrzyć się w używane ,
ale ciekawe tytuły, można było również wymienić się zabawkami. Były spotkania młodszych i starszych czytelników biblioteki, zrodziły się nowe pomysły przyjemnego spędzenia wolnego czasu Zapraszamy!
___________________________________________________________________________________
W ramach akcji promującej Młode Talenty Biblioteka Publiczna im. Stanisława Wyspiańskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej postawiła sobie za zadanie wyszukiwanie, zachęcanie i udostępnianie młodym czytelnikom swoich zasobów aby rozwijali swoje zdolności i zainteresowania.
W dniu 10.10.2013r. w filii bibliotecznej w Leńczach odbyło się pierwsze spotkanie w ramach
„ Klubu Młodego Redaktora” z czytelniczkami Karoliną i Emilią Kowalską, które samodzielnie redagują i wydają gazetkę „ Świat dookoła nas”. Gościem spotkania była Pani Edyta Łepkowska, dziennikarz „ Kroniki Beskidzkiej”, która przeprowadziła
z młodymi redaktorkami wywiad.
Zachęcamy wszystkich do odwiedzin w bibliotece
________________________________________________________________________________________
12.11.2013r. w filii bibliotecznej w Leńczach, odbyło się kolejne spotkanie w ramach akcji
"Promujemy młode talenty", gościem biblioteki była uczennica klasy IV Szkoły Podstawowej w Leńczach, Kinga Bednarz. Kinga pisze ciekawe opowiadania i powieści dla dla dzieci, sama wymysla bohaterów, fabułę, barwnie przelewając historyjki na papier. Samodzielnie wydaje je domowym sposobem. Przeczytaliśmy przygody Córki Pikin - są super! Zachęcamy do dalszej literackiej pracy. W spotkaniu uczestniczyła również dziennikarka Kroniki Beskidzkiej , Pani Edyta Łepkowska, która przeprowadziła z Kingą wywiad.
________________________________________________________________________________________
Zajęcia wakacyjne „ Lipiec 2013”
Biblioteka Publiczna im. Stanisława Wyspiańskiego w Kalwarii Zebrzydowskiej, Filia Leńcze tradycyjnie zorganizowała dla najmłodszych zajęcia wakacyjne. Zajęcia odbywały się w bibliotece, we współpracy ze świetlicą środowiskową. Dzieci uczestniczyły w zajęciach plastycznych , ruchowych. Głównym tematem było stworzenie „ Kamiennego ZOO”. Dzieci wykonywały z kamyków, muszelek zwierzątka wedle własnej fantazji tworząc ciekawe kompozycje.
Bawiliśmy się świetnie i miło.
________________________________________________________________________
W maju 2013r. w biblioteka w Leńczach zorganizowała w ramach „ Majowych Dni Książki” akcję pod hasłem „ Zabierz Książkę do domu”. Dużą popularnością cieszył się kiermasz książki- „second hand”- Książka za Książkę. Za symboliczną złotówkę, czyli dodatkową kwotę na rzecz biblioteki można było zaopatrzyć się w używane , ale ciekawe tytuły.
Były spotkania młodszych i starszych czytelników biblioteki, okraszone słodkim „ co nieco”.
Biblioteka zaprasza wszystkich do odwiedzin w czasie wakacji!
Z książką łatwiej i przyjemniej spędzisz wolny czas!
______________________________________________________________________
Ferie w bibliotece w Leńczach 2013
Biblioteka w Leńczach zorganizowała zajęcia dla najmłodszych podczas ferii zimowych. Dzieci bawiły się, wypoczywały, uczestniczyły w zajęciach kulinarnych „ Smakołyki przyrządzamy i je pięknie ozdabiamy”, prowadzonych przez pracownika biblioteki P. Marcina Wcisło. Dzieci uczyły się dekoracji stołu z różnych produktów, m. In. z jabłek. Ciekawym projektem było budowanie „ Celtyckiego Ogrodu” z gliny i tektury. Zajęcia odbywały się w dniach: 15.01, 17.01, 22.01, 24.01. Było bardzo wesoło i ciekawie. Zajęcia odbywały się również w świetlicy środowiskowej prowadzonej przez P. Annę Kurowską.
______________________________________________________________________________