Kategorie

Filia Brody

 

Filia biblioteczna w Brodach powstała 15. stycznia 1977 roku. Przez 34 lata swej działalności mieściła się w budynku dawnego Urzędu Gminy-obecnie Domu Strażaka OSP Brody.

Biblioteka czynna:

 

Poniedziałek      8 00-1500

Środa               8 00-1500

 

Filia posiada liczny księgozbiór, który w roku 2011 liczy ponad 6 tysięcy woluminów. Biblioteka gromadzi:

 • literaturę piękną polską i zagraniczną
 • książki dla dzieci i młodzieży
 • lektury
 • literaturę popularno-naukową
 • wydawnictwa encyklopedyczne
 • księgozbiór regionalny

 

Oprócz działalności statutowej - gromadzenia, opracowania i udostępniania

organizuje:

 • konkursy literackie i plastyczne
 • wystawy
 • lekcje biblioteczne
 • spotkania autorskie
 • zajęcia manualno-ruchowe dla dzieci spędzających ferie i wakacje w domu

Przy organizowaniu imprez czytelniczych Filia w Brodach współpracuje z nauczycielami ze Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Brodach.

 

Filię prowadzi  Kinga Porzycka - mlodszy bibliotekarz

_____________________________________________________________________________________________________

 

 

Zaczytana Filia Brody!

 

W miesiącach - marcu ,maju oraz czerwcu bibliotekę odwiedziły dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Brodach. Uczestnikami spotkań były dzieci z zerówki oraz klasy drugiej. Z okazji urodzin H.Ch. Andersena czytaliśmy baśnie autora. Spotkaliśmy się również w ramach "Tygodnia Bibliotek" oraz ogólnopolskiej akcji "CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM" .Czytaliśmy opowiadania Joanny Papuzińskiej oraz "Ciekawski George w bibliotece" Margret i H.A.Reya. Dzieci chętnie uczestniczyły w spotkaniach, przygotowaly kolorowe rysunki do czytanych książek.

 

 

Serdecznie dziękuję wychowawcom, opiekunom i dzieciom za spotkania.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

"Pierwsza wizyta w Bibliotece"


18 oraz 27 października 2021 roku w Filii Brody odbyły się zajęcia dla uczniów z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Zarzycach Wielkich.


Celem zajęć było wzbudzenie wśród dzieci zainteresowania czytaniem oraz wyjaśnienie zasad funkcjonowania bibliotek.


18 października w bibliotece gościły przedszkolaki wraz z paniami wychowawczyniami. Dzieci zaznajomiły się z księgozbiorem dla najmłodszych i zasadami wypożyczania książek. Wspólnie przeczytaliśmy również książkę „Kicia Kocia w Bibliotece” autorstwa Anity Głowińskiej.


Z kolei 27 października wizytę w bibliotece złożyli uczniowie klasy I i III wraz wychowawczyniami. Po krótkim zaznajomieniu się z zasadami wypożyczania książeki dzieci wzięły udział w quizie dotyczącym postaci i wydarzeń znanych z legend oraz baśni m.in. autorstwa braci Grimm czy Hansa Christiana Andersena.


Mamy nadzieję, że te spotkania, które odbyły się w miłej atmosferze  zachęcą dzieci do wypożyczania i czytania książek.

 

" Lubię czytać"


       Za nami już drugie spotkanie z cyklu „Lubię czytać!”, które odbyło się w dniach 19 i 21 listopada 2018r. Tytuł przewodni spotkania „Książka twoim przyjacielem”.

      Uczniowie wysłuchali wiersza „Skarga książki” i ,,Prośby książki”, z ich treści dowiedzieli się jak szanować książki aby mogły jak najdłużej cieszyć czytelników. W czasie tego spotkania dzieci wysłuchały bajki z serii „Samochodzik Franek” pt.  ,,Moja książka”. Jest to  opowiadanie  o etapach powstawania książki.


      Ostatnie spotkanie w 2018r. z cyklu ,,Lubię czytać” miało miejsce 10 i 12 grudnia w Filii Brody. Tym razem uczniowie klas II wysłuchali bajki ,,Nieznajomy” – Doroty Suwalskiej z książki ,,Bajkoterapia czyli bajki pomagajki dla dużych i małych”. Bajka ta pomaga zrozumieć, kim jest obcy i dlaczego nie należy z nim  rozmawiać. Dzięki naszym cyklicznym spotkaniom i współpracy z ZS nr 2 im. Janusza Korczaka w Brodach przyzwyczajamy dzieci do odwiedzin w Bibliotece, wypożyczania i czytania wybranej przez nich lektury, która jest dla  nich źródłem wiedzy i przyjemności.

 

      W roku 2018 zakupiono do Filii bibliotecznej w Brodach wiele nowości książkowych do wypożyczania, których zapraszamy.

 

____________________________________________________________________________________________

 

Lubię czytać!


         Biblioteka Publiczna im. Stanisława Wyspiańskiego – Filia Brody, rozpoczęła cykl spotkań z edukacji czytelniczej dla uczniów klas II z ZS nr 2 im. Janusza Korczaka w Brodach w okresie od października do grudnia 2018 roku.


       Książka jest bardzo ważnym elementem edukacji dziecka już od najmłodszych lat a głośne czytanie najlepszym sposobem na rozbudzanie pasji czytelniczych i różnorodnych zainteresowań. Dzięki książce dziecko rozwija swój język i wyobraźnię, wzbogaca słownictwo, uczy się umiejętności mówienia i słuchania, doskonali pamięć, kształtuje wrażliwość moralną a także zaspakaja swoją ciekawość poznawczą oraz inne potrzeby emocjonalne.


W dniach 22 i 24 października odbyło się pierwsze spotkanie dla dzieci pt. „Poznajemy Bibliotekę”. Uczniowie do Biblioteki przybyli z wychowawczyniami:

22.10.2018 klasa II b z Panią Anną Więckowską

24.10.2018 klasa II a z Panią Małgorzatą Pocielej


     Dzieci zaznajomiły się z księgozbiorem dla najmłodszych i zasadami wypożyczania książek a następnie z uwagą wysłuchały czytanych bajek: „Bałagan w Bibliotece” i „Tadek Niejadek”. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze, wzbudziło w dzieciach chęć zapisania się do biblioteki i korzystania z jej zbiorów. Każdy uczeń otrzymał kolorową zakładkę do książki.

 

Stanisława Książek

 

_________________________________________________________________

 

 

CZYTANIE ŁĄCZY


       Dnia 6 czerwca  2018 r w Filii bibliotecznej w Brodach, w ramach trwającego XVII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, który w tym roku odbywa się pod hasłem „Czytanie łączy”,  odbyło się spotkanie z uczniami kl.VI ZS. Nr 2 w Brodach.

     Uczniowie do Biblioteki przybyli pod opieką Pani Doroty Kasprzyk. Zgodnie z tradycją Tygodnia Czytania Dzieciom uczestnicy spotkania wspólnie przeczytali wiersz Juliana Tuwima ,,Lokomotywa”. Następnie zaproszony gość-  Pani Józefa Rychlik, radna powiatowa i  mieszkanka Brodów,  , wspólnie z uczniami: Mają Pasternak i Janem Pyrkiem, przeczytali opowiadanie o treści historycznej pt.” Pietrkowe buty” Grażyny Bąkiewicz. Tekst pochodzi z książki  „ Walka o wolność:10 opowiadań z czasów rozbiorów”. Wybór opowiadania był nieprzypadkowy, ponieważ jego tematyka wiąże się z tegorocznymi obchodami 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Dzieci z uwagą wysłuchały opowiadania, czego dowodem były szybkie i prawidłowe odpowiedzi na pytania dotyczące treści. Nagrody niespodzianki / breloki, długopisy/za prawidłowe odpowiedzi otrzymali: Jan Pyrek, Karol Musiał, Dawid Koźlak, Marysia Leśniak, Krzysztof Brózda, Weronika Michalak.


Gościom  Biblioteki oraz uczniom dziękujemy za udział w akcji.


Stanisława Książek

***

________________________________________________________________________________________

 

"Bajkowo i dykcyjnie"


25 maja 2016 uczniowie z Zespołu Szkół Nr 2 w Brodach uczestniczyli w zajęciach „Bibliotecznej Akademii Umiejętności” w Brodach. Wykonaliśmy ćwiczenia dykcyjne. Wysłuchaliśmy bajki pt. „Cierpliwy królik”, a później rozpoczęła się dyskusja n/t przyjaźni.

 

***

 

„Praktycznie z papieru…”


18 maja 2016 podczas zajęć „Bibliotecznej Akademii Umiejętności” w Brodach, wspólnie z uczniami z Zespołu Szkół Nr 2 im. Janusza Korczaka w Brodach, przygotowaliśmy papierowe torebki na popcorn i frytki.

 

***

 

„Coś mamy dla Mamy”


11 maja 2016 kolejne spotkanie „Bibliotecznej Akademii Umiejętności” w Brodach upłynęło nam na przygotowaniu wraz z uczniami ze Szkoły w Brodach prezentu z okazji Dnia Matki. Tym prezentem była serwetkowa dekoracja stołowa w kształcie tulipana. Przygotowaliśmy również mini – i maxi – torebkę na frytki. Wysłuchaliśmy także fragm. książki Daniela Grippo „Kto czysto gra, ten frajdę ma – ABC gier sportowych i zabaw dla dzieci” (książka poświęcona zabawie i twórczemu wykorzystaniu wolnego czasu”).

 

***

 

„Poranki mogą być Bajkowe”


4 maja 2016 w ramach „Bajkowego poranku” przeczytaliśmy na głos „Bajkę o jajku” Ilzy Evro. Bajki wysłuchały dwie klasy z Zespołu Szkół Nr 2 w Brodach.

 

***

 

„Królewskie spotkanie…”

 

6 kwietnia 2016  w ramach „Bibliotecznej Akademii Umiejętności” wraz z uczniami z ZS Nr 2 w Brodach wykonaliśmy  króliczki z orgiami. Przeczytaliśmy również „Bajkę o jajku”. Nie zabrakło również dyskusji o gospodarstwie domowym. Tego dnia z drugą klasą z ZS Nr 2 w Brodach przygotowaliśmy koronę z papieru.

 

***

 

„Liliowe spotkanie”

 

30 marca 2016 podczas zajęć „Bibliotecznej Akademii Umiejętności” w Brodach  wspólnie z uczniami z ZS Nr 2 w Brodach przygotowaliśmy lilie wodne z serwetek papierowych.

 

***

 

„Motylkowo i nie tylko”

 

23 marca 2016 w Filii Bibliotecznej w Brodach przeprowadziliśmy zajęcia dla jednej z klas z ZS Nr 2 w Brodach, w ramach „BAU”. Przygotowaliśmy papierowe motylki i króliczki z serwetki papierowej.

 

***

 

„Coś do książki w kształcie serca”

 

9 marca 2016 podczas cyklicznych zajęć „Bibliotecznej Akademii Umiejętności” wykonaliśmy zakładki książkowe w kształcie serca. W zajęciach uczestniczyli uczniowie z Zespołu Szkół Nr 2 w Brodach.

 

***

 

 

3 czerwca 2015 w Filii Bibliotecznej w Brodach przeczytaliśmy w ramach akcji, wybrane opowiadanie z „Opowieści o Błękitnym Psie” Beaty Majchrzak. Gościliśmy uczniów kl. III z ZS Nr w Brodach (wych. Anna Góralczyk). Podczas warsztatów przygotowaliśmy moduły do papierowej dekoracji.

 

***

 

„Aktywnie w kierunku pracy”, to inicjatywa, zmierzająca, do aktywizacji Osób pozostających bez stałego zatrudnienia. Z pomocą Biblioteki Publicznej, Filii Bibliotecznej w Brodach, Osoby te nabędą narzędzia i instrumenty, umożliwiające powrót na rynek pracy. W jaki sposób napisać dobre cv i list motywacyjny? Z których portali z ofertami pracy korzystać? Na te wszystkie pytania uzyskają Państwo odpowiedź podczas warsztatów. Przeprowadzimy również symulacje rozmów z potencjalnym Pracodawcą. Nabiorą Państwo pewności siebie, tak potrzebnej, podczas poszukiwania zatrudnienia. Na każdym spotkaniu otrzymają Państwo pomoce, ułatwiające zdobycie pracy. Przewidujemy również kontakt z Przyszłymi Pracodawcami, których oferty będą składane w Filii Bibliotecznej w Brodach. Biblioteka, to przestrzeń, która sprzyja również Osobom poszukującym Pracy, o czym Państwo się przekonają osobiście. I co ważne, będziemy się wzajemnie motywować, by cel osiągnąć.

            Dodajmy, że również w czasie trwania warsztatów aktywizujących mogą dołączyć Osoby zainteresowane tematyką warsztatów. Szczegółowe informacje również pod numerem telefonu Filii Bibliotecznej w Brodach

33 8767093, w godzinach pracy Placówki.

Zapraszamy!!!

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

                                     _______________________________________________

 

    „Biblioteka Najmłodszym”

W marcu br. z inicjatywy Biblioteki Publicznej im. S. Wyspiańskiego w Kalwarii Zebrzydowskiej, przygotowała dla najmłodszych czytelników bibliotecznej Filii Brody „Warsztaty wielkanocne”. Dzięki umiejętnościom artystycznych młodych uczestników, styropianowe baranki, kurki i jajeczka zamieniły się w kolorowe dzieła sztuki. Podczas zajęć najmłodsi zapoznali się z tradycyjnymi zwyczajami związanymi ze Świętami Wielkanocnymi, jak również z symboliką tych, jakże pięknych Świąt.

            Tradycyjnie nie zabrakło również gier słownych, skojarzeniowych, dzięki którym najmłodsi rozwijają swoje zdolności pamięciowe, kojarzenia faktów i in. Stałym punktem bibliotecznych zajęć są kalambury. Tym razem poświęcone w całości pięknu fauny.

            Przypomnijmy, że podczas poprzedniego, tegorocznego spotkania Młodych Czytelników, najmłodsi mieszkańcy Brodów przygotowali okazałe i śliczne kwiaty z bibuły. Kilka z nich ozdabia książkowy regał.

            Zapraszamy do regularnych odwiedzin naszej strony internetowej, gdzie Państwo na bieżąco będą informowani o tematyce najbliższych spotkań. Z bibliotecznym pozdrowieniem.

__________________________________________________________________________________________________

 

Ferie 2013 w Brodach – „owocne” i kreatywne...

16 stycznia, podczas pierwszego spotkania w ramach „Ferii 2013”  w Filii Bibliotecznej w Brodach młodzi czytelnicy przygotowali pyszne mini – zakąski na bazie chudego twarożku i z dodatkiem kukurydzy konserwowej i rzodkwi. Ponadto zgłębiali tajniki carvingu. Co kryje się pod tym egzotycznie brzmiącym słowem? Oczywiście, chodzi o sztukę dekoracji w warzywach oraz owocach. Po kilkunastu minutach każdy z uczestników feryjnych warsztatów potrafił samodzielnie wykonać, prezentującego się niezwykle okazale... łabędzie z jabłuszka. Co jeszcze można wykonać na bazie jabłka? Piękne liście, oczywiście na bazie zielonego jabłka. Świetnie prezentują się na dużym, białym talerzu. W centrum uwagi znalazł się również tego dnia ogórek szklarniowy, z którego, jak się okazało w kilka minut można uzyskać niezwykle efektowny koszyczek – kobiałkę, który wypełniony pastą twarożkową z dodatkiem warzyw będzie cieszył zarówno oko, jak i podniebienie. I mamy nadzieję, że umiejętności nabyte podczas zimowych warsztatów pozwolą upiększyć stół i przykują uwagę gości podczas uroczystości rodzinnych. Zatem nie zabrakło zajęć praktycznych z zakresu dekoracji.

 

23 stycznia... czyli drugi dzień spotkań w czasie ferii zorganizowanych przez Filię Biblioteczną w Brodach dla czytelników z tej właśnie miejscowości. Co tym razem? Poprzednio najmłodsi nauczyli się tworzyć miłe dla oka dekoracje z jabłek, a podczas tych zajęć wybór padł na marchewkę i pora. Jak się okazało z marchwi można stworzyć piękną różę, a z pora, równie efektowny kwiat. Ważne, by warzywa były odpowiednio elastyczne. Uczestnicy zajęć poznali również sposób na to, by warzywa nie łamały się podczas tworzenia dekoracji.

Nie zabrakło również tego dnia mini – quizów, poświęconych zimie oraz pięknie fauny. Dużo frajdy przyniosła konkurencja z „Łamańcami językowymi” w roli głównej. Młodzi czytelnicy dzięki niej mogli ćwiczyć dykcję.

 

„Czy potrafisz „Mocium Panie” tworzyć cuda w marcepanie?”

 

28 stycznia odbyły się także pierwsze warsztaty adresowane dla wszystkich czytelników Filii Bibliotecznej w Brodach. Podczas ich trwania można było nauczyć się przygotowania „od podstaw” masy cukrowej, zwanej inaczej „domowym marcepanem”, czyli idealnego, słodkiego materiału, na bazie którego można uzyskać wspaniałe cukrowe dekoracje. Idealne do dekorowania ciast, tortów i innych słodkich pyszności. Powyższe warsztaty, jak się okazało się być również idealnym ćwiczeniem z kreatywności. Młodzi czytelnicy wykonali z takiej właśnie, nietypowej masy, m.in. węża, królika i oczywiście róże. Te ostatnie z dedykacją dla Rodziców J

 

*********

GORĄCE PODZIĘKOWANIA DLA HURTOWNI „FRUCTICO” W KALWARII ZEBRZYDOWSKIEJ (UL. RÓLKI 53) ZA WSPIERANIE MŁODYCH TALENTÓW KULINARNYCH.

 

„LUKREM PISANE”

A już w najbliższy poniedziałek 4 lutego, zapraszamy na warsztaty „Lukrem pisane”, czyli uczymy się przygotowywać smakowe lukry, a także pisać okazjonalne dedykacje. Zajęcia odbędą się w Filii Bibliotecznej w Brodach i trwać będą od 12.30 do 14.00. Zapraszamy!!!


Galeria

Z życia Filii Bibliotecznej w Brodach
Lubię czytać
Lubię czytać 
Lubię czytać
Lubię czytać 

Lubię czytać
Lubię czytać 
Lubię czytać
Lubię czytać 

Lubię czytać
Lubię czytać 
Lubię czytać
Lubię czytać 

Lubię czytać
Lubię czytać 
Lubię czytać
Lubię czytać 

Tydzień Czytania 2018
Tydzień Czytania 2018 
Tydzień Czytania 2018
Tydzień Czytania 2018 

Tydzień Czytania 2018
Tydzień Czytania 2018 
Lubię czytać
Lubię czytać 

Lubimy czytać
Lubimy czytać 
Tydzień Czytania 2018
Tydzień Czytania 2018 

Tydzień Czytania 2018
Tydzień Czytania 2018 
Tydzień Czytania 2018
Tydzień Czytania 2018 

Tydzień Czytania 2018
Tydzień Czytania 2018 
Tydzień Czytania 2018
Tydzień Czytania 2018 

"Biblioteczna Akademia Umiejętności". 
"BAU", to okazja, by doskonalić umiejętności manualne... 

"Biblioteczna Akademia Umiejętności" c.d. 
 

"Biblioteczna Akademia Umiejętności" w każdą środę w godz. 13.30 - 14.30 Zapraszamy! 
Zajęcia
Zajęcia "BAU" przez cały rok w Filii Bibliotecznej w Brodach. 

Nagrywanie audiobooka...Jarosław Szczęsny Binkowski - poeta.
Nagrywanie audiobooka...Jarosław Szczęsny Binkowski - poeta. 
Jarosław Szczęsny Binkowski podpisuje swój najnowszy tomik poezji.
Jarosław Szczęsny Binkowski podpisuje swój najnowszy tomik poezji. 

Przedświąteczne spotkanie
Przedświąteczne spotkanie "Bibliotecznej Akademii Umiejętności" - "BAU" 
Zajęcia komputerowe dla Najmłodszych Czytelników.
Zajęcia komputerowe dla Najmłodszych Czytelników. 

Świąteczny nastrój...
Świąteczny nastrój... 
Zajęcia manualne -
Zajęcia manualne - "BAU" 

Przeświąteczne spotkanie
Przeświąteczne spotkanie "BAU" c.d. 
Anielskie ozdoby...
Anielskie ozdoby... 

Carving, czyli sztuka dekorcji w wykonaniu Najmłodszych Czytelników.
Carving, czyli sztuka dekorcji w wykonaniu Najmłodszych Czytelników. 
Jabłkowe dekoracje...
Jabłkowe dekoracje... 

Uczymy się dekorowania c.d.
Uczymy się dekorowania c.d. 
Z carvingiem za pan brat...
Z carvingiem za pan brat... 

I z kapusty pekińskiej można dekorację wykonać...
I z kapusty pekińskiej można dekorację wykonać... 
Intensywne prace nad nową dekoracją w toku...
Intensywne prace nad nową dekoracją w toku... 

"Biblioteczna Akademia Umiejętności", to też wiele radości ... 
I z plasteliny i modeliny piękne zwierzątka wykonać można...
I z plasteliny i modeliny piękne zwierzątka wykonać można... 

Ciąg dalszy intensywnych prac podczas warsztatów...
Ciąg dalszy intensywnych prac podczas warsztatów... 
A oto owoce zajęć podczas
A oto owoce zajęć podczas "Bibliotecznej Akademii Umiejętności" 

"Karaoke", czyli muzyczny akcent... 

 

Biblioteka Publiczna

poniedziałek- czwartek  8.00 - 17.00

piątek -sobota             8.00 - 14.00

 

 

 

 

Bibliotekarz Poleca

Książka na telefon

Klub

Fundacja Orange