Kategorie

Oddział dla dzieci i młodzieży

 

Oddział dla dzieci i młodzieży oferuje młodym czytelnikom :

 • literaturę dziecięcą i młodzieżową pisarzy polskich i obcych,
 • lektury szkolne dla dzieci szkół podstawowych i młodzieży gimnazjalnej,
 • wydawnictwa popularnonaukowe z różnych dziedzin wiedzy,
 • czasopisma dla dzieci i młodzieży
 • bezpłatny dostęp do Internetu

Oddział dla dzieci i młodzieży organizuje:

 • lekcje biblioteczne,
 • konkursy plastyczne, literackie i czytelnicze
 • spotkania autorskie
 • wystawy
 • cykliczne zajęcia plastyczne
 • wakacje i ferie  z biblioteką

______________________________________________________

 

W ODDZIALE DLA DZIECI I MŁODZIEŻY....

 

"Terapeutyczne zabawy w bajkowym świecie książek"-
 cykl zajęć o charakterze biblioterapeutycznym

 

            Od listopada 2016 roku Biblioteka Publiczna im. Stanisława Wyspiańskiego  w Kalwarii Zebrzydowskiej Oddział dla dzieci i młodzieży oraz Filia Biblioteczna w Leńczach rozpoczęła realizację nowego cyklu zajęć  dla najmłodszych " Terapeutyczne zabawy w bajkowym świecie książek".

              Korzystając z  baśni i bajek terapeutycznych prowadzimy comiesięczne spotkania dla uczniów klas I ZS nr 1 w Kalwarii Zebrzydowskiej oraz ZS nr 6 w Leńczach.

             Bajka terapeutyczna to krótkie opowiadanie z morałem tworzone dla dzieci w wieku od 3 do 9 lat. W opowiadaniach tych świat jest widziany z dziecięcej perspektywy. Ich głównym zadaniem jest przezwyciężanie i redukowanie lęku u dzieci. Cechą bajek terapeutycznych jest to, że bohater znajduje się w trudnej sytuacji i przeżywa stany lękowe. Wprowadzone do bajki postaci pomagają bohaterowi znaleźć sposoby przezwyciężenia trudnych chwil życia. Dziecko ma możliwość przebycia z bohaterem całej drogi wyjścia  z lęku. Zazwyczaj bohaterami bajek terapeutycznych są małe zwierzątka, dzieci lub zabawki, z którymi czytelnik może się identyfikować.. Ważną cechą tej literatury jest „czarodziejskość”. Ona bowiem sprawia, że spełniają się marzenia. Odbiorca odnosi wrażenie, że sprawuje kontrolę nad wydarzeniami, szczególnie jeśli słucha tego samego utworu jednokrotnie.

            Prowadząc warsztaty biblioterapeutyczne w naszej bibliotece, korzystamy ze zbioru bajek biblioterapeutycznych pt. :- ''Bajkoterapia czyli bajki- pomagajki dla małych i dużych''.

           Spotkania z dziećmi są okazją do rozmowy, zabawy czy wspólnego zastanowienia się nad takimi tematami jak: inność, spotkanie z nieznajomym, brak akceptacji przez grupę, bezpieczeństwo nad wodą, zgubienie się, rywalizacja z rodzeństwem, asertywność, bezpieczeństwo w domu. Zajęcia wzbogacone są  formą plastyczną oraz wspólną zabawą.

Projekt realizowany będzie do maja 2017 r.

 

Anna Bogunia

Renata Żak

 ______________________________________________________________

 " Czytanie drogą do chrześcijańskiej edukacji"

        29 września 2016r., w Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, rozpoczęliśmy projekt adresowany do uczniów szkoły podstawowej pt. „ Czytanie drogą do chrześcijańskiej edukacji. Projekt będzie realizowany od września 2016r. do marca 2017r.  

     Celem projektu jest  przybliżenie dzieciom postaci świętych i błogosławionych, historii kościoła parafialnego, poznanie zabytków sztuki sakralnej. W spotkaniach uczestniczą dzieci klasy III z Zespołu Szkół nr 1 w Kalwarii Zebrzydowskiej z wychowawczynią panią mgr  Renatą Bielą. Do współpracy zaprosiliśmy księdza Lesława Kaczmarczyka.

Spotkania odbywać się będą raz w miesiącu i poświęcone będą postaci wybranego Świętego.

     Bohaterem pierwszego, wrześniowego  spotkania był święty Franciszek z Asyżu. Jego postać przybliżył dzieciom ks. Lesław czytając opowieść o Świętym. Nie zabrakło również akcentu muzycznego- wspólnego zaśpiewania piosenki Arki Noego pt. „Święty uśmiechnięty”

    Kolejne spotkanie, które odbyło się 24.10.b.r. w Kościele Parafialnym w Kalwarii Zebrzydowskiej, było okazją do przybliżenia dzieciom sylwetki św. Józefa, Patrona Parafii.

   Następne spotkanie, zaplanowane na listopad,  odbędzie  się w lokalu  Biblioteki i będzie poświęcone Świętemu Janowi Pawłowi II.

 

***********************************************************************************

          Aktywnie upłynął pierwszy miesiąc wakacji w Bibliotece w  Kalwarii Zebrzydowskiej. Na zajęciach organizowanych jak co roku przez naszą Bibliotekę spotykały się dzieci w wieku 6-12 lat. Zajęcia odbywały się przez dwa tygodnie lipca, w środy i piątki.

        Spotkania rozpoczęliśmy wykonaniem samodzielnie biżuterii według własnego pomysłu. Powstały piękne bransoletki i naszyjniki. Na kolejnych spotkaniach dzieci zaprojektowały i wykonały kartki metodą scrapbookingu. Najwięcej radości sprawiła dzieciom ‘’plastelina”. Najmłodsi uczestnicy  wykazali się pomysłowością w lepieniu różnych postaci z ulubionych książek ,najwięcej było dinozaurów. Były też zajęcia z farbami, dzieci miały za zadanie pomalowanie obrazka przy użyciu różnych technik malarskich, a następnie wspólne ocenienie i wyłonienie zwycięzcy.

        Na zakończenie każdego spotkania wiele śmiechu i humoru dostarczyła dzieciom gra w popularnego Twistera, jak się okazało nie każdy uczestnik potrafił sprostać gimnastycznym akrobacjom.

____________________________________________________________

Wakacyjne to i owo - Kraków spacerowo...

    W dniach 28 czerwca i 30 czerwca br. młodzież gimnazjalna z obszaru Gminy Kalwaria Zebrzydowska uczestniczyła w lekcjach muzealnych. Wśród uczestników byli uczniowie z Kalwarii Zebrzydowskiej, Brodów, Leńcz i jeden uczestnik z Zebrzydowic.

„Przez dziurkę od klucza. Jacy byli polscy władcy?” - to temat pierwszej lekcji muzealnej. To edukacyjne spotkanie odbywało się w gmachu głównym Muzeum Narodowego w Krakowie przy ul. 3 maja 1. Młodzież dowiedziała się wielu, interesujących szczegółów dotyczących polskich monarchów. Mogli również poczuć się, jak prawdziwi rycerze, zakładając hełm. Była to również sposobność do zobaczenia licznych eksponatów, dotyczących życia codziennego, jak piękne, kuchenne zastawy, formy do pierników, meble. Nie zabrakło również zadań dla młodzieży, jak choćby to: jakie zmiany, wprowadziliby w kraju, gdyby byli królami… Okazuje się, że historia w połączeniu z oryginalnymi zadaniami edukacyjnymi, kreuje niezwykle ciekawą i inspirującą lekcję z tego przedmiotu.

                Odwiedziliśmy również punkt informacji turystycznej, znajdujący się na Rynku Głównym w Krakowie, gdzie otrzymaliśmy mapkę Krakowa. Przez chwilę wcieliliśmy się w turystów, którzy spacerowali po Rynku Starego Miasta, starając się zapamiętać nazwy, niektórych krakowskich ulic.

                Tego dnia odwiedziliśmy również Muzeum Bursztynu, mieszczące się w Krakowie, przy ul. św. Jana 2. Tutaj można było zobaczyć, m.in. bursztynowy model statku, stół z elementami bursztynu. Nie zabrakło również spaceru po Rynku Głównym, jak i Małym Rynku w Krakowie.

                Temat drugiej lekcji muzealnej brzmiał: „Zbieracze i osobliwości – o kolekcjach i kolekcjonerach”. Tym razem odwiedziliśmy Kamienicę Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego. Dowiedzieliśmy się o wielkiej, kolekcjonerskiej pasji Feliksa Jasieńskiego. Mogliśmy z bliska podziwiać m.in. kimona, ryciny o tematyce orientalnej. Uwagę przykuwała piękna galeria obrazów. Warto w tym miejscu wspomnieć, że Feliks Jasieński, to z zamiłowania kolekcjoner, jak również mecenas kultury, postać, która na trwałe zapisała się w historii kultury. Młodzież również aktywnie uczestniczyła w tej lekcji muzealnej, przygotowując rysunek przedstawiający stany emocjonalne.  To kolejny walor tego typu zajęć, pozwala młodzieży, poprzez pracę w grupie, znakomicie się integrować. Warto wspomnieć o tym, że odwiedziliśmy również wystawę czasową, poświęconą wybitnej, polskiej poetce – Wisławie Szymborskiej. Można było zobaczyć m.in. pokaźną kolekcję…zapalniczek poetki i mebel, należący do polskiej Noblistki. Zainteresowanie wzbudził regał, utworzony z książek, znajdujący się we wnęce ściany muzealnej.

                Tego dnia udaliśmy się również do Ogrodu Botanicznego w Krakowie. Tutaj mogliśmy z bliska zobaczyć egzotyczne rośliny, które znalazły idealne warunki w ogrodowych, przestronnych szklarniach. Przyjrzeć się z bliska kawowcowi i in. Interesującym roślinom. W szklarnianej sadzawce również znajdowały się rybki akwariowe, jak gupiki i pawie oczka. Zainteresowanie wśród uczestników wzbudziły również mięsożerne rośliny. Duże wrażenie zrobiła również palmiarnia, gdzie można było choć przez kilka chwil poczuć się, niczym w tropikalnym kraju. Wizyta w Ogrodzie Botanicznym była również okazją do przyjemnego spaceru, ogrodowymi alejkami. Mijaliśmy, m.in. część ogrodu, która odtwarzała dawne, wiejskie ogródki z warzywami i kwiatami, które przyozdabiały przydomowe włości. W poszukiwaniu cienia – tego dnia było wyjątkowo upalnie-„zaserwowaliśmy” sobie tego dnia, solidny, wakacyjny spacer. Te dwa dni, spędzone w Królewskim Mieście łączyły zdobywanie wiedzy, z przyjemnością, płynącą z poznawania ciekawych zakątków Krakowa. To cenna lekcja, bowiem z pewnością, w przyszłości, część gimnazjalistów, już jako studenci wybiorą właśnie Kraków, jako miejsce, gdzie będą zdobywać wyższe wykształcenie.

W pierwszej lekcji muzealnej uczestniczyło 18 osób, a w drugiej 19, czyli summa summarum 37.

Bezpłatne lekcje muzealne zostały dofinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i były częścią programu „KULTURA DOSTĘPNA 2016” realizowanym przez Muzeum Narodowe w Krakowie.

Biblioteka Publiczna dziękuje p. Danucie Tatar – nauczycielowi z ZS Nr 1 w Kalwarii Zebrzydowskiej za pomoc w organizacji wyjazdu i opiekę nad uczniami.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za wspólnie spędzony czas w sposób twórczy, zarówno w Muzeum, jak również w innych, ciekawych zakątkach Krakowa.

Marcin Wcisło

 

 

 


Galeria

W Oddziale dla dzieci i młodzieży
Zajęcia wakacyjne 2016
Zajęcia wakacyjne 2016 
Zajęcia wakacyjne 2016
Zajęcia wakacyjne 2016 

Zajęcia wakacyjne 2016
Zajęcia wakacyjne 2016 
Zajęcia wakacyjne 2016
Zajęcia wakacyjne 2016 

Zajęcia wakacyjne 2016
Zajęcia wakacyjne 2016 
Zajęcia wakacyjne 2016
Zajęcia wakacyjne 2016 

Zajęcia wakacyjne 2016
Zajęcia wakacyjne 2016 
Zajęcia wakacyjne 2016
Zajęcia wakacyjne 2016 

Lekcje muzealne w Krakowie
Lekcje muzealne w Krakowie 
Lekcje muzealne w Krakowie
Lekcje muzealne w Krakowie 

Lekcje muzealne w Krakowie
Lekcje muzealne w Krakowie 
Lekcje muzealne w Krakowie
Lekcje muzealne w Krakowie 

Lekcje muzealne w Krakowie
Lekcje muzealne w Krakowie 
Lekcje muzealne w Krakowie
Lekcje muzealne w Krakowie 

Lekcje muzealne w Krakowie
Lekcje muzealne w Krakowie 
Lekcje muzealne w Krakowie
Lekcje muzealne w Krakowie 

Lekcje muzealne w Krakowie
Lekcje muzealne w Krakowie 
Lekcje muzealne w Krakowie
Lekcje muzealne w Krakowie 

Lekcje muzealne w Krakowie
Lekcje muzealne w Krakowie 
Lekcje muzealne w Krakowie
Lekcje muzealne w Krakowie 

Lekcje muzealne w Krakowie
Lekcje muzealne w Krakowie 
Lekcje muzealne w Krakowie
Lekcje muzealne w Krakowie 

Lekcje muzealne w Krakowie
Lekcje muzealne w Krakowie 
Lekcje muzealne w Krakowie
Lekcje muzealne w Krakowie 

Czytanie drogą do chrześcijańskiej edukacji
Czytanie drogą do chrześcijańskiej edukacji 
Czytanie drogą do chrześcijańskiej edukacji
Czytanie drogą do chrześcijańskiej edukacji 

Czytanie drogą do chrześcijańskiej edukacji
Czytanie drogą do chrześcijańskiej edukacji 
Czytanie drogą do chrześcijańskiej edukacji
Czytanie drogą do chrześcijańskiej edukacji 

Czytanie drogą do chrześcijańskiej edukacji
Czytanie drogą do chrześcijańskiej edukacji 
Czytanie drogą do chrześcijańskiej edukacji
Czytanie drogą do chrześcijańskiej edukacji 

Czytanie drogą do chrześcijańskiej edukacji
Czytanie drogą do chrześcijańskiej edukacji 
Terapeutyczne zabawy w bajkowym świecie książek
Terapeutyczne zabawy w bajkowym świecie książek 

Terapeutyczne zabawy w bajkowym świecie książek
Terapeutyczne zabawy w bajkowym świecie książek 
Terapeutyczne zabawy w bajkowym świecie książek
Terapeutyczne zabawy w bajkowym świecie książek 

Terapeutyczne zabawy w bajkowym świecie książek
Terapeutyczne zabawy w bajkowym świecie książek 
Terapeutyczne zabawy w bajkowym świecie książek
Terapeutyczne zabawy w bajkowym świecie książek 

Terapeutyczne zabawy w bajkowym świecie książek
Terapeutyczne zabawy w bajkowym świecie książek 
Terapeutyczne zabawy w bajkowym świecie książek
Terapeutyczne zabawy w bajkowym świecie książek 

Terapeutyczne zabawy w bajkowym świecie książek
Terapeutyczne zabawy w bajkowym świecie książek 
Terapeutyczne zabawy w bajkowym świecie książek
Terapeutyczne zabawy w bajkowym świecie książek 

Terapeutyczne zabawy w bajkowym świecie książek
Terapeutyczne zabawy w bajkowym świecie książek 

Godziny Otwarcia

 

Pn - Czw:       8.00 - 18.00

Pt - Sb:           8.00 - 15.00

Bibliotekarz Poleca

Książka na telefon

Klub