Kategorie

Aktualności

Polona i inne

 

Propozycje na czas kwarantanny.

 

 

Szanowni Państwo,

 

Choć obecnie instytucje kultury są zamknięte dla użytkowników, wiele i

ch zbiorów i materiałów edukacyjnych jest dostępnych za pośrednictwem Internetu.

 

Biblioteka Publiczna w Kalwarii Zebrzydowskiej  zachęca do korzystania z zasobów bibliotek cyfrowych, które są  alternatywą dla książki tradycyjnej.

W Polsce najpopularniejszą biblioteką internetową są Wolne Lektury (wolnelektury.pl). Bibliotekę prowadzi fundacja Nowoczesna Polska. Aplikacja jest  dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Biblioteka Wolne Lektury to podstawowe źródło bezpłatnych lektur szkolnych dla uczniów i nauczycieli. Od 2007 roku publikowane są  tu utwory należące do klasyki literatury oraz literatura współczesna. Udostępniana jest za darmo wszystkim zainteresowanym – znajdą tutaj dla siebie coś zarówno dzieci, młodzież, jak i dorośli. Dzięki aplikacji czyte

lnicy uzyskują bezpośredni i wygodny dostęp na urządzeniach mobilnych do zasobów biblioteki.

W wyniku zamknięcia szkół Wolne Lektury stały się serwisem o fundamentalnym znaczeniu - codziennie korzysta z nich ok. 85 000 (!) czytelników.

 

Obecnie najnowocześniejszym portalem w Polsce i jednym z najnowocześniejszych na świecie jest Biblioteka Cyfrowa Polona (polona.pl). Jej podstawowym celem jest zapewnienie szerokiego, powszechnego i bezpłatnego dostępu do zasobu zdigitalizowanego piśmiennictwa polskiego oraz informacji o nim. W portalu udostępniane są przede wszystkim zbiory z domeny publicznej, m.in.: stare druki, książki z XIX i XX w., ryciny, druki ulotne, nuty, rękopisy, zbiory kartograficzne i czasopisma pochodzące ze zbiorów Biblioteki Narodowej oraz instytucji współpracujących.

Zbiory polskich instytucji kultury są dostępne on-line dzięki Federacji Bibliotek Cyfrowych (FBC). Federacja zbiera, opracowuje i udostępnia informacje o zbiorach elektronicznych polskich instytucji kulturalnych i naukowych,. Umożliwia wyszukiwanie zasobów ponad stu bibliotek cyfrowych i repozytoriów, które zawierają uporządkowane, wiarygodne materiały. Zaletą FBC jest częsta aktualizacja bazy danych (jeden raz w ciągu doby, nocą), co zapewnia bieżący dostęp do stale udoskonalanych źródeł. Dzięki serwisowi FBC  instytucje takie jak biblioteki, archiwa czy muzea mają możliwość udostępniania swoich zbiorów on-line w postaci cyfrowej, uprzednio je digitalizując. Obecnie baza tego serwisu internetowego zawiera ponad 6,7  milionów obiektów. Serwis dostępny jest pod adresem: fbc.pionier.net.pl.Wykaz bibliotek cyfrowych w Federacji: https: //fbc.pionier.net.pl/pro/zrodla.


W listopadzie 2008 roku otwarta została Europejska Biblioteka Cyfrowa Europeana -    wirtualne muzeum i archiwum mające za cel udostępnienie dziedzictwa kulturowego i naukowego Europy w Internecie, które współpracuje z ponad 3000 instytucjami kultury w Europie. (https://www.europeana.eu). Europeana to wspólny punkt dostępu do zbiorów i katalogów bibliotek, archiwów i muzeów w całej Europie, który umożliwia użytkownikom znalezienie cyfrowych dzieł kultury udostępnionych przez organizacje kulturalne w całej Unii Europejskiej.

 

W chwili otwarcia Europeana oferowała dostęp do kolekcji liczącej 4,5 miliona obiektów. Obecnie interfejs Europeany umożliwia dostęp do kolekcji około 60 mln książek, czasopism, fragmentów filmów, map, fotografii i dokumentów w postaci cyfrowej pochodzących z niektórych bibliotek, archiwów, muzeów i archiwów audiowizualnych części krajów Europy.

 

     Bogusława Moskała

Godziny Otwarcia

 

Pn - Czw:       8.00 - 18.00

Pt - Sb:           8.00 - 15.00

Bibliotekarz Poleca

Książka na telefon

Zaproponuj Książkę

Klub