Dyskusyjne Kluby książki formą promocji czytelnictwa
Dyskusyjne Kluby Książki to projekt adresowany do czytelników korzystających z bibliotek publicznych. Oparty jest na założeniu, że potrzebne są miejsca, w których można rozmawiać o wspólnie przeczytanych książkach
Celem programu jest wykreowanie mody na czytanie poprzez akcentowanie przyjemności płynących z lektury - udział w życiu literackim, spotkania z ciekawymi ludźmi, interesujące dyskusje, możliwość twórczego wykorzystania wiedzy płynącej z książek i literatury. Projekt ma na celu promować współczesną literaturę polską i obcą oraz przybliżać sylwetki pisarzy. U podstaw działalności DKK leży przekonanie, że nie trzeba być krytykiem, by czerpać przyjemność z dyskutowania o literaturze
Celem Klubów jest także ożywienie środowisk skupionych wokół bibliotek oraz zachęcenie samych bibliotekarzy do aktywnego promowania mody na czytanie.
Projekt Dyskusyjne Kluby Książki wpisuje się w wieloletni program, realizowany przez wojewódzkie biblioteki publiczne w całej Polsce przy wparciu finansowym i merytorycznym Instytutu Książki. Program funkcjonuje od 2007 roku.
Więcej informacji o programie i jego dotychczasowych osiągnięciach można znaleźć na stronie Instytutu Książki: http://www.instytutksiazki.pl/p,dkk.html
W Bibliotece Publicznej w Kalwarii Zebrzydowskiej od stycznia 2016 roku działają dwa Dyskusyjne Kluby Książki.
Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych: spotkania odbywają się co dwa miesiące, w każdy trzeci wtorek miesiąca: w lutym, kwietniu, czerwcu, wrześniu, i grudniu o godz. 1600
Dyskusyjny Klub Książki dla dzieci. Spotkania odbywają się w dwóch grupach wiekowych: młodszej- dzieci w wieku 5-6 lat, oraz starszej- dzieci w wieku 7-10 lat. Spotkania odbywają się raz w miesiącu w soboty o godz. 1030.
________________________________________________________________________________________________
DKK w roku 2020
STYCZEŃ
25.01- DKK dla dzieci- grupa starsza. Lekturą spotkania była książka M. Skrętkowskiej- Zaremby pt. " Okropny Maciuś i namolna niania". To pierwsza książka z cyklu Okropny Maciuś. W domu Okropnego Maciusia pojawia się Namolna Niania, trucicielka moli, która twierdzi, że nazbyt żywego chłopca trzeba utemperować! O, nie! Maciuś na to nie pozwoli! Udowodni niani, że naprawdę jest okropny! Książka pełna humoru, zabawnych sytuacji była okazją do dyskusji na temat zachowania dzieci wobec starszych. W drugiej cześci spotkania dzieci wykonywały maski karnawałowe.
LUTY
15.02- DKK dla dzieci- grupa młodsza. Na koljnym spotkaniu DKK dla dzieci zaprezentowano książkę pt. Gruffalo. Prosta, niedługa, wierszowana bajka, bardzo spodobała się dzieciom. Opowieść o cwanej myszce, która potrafi każdego w lesie przechytrzyć, jest żywym przykładem na to, że w świecie nie trzeba być wielkim i groźnym, wystarczy być pomysłowym i mądrym. Zachwyca zwłaszcza język, ale również i ilustracje - nie do zapomnienia. W czasie spotkania dzieci wykonały także ilustrację do bajki- postać jednego z bohaterów książki metodą wylepianki z plasteliny.
17.02-DKK dla dorosłych . Na inauguracyjnym spotkaniu klubu dyskutowaliśmy o książce fińskiego pisarza Arto Paasilianna "Fantastyczne samobójstwo zbiorowe". Książka mimo przewrotnego tytułu jest powieścią pogodną i pełną nadziei. Chociaż opowiada o prawdziwych problemach ludzkich, to wprawia w dobry nastrój i wywołuje śmiech. Jest to wspaniała proza godna polecania. Jest topozycja nr1 w naszym klubie. Po raz pierwszy omawialiśmy książkę, która wzbudziła takie uznanie
DKK w roku 2019
STYCZEŃ
26.01-DKK dla dzieci- grupa starsza
Od stycznia utworzona została odrębna grupa dla dzieci starszych, które samodzielnie czytają wybraną lekturę na kolejne spotkania. Pierwszą wspólnie omawianą lekturą była książka pt. Hipacy chce się zakochać. Książka była doskonałą okazją do rozmowy z dziećmi na temat prawdziwej przyjaźni.
LUTY
19.02-DKK dla dorosłych .Na inauguracyjnym spotkaniu klubu dyskutowaliśmy o książce Tatiany de Rosnay " Klucz Sarah". Akcja książki podejmuje trudny temat holokaustu. Przejmująca opowieść o losach żydowskich rodzin żyjących w Paryżu w 1942 roku. Akcja powieści rozgrywa się na dwóch płaszczyznach czasowych, które dzieli 60 lat. Książka smutna, przejmująca, momentami tragiczna. Pozycja warta przeczytania, napisana z wyważeniem i dużą empatią.
23.02- DKK dla dzieci- grupa młodsza. Tematem spotkania dla młpodszych dzieci była lektura książki pt. Wilk ma okropny katar. Pełna humoru opowieść o Złym Wilku, który walczy z okropnym katarem, i trzech małych świnkach, które wyruszyły w świat, by rozpocząć dorosłe życie. Jedyne, czego pragnie zakatarzony bohater, to chusteczka do nosa. Nie wiedzą o tym świnki, które barykadują się przed wilkiem w swoich domkach. Czy pomogą choremu bohaterowi? Pouczająca historia o tym, jak zapobiegać rozprzestrzenianiu się zarazków i w jaki sposób postępować, jeśli nabawi się kataru.
MARZEC
16.03- DKK dla dzieci- grupa starsza. Na kolejnym spotkaniu ze starszą grupą dzieci omawialiśmy książkę pt. Rozbójnik Hotzenplotz. Znakomicie napisana, wartka przygodowa historia pióra Otfrieda Preusslera. Młodzi czytelnicy odnależli w niej humor, wątek magiczny oraz niespodziewane zamiany miejsc. Uczestnicy spotkania wykonali także kwiaty z serwetek.
KWIECIEŃ
6.04- DKK dla dzieci- grupa młodsza. W czasie kolejnego spotkania grupy młodszej zaprezentowano dzieciom książkę pt. Mama Mu Czyta. To historia o ciekawej świata Mamie Mu i jej gderliwym przyjacielu Panu Wronie.Smakowite dialogi, niebanalny humor, wyraziste charaktery bohaterów oraz pełne zaskakujących szczegółów ilustracje sprawiły, że przy tej książce dzieci świetnie się bawiły. W drugiej części spotkania uczestnicy wykonywali Wielkanocnego zajączka.
16.04- DKK dladorosłych. Lekturą kwietniowego spotkania klubu było" Zagubione niebo "Katarzyny Grocholi. To ciepła, pełna humoru opowieść dla wszystkich, którym się wydaje, że świat kończy się, on właśnie się zaczyna. To zbiór opowiadań o kobietach w różnych momentach życia- od dzieciństwa do dojrzałości. Jest to lektura lekka, poprawiająca nastrój, godna polecenia zarówno na długie zimowe wieczory jak i na wakacyjny wyjazd.
MAJ
11.05- DKK dla dzieci- grupa starsza. Lekturą kolejnego spotkania dla dzieci starszych była książa pt. Misia Izy. Iza jest ogromną wielbicielką natury, dzikiej przyrody i zawsze dba o ekologię. Dziewczyna często zabiera ukochanego psa na długie spacery brzegiem rzeki. Podczas jednego z nich odkrywa, że rzeka jest okropnie zanieczyszczona, brudna i pełna śmieci.Iza postanawia poprawić stan czystości rzeki. Ma na to pewien genialny pomysł! Potrzebuje do tego jednak pomocy niezastąpionych przyjaciółek.
CZERWIEC
16.04 - DKK dla dorosłych. Kolejną lekturą klubu dyskusyjnego była powieść Elizabeth Strout " To co możliwe". Jest to subtelna narracja pulsująca siłą emocjonalną. Elizabeth wraca do małego miasteczka z którego uciekła główna bohaterka Lucy, by przedstawić losy kilkunastu postaci związanych z Lucy Barton. Jak to zwykle bywa ze zbiorami opowiadań trudno znaleźć wspólny mianownik. Losy poszczególnych bohaterów nawiązują jednak do głównej bohaterki Lucy. E. Strout to mistrzyni subtelnej, ciepłej narracji o potwornościach jakie przytrafiły się bohaterom powieści.
WRZESIEŃ.
17.09 - DKK dla dorosłych. Tym razem dyskutowaliśmy o debiucie literackim Jany Benovej "Cafe Hiena". Benova kreśli surrealistyczne obrazy , które łączy z tym co rzeczywiste. Jest to książka z cieniem śmietrci w tle. Autorka opowiada losy czterech bohaterów, którzy spotykają się w tytułowej kawiarni. Tylko jeden z bohaterów podejmuje się pracy, by za zarobione pieniądze cała czwórka mogła jeść, pić i żyć za tak zwane stypendium.
GRUDZIEŃ
14.12- DKK dla dzieci. Lekturą wspólnego spotkania dla dzieci młodszych i starszych było opowiadanie pt. Sukienka uszyta z miłości, z książki pt. Niezwykła peleryna. Zbiór opowieści mówiących o sprawach ponadczasowych i ważnych, często nieuświadamianych, niekiedy trudnych dla małego czytelnika, ale tym bardziej wartych przywołania. Te, na pozór proste historie, niosą moc emocji i pobudzają do refleksji, pozostawiają swobodę interpretacji, często wzruszają. Czytane opowiadanie było dobrym punktem wyjścia do rozmowy o wartościach. Na zakończenie zajęć dzieci wykonywały choinkę z papieru.
3.12 - DKK dla dorosłych. Na zakończenie spotkań klubu DKK w 2019 roku omawialiśmy książkę Kingi Dębskiej "Moje córki krowy". Jest to historia o trudnych relacjach między siostrami Martą i Kasią. Życie na dwa głosy - życie wobec śmierci. To historia o trudnym zbliżeniu, które zaczyna się w momencie utraty najbliższych.
DKK w roku 2018
STYCZEŃ
13.01- DKK dla dzieci. Pierwsze spotkanie DKK dla dzieci w nowym roku poświęcone było książce pt. " Ufoludki" W. Ulmana. Dzieciom bardzo podobały się zwariowane i zabawne przygody ufoludków na naszej planecie.
Po dyskusji na temat " kosmicznych stworków" dzieci wykonały aniołka z papieru.
LUTY
20.02.-DKK dla dorosłych. Na spotkaniu DKK dla dorosłych omawialiśmy książkę " Wszystkie moje matki" Luizy Piotrowicz. Książka dość trudna w odbiorze, mroczna z naturalistycznymi opisami śmierci, choroby i starosci. Pozycja ta nie przypadła do gustu Czytelniczkom. Nie jest to książka do polecenia jako lekka lektura na zimowe wieczory.
MARZEC
10.03.-DKK dla dzieci. Tematem kolejnego spotkania dla dzieci była nadchodząca wiosna i zbliżające się Święta Wielkanocne. Głośne czytanie ksiażki B. Gawryluk " Wiosenna wyprawa Gwizdka" było okazją do rozmowy o budzącej się do życia przyrodzie.
Łąka zaczyna pachnieć, nad ranem znów słychać ptaki i dzwoneczki owiec wracających na halę- przyszła wiosna. Gwizdek z Bąblem idą odwiedzić zaprzyjaźnionego misia, który przez zimę zmienił się w w wielkiego niedźwiedzia.
Druga część spotkania poświęcona była zwyczajom wielkanocnym. Dzieci wykonały kartki wielkanocne.
KWIECIEŃ
17.04. - DKK dla dorosłych. Kwietniowe spotkanie Klubu poświęcone byo powieści Charlesa Fraziera "Szepty lasu". Mroczna , trochę tajemnicza powieść w klimacie Miasteczka Twin Peaks. Książka o mocno pokiereszowanych ludzkich losach, w formie trillera. Fabuła powieści przenosi nas w lata sześćdziesiąte XX wieku, do małego miasteczka w Appallachach, gdzie mieszka samotna kobieta opiekująca się bliźniętami zamordowanej przez siostry.
28.04.- DKK dla dzieci. Bohaterem kolejnego spotkania dla dzieci był czarodziej Pazurzak- główny bohater opowiadania hiszpańskiej bajarki Margarity del Mazo. Książka zaskakuje zadziornym humorem i subtelnym ciepłem. Pazurzak, który jest ucieleśnieniem dziecięcych lęków, pozwala małemu czytelnikowi rozpoznać zagrożenie, podsuwając jednocześnie możliwy sposób przezwyciężenia trudności. Drugie tło historii, odwołujące się do problemów Pazurzaka z higieną, niesie elementy komiczne, niepozbawione wartości edukacyjnej. Uczestnicy spotkania "zainspirowani" postacią Pazurzaka wykonali " technoportrety" z wycinków gazet.
MAJ
19.05.- DKK dla dzieci. Majowe spotkanie DKK dla dzieci poświęcone zostało książce J. Wacławik pt. " Ważne zadanie" z serii Budowanie Charakterów. Pouczająca historia z życia leśnych zwierząt stała się podstawą do dyskusji z dziećmi o postępowaniu bohaterów, o wartościach, własnych przekonaniach, o tym co jest dobre, a co złe.
W drugiej części spotkania dzieci wykonywały zakładki do książek " Minionki".
CZERWIEC
9.06.- W ramach spotkania DKK dla dzieci odbyło się spotkanie autorskie z Państwem Dorotą i Adamem Szfraniec, twórcami słuchowisk, piosenek i książek dla dzieci. Artyści zaprezentowali przedstawienie pt. " Na Rusinowej Polanie". Barwnie opowiedziana historia, przepleciona góralskimi utworami sprawiła, że dzieci chętnie wtórowały artystom w śpiewie piosenek, a także czynnie uczestniczyły w przedstawieniu.
Spotkanie było także okazją do podsumowania działalności DKK dla dzieci w minionym roku szkolnym.
19.06.- DKK dla dorosłych. W czerwcowe popołudnie dyskutowaliśmy o debiutanckiej powieści Wiesławy Bancarzewskiej "Powrót do Nałęczowa". Powieść w konwencji Alicji w krainie czarów. Bohaterka powieści przenosi się w czasie do Nałęczowa z 1932 roku, do domu swojej babci. "Powrót do Nałęczowa " to opowieść o sile rodziny, miłości oraz tęsknocie za minionymi czasami. Lektura ciekawa, lekkka warta polecenia na wakacyjny wyjazd.
WRZESIEŃ
15.09- DKK dla dzieci- grupa młodsza. Od września DKK dla dzieci został podzielony na dwie grupy: młodszą ( dzieci w wieku 4-6 lat) i starszą ( dzieci w wieku 7-10 lat).
Pierwsze spotkanie z grupą młodszą poświęcone było książce E. Zarębkiej " Antek i stara jabłonka". "Antek i stara jabłonka" to wzruszające opowiadanie o chłopcu, który co roku przyjeżdża na wakacje na wieś do dziadków. Ma tam swoje ulubione zajęcia, miejsca i rzeczy, a jednym z nich jest jabłonka dająca najsłodsze jabłka na świecie. Ponieważ okazuje się, że jabłonka usycha i zostanie wkrótce wycięta, Antek postanawia za wszelką cenę ją uratować. I mimo, że nawet dziadek jest zdziwony tym co robi chłopiec, jego determinacja jest ogromna. Chłopcu udaje się uratować drzewo.
W drugiej części spotkania dzieci wykonały pracę plastyczną "nakrapiane drzewko".
18.09- DKK dla doroslych. Po przerwie wakacyjnej na spotkaniu DKK dla dorosłych omawialiśmy książkę L. Genovy ‘Motyl”. Książka poruszała temat chorych na Alzheimera z punktu widzenia osoby chorej. Książka porusza i pokazuje jak działa osoba chora i w jaki sposób jej pomóc. Książka choć jest powieścią może służyć jako poradnik. Pozycja warta polecenia nie tylko dla osób , których problem ten interesuje, ale również dla szerokiego kręgu Czytelników.
PAŻDZIERNIK
6.10.-DKK dla dzieci- grupa starsza. Lekturą spotkania była książka M. Widmarka "Tajemnica biblioteki", z seii Biuro Detektywistyczne Lassiego i Mai. Akcja książki rozgrywa się w małym szwedzkim miasteczku Valleby i jego okolicach. Główni bohaterowie, Lasse i Maja, chodzą do tej samej klasy i wspólnie prowadzą małe biuro detektywistyczne. Uczestnikom spotkania lektura bardzo się spodobała, chętnie dyskutowali na jej temat i rozwiazywali zagadki detektywistyczne.
LISTOPAD
10.11- DKK dla dzieci- grupa młodsza. Kolejne spotkanie dla dzieci upłynęło pod znakiem "biedronki". Dzieci wysłuchały opowiadania E. Carle pt. " Biedronka"- pełnej humoru opowiastki o uprzejmości. Jej bohaterka, zadziorna biedronka, za nic ma dobre maniery. Pewnego ranka wyrusza w daleką podróż. Spotyka po drodze wiele zwierząt małych i dużych. W drugiej części spotkania dzieci wykonały papierową biedronkę metodą KIRI ORIGAMI.
20.11–DKK dla dorosłych. Na zakończenie działalności DKK dla dorosłych, w 2018 roku dyskutowaliśmy o książce M. Łozińskiego „Książka”. Powieści niekonwencjonalnej w formie , będącej kroniką rodzinną. Powieść ukazuje zagmatwane dzieje rodziny uwikłanej w ustrojowy system władzy. Książka trudna, ale ciekawa.
GRUDZIEŃ
1.12- DKK dla dzieci- grupa starsza. Kolejną lekturą spotkania była książka L. Bergen, pt. " Zośka Milionerka". Kiedy Zośka znalazła pięćdziesięciodolarowy banknot na ulicy, wpadł jej do głowy świetny pomysł na nowe imię: Zośka Milionerka! Okazało się jednak, że zadzierająca nosa Wera Hoffman ma już na własność całą stówkę! Aby pozostać Milionerką, Zośka musi zdobyć więcej pieniędzy. I to szybko. Bycie milionerką nie jest tak łatwe, jak się zdawało! Czy zatem nowe imię przyniesie Zośce finansowy sukces? Książka przypadła klubowiczom do gustu, ocenili ją jako bardzo ciekawą i zabawną.
22.12.- DKK dla dzieci- grupa młodsza. Na ostatnim spotkaniu w 2018 roku uczestnicy mieli okazję wysłuchać książki A. Milbourne,pt. " Jak wielki jest milion?".
Milion to bardzo, bardzo dużo. Ale ile to jest dokładnie? Pingwinek Oskar szuka odpowiedzi właśnie na to trudne pytanie. Wsłuchując się w treść opowiadania dzieci wybrały się na poszukiwanie... miliona.
W drugiej części spotkania dzieci wykonywały ozdoby choinkowe z drucika kreatywnego.
__________________________________________________________________________________
DKK w roku 2017
STYCZEŃ
28.0.1- DKK dla dzieci. Głośne czytanie książki A. Lobela : Żabek i Ropuch. Przyjaźń.
Książka Arnolda Lobela, klasyka amerykańskiej literatury dla dzieci, zawiera pięć opowieści o przygodach dwójki najlepszych przyjaciół, Żabka i Ropucha. Każda z nich ujmuje prostotą. Wszystkie uczą empatii wobec innych.
Książka została uhonorowana Medalem Randolpha Caldecotta, magazyn "School Library Journal" uznał ją za jedną ze 100 najlepszych książek ilustrowanych wszechczasów.
Druga część spotkania była poświęcona zajęciom manualnym.
LUTY
18.01.-DKK dla dzieci. Kolejne spotkanie przebiegało pod znakiem " Skarpetek". Uczetnicy klubu wysłuchali opowiadania z książki B. Brandle " Flusi, skarpetkowy potwór". Bogato ilustrowana, zabawna opowieść o małym, kosmatym potworku, bardzo podobała się dzieciom i skłoniła do ciekawej dyskusji. Uzupełnieniem tematu książki były zajęcia manualno- plastyczne: wykonywanie bałwanków ze skapetek.
21.02.- DKK dla dorosłych. Dyskutowaliśmy o autobiograficznej opowieści M. Nurowskiej " Księżyc nad Zakopanem". Nurowska wraca do domów swojego życia od Leśniczówki w Przykopce poprzez kolejne tymczasowe przystanie, aż do wymarzonego siedliska w polskich Tatrach. Wspomina wizyty w ukochanych miejscach oraz nieżyjących przyjaciół, a także osoby, które stały się pierwowzorami bohatrek jej powieści.
MARZEC
11.03.- DKK dla dzieci. Kolejne spotkanie było poświęcone książce Jolanty Reisch- Klose pt. „Przygody Amelki Kropelki”.
Malutka kropelka deszczu o imieniu Amelka mieszkała w chmurce razem z całą swoją deszczową rodzinką - kilkoma milionami siostrzyczek, braciszków, kuzynów, cioć i wujków. Chmurka, w której mieszkała Amelka, nie była duża. Płynąc po niebie, spotykała inne chmury, wielkie pierzaste i małe puchate. Czasami Amelka odwiedzała swoje koleżanki mieszkające w sąsiednich chmurkach. Ale zawsze bardzo uważała, żeby na czas wrócić do domku, bo psotny wietrzyk lubił rozganiać chmurki po niebie i trzeba było zdążyć, zanim odpłynęły zbyt daleko. Amelka zawsze lubiła słuchać opowieści. A o czym opowiadały sobie kropelki deszczu w pierzastej chmurce? Ano o tym, jak to było na ziemi. Bo przecież każda kropelka deszczu spadła kiedyś na ziemię, wędrowała po niej, a potem znowu wracała do swojej chmurki. Amelka nie mogła się doczekać, kiedy w końcu przyjdzie ten upragniony dzień.
Dzieci były bardzo ciekawe, jakie przygody przeżyje kropelka na ziemi? Wspólnie dyskutowaliśmy o tym jak powstaje deszcz i jak dzieci wyobrażają sobie przygody kropelek na ziemi i ich powrót do ”domu”, czyli do chmurek.
Druga część spotkania upłynęła na wspólnej zabawie i grach zespołowych
KWIECIEŃ
18.04.- DKK dla dorosłych. Tym razem przedmiotem dyskusji była powieść B. Schlinka "Lektor", opowiadająca losy 15- letniego Michaela. Bohater zakochuje się w pięknej i znacznie starszej kobiecie. Kiedy Michael, jako student prawa, ponownie spotyka swoją młodzieńczą miłość na sali sądowej uświadamia sobie, żę Hanna, niegdyś strażniczka w obozie koncentracyjnym, ukrywa prawdę, której wstydzi się bardziej niż popełnionych zbrodni.
29.04- DKK dla dzieci. Na kolejnym spotkaniu DKK dla dzieci czytaliśmy książkę z serii " Poznaję Świat i kropka! O żarówce, która świeci, lustrze i pajęczej sieci". Ciekawska Kropka z pomocą nowo poznanych pluszowych przyjaciół chce rozwikłać mnóstwo zagadek, bo przecież każdy chciałby wiedzieć, dlaczego szyba jest przezroczysta, skąd się bierze wiatr, czemu można przeglądać się w lustrze, co jedzą pająki i jak to możliwe, że żarówka świeci jak słońce.
W drugiej części spotkania dzieci wspólnie z rodzicami wykonały sowę z tektury falistej.
MAJ
20.05.- DKK dla dzieci. Tym razem spotkanie dla dzieci poświęcone było tematyce świata przyrody. Na podstawie przeczytanych ksiażek " Bardzo głodna gąsienica" i " Gąsienica Gabrysia poznaje kolory" dyskutowaliśmy z dziećmi o przeobrażeniu gąsienicy w motyla oraz o różnorodności kolorów w świecie przyrody. Poznaliśmy zasady tworzenia i łączenia kolorów, czego odzwierciedleniem była praca plastyczna dzieci.
CZERWIEC
10.06.- DKK dla dzieci. Ostanie spotkanie przed wakacjami poświęcone byo książce W. Chotomskiej
" Tadek Niejadek". Ta rymowana opowiastka o chłopczyku, który nie miał apetytu i jadł tak mało, że kiedy wziął do ręki balonik z helem… odleciał razem z nim, bardzo podobała się dzieciom. Tadek nie ma wyjścia – żeby powrócić na ziemię, musi zacząć jeść. I odkrywa, że jest to całkiem przyjemne! Na zakończenie spotkania dzieci wykonały kolorowe pacynki.
20.06. - DKK dla dorosłych. Podczas czerwcowego spotkania DKK rozmawialiśmy o książce R. Louriego " Wstręt do tulipanów", historii chłopca, który wydał Annę Frank. Historia Joopa to poruszająca opowieść o miłości dziecka do ojca, poszukiwaniu akceptacji, okrucieństwie wojny i koszmarach przeszłości. Richard Lourie to człowiek, którego biografia mogłaby stać się scenariuszem do pasjonującego filmu. Autor kilku powieści, m.in. bestsellerowej " Autobiografii Stalina"- niezwykłej powieści o największym mordercy wszechczasów. Znawca Rosji i prywatnie przyjaciel Czesława Miłosza.
WRZESIEŃ
30.09.2017r.DKK dla dzieci. Na kolejnym spotkaniu podróżowaliśmy wspólnie z bohaterką książki
„ Maja na tropie jaja”. Jest to bardzo ciekawa opowieść o dziewczynce, którą niespodziewanie odwiedziła złota papuga. Okazało się, że uciekła ona z zoo i pilnie potrzebuje pomocy ponieważ jej jajo zniknęło. Maja z ogromną przyjemnością wyrusza wraz z papugą na poszukiwania. Szukają i szukają, biegają po mieście, gonią za autobusem, a nawet wynajmują statek. Na jego pokładzie poznają bardzo ciekawą ekipę. Płyną i rozglądają się za złotym jajem, aż wreszcie trafiają na bezludną wyspę, a tam czeka ich niespodzianka.
Dopełnieniem wspólnego podróżowania było wykonanie przez dzieci walizek z wymarzonej podróży.
19.09. 2017 r. - DKK dla dorosłych. Na pierwszym powakacyjnym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu omawialiśmy książkę Sławomira Kopra "Gwiazdy kina PRL". Autor w przystępny sposób przedstawia i popularyzuje historię Polski przez pryzmat obyczajowości. Nie każdemu takie traktowanie historii odpowiada, jednak książkę czytało się lekko i przyjemnie.
PAŹDZIERNIK
21.10.2017r. DKK dla dzieci. W czasie kolejnego spotkania poznaliśmy serię książek R. Klimczaka
„ Nudzimisie”. Książki o tych sympatycznych małych stworzonkach to obowiązkowa lektura dla każdego dziecka.
Kiedy się nudzisz, wołaj nudzimisia. Wrota Nudzimisiowa już otwarte! Odtąd już żadne dziecko nie będzie się nudzić!Wszystko zaczęło się od tego, że Szymek się nudził. Głośno wołał ,,nuuuuudzi mi się!, nuuuuudzi mi się!". I nudzimisie do niego przyszły... - Aaa... psik! - poniosło się znowu po pokoju i Szymek przestraszył się nie na żarty. Spojrzał zaciekawiony sponad sterty klocków i zobaczył małego stworka w śmiesznym zielonym ubranku. (...) Chłopiec zauważył, że przybysz ma bardzo duże uszy, które to podnosiły się, to opadały. Czasami nawet zwijały się w rulonik i wtedy wyglądał naprawdę śmiesznie.
W drugiej części spotkania dzieci wykonywały liście z gliny samoutwardzalnej.
LISTOPAD
18.11.2017r. DKK dla dzieci. Listopadowe spotkanie DKK dla dzieci poświęcone było książce J. Porazińskiej " Pamiętnik Czarnego Noska". Miś zwany Czarnym Noskiem bardzo nudził się na sklepowej witrynie, marzył, żeby jakieś miłe i grzeczne dziecko zabrało go do domu. Życzenie misia spełniło się, jego opiekunką została mała dziewczynka. I tak zaczynają się niezwykłe przygody Czarnego Noska, który co rusz trafia w nowe tarapaty.
W czasie spotkania ogłoszono konkurs na pracę plastyczną pt. " Czarny Nosek".
W drugiej części spotkania dzieci malowały farbami liście z glinysamoutwardzalnej wykonane na poprzednim spotkaniu.
28.11.2017 r. DKK dla dorosłych. Ostatnie spotkanie w tym roku poświęcone było książce Elizabeth Gilbert " Botanika duszy". Dzięki Autorce mogliśmy odbyć cudowną podróż w czasie. Przenieśliśmy się do początku dziewiętnastego wieku, czasów wielkich odkryć , podróży , rozkwitu nauk przyrodniczych. Poznaliśmy niezwykłą kobietę, pełną pasji i charyzmy. Odbyliśmy daleką podróż na egzotyczną wyspę.
Książka Elizabeth Gilbert to wspaniała lektura, napisana pięknym językiem- choć to raczaj zasługa tłumacza, warta polecenia.
GRUDZIEŃ
9.12.2017r. - DKK dla dzieci. Grudniowe, przedświąteczne spotkanie z dziećmi poświęcone było książce " Lucjan, lew jakiego nie było". To pierwsza biblio-terapeutyczna książka dla dzieci z chorobami nowotworowymi w Polsce. Historia głównych bohaterów- Hani i lwa Lucjana pomaga oswoić dzieciom lęk i strach towarzyszący chorobie i pobytowi w szpitalu. W drodze do Zębowej Wróżki pomiędzy bohaterami rodzi się przyjaźń i zaufanie niezbędne do pokonania wszystkich przeciwnosci losu i nieoczekiwanych zwrotów akcji.
W drugiej części spotkania dzieci wykonały "drewnianego" Mikołaja
Dzieciom, które przygotowały pracę plastyczną pt. " Czarny Nosek", wręczono nagrody książkowe.
________________________
I rok działalności DKK w Kalwaryjskiej Bibliotece
Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych
Spotkania
16.02.2016 – odbyło się inauguracyjne spotkanie DKK dla dorosłych. Przedmiotem dyskusji była powieść współczesnego polskiego prozaika i teatrologa Jacka Melchiora „Regina postanawia odejść”. Akcja powieści przeniosła nas w świat powojennej Polski, na której tle ukazane zostały losy tytułowej Reginy , Polki która podczas wycieczki do Wiednia podejmuje decyzję o pozostaniu w mieście na stałe.
19.04.2016 - Dyskusja koncentrowała się wokół literatury, współczesnych autorów, wydawców oraz Klubów Dyskusyjnych. Wszystko to za sprawą powieści Izabeli Sowy „Części intymne”, książki odważnej, szczerej, prawdziwej, obnażającej mechanizmy rządzące światem literatury, pisarzy i twórców w ogóle.
21.06.2016 – Ostatnie przed przerwą wakacyjną spotkanie DKK poświęcone było powieści południowoafrykańskiego noblisty J.M. Coetzee „ Powolny człowiek”. Powieść niezwykle poruszająca, ukazująca przemianę człowieka w obliczu kalectwa. Przenikliwym studium człowieka oraz siły miłości.
18.10.2016 r.- odbyło się jesienne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem omawialiśmy ostatnią powieść Stefana Zweiga „Dziewczyna z poczty”. Książka spotkała się z uznaniem wszystkich Klubowiczek i jest godna polecenia. „Dziewczyna z poczty” uznawana za autobiograficzną powieść Zwiega, zachwyca interesującymi portretami postaci, wartką nieprzewidywalną fabułą. Jest to powieść niedokończona, a więc ile osób tyle zakończeń.
13.12.2016 r.- przedświąteczne spotkanie DKK dla dorosłych poświęcone było debiutanckiej powieści Sylwii Siedleckiej „Fosa” .Powieści brutalnej, okrutnej chociaż momentami zabawnej. Powieści o przyjaźni, piętnie i o pomocy mylonej często z dobrem. Powieść ta wzbudziła wśród Czytelniczek mieszane uczucia. Warto jednak przeczytać „Fosę” i wyrobić sobie własne zdanie.
Zapraszam wszystkich chętnych , w każdym momencie można dołączyć do Nas. Przyjdź, wypożycz książkę i weź udział w następnym spotkaniu klubu DKK.
Koordynator DKK W BP w Kalwarii Zebrzydowskiej
kustosz Jolanta Paluchowska-Pępek
______________________________________________________________________
Dyskusyjny Klub Książki dla dzieci
Spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieciw roku 2016
W ramach działalności Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci w 2016 roku odbyło się 8 spotkań z dziećmi. Grupa uczestnicząca w spotkaniach liczy średnio 8 osób.