Kategorie

Współpraca z SOSW w Kalwarii Zebrzydowskiej

Biblioteka Publiczna w Kalwarii Zebrzydowskiej od kilku lat współpracuje ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym w Kalwarii Zebrzydowskiej. Do tej pory spotykaliśmy raz w miesiącu podczas godzinnych zajęć w kalwaryjskiej Bibliotece. Nie zabrakło głośnego czytania o charakterze biblioterapeutycznym. Celem zajęć manualnych było wzmocnienie napięcia mięśniowego. W tym celu przygotowywaliśmy wspólnie róże marcepanowe, jak również prowadziliśmy zajęcia z origami. Nie zabrakło również tematyki orientalnej, w postaci wybranych form chińskiej gimnastyki tai chi, jak również mini teatrzyku, wzorowanego na teatrze kamishibai (bajka terapeutyczna). Podczas jednego ze spotkań Uczestnicy mogli obserwować przyrodę za pomocą lunety astronomicznej. Stałym punktem każdego spotkania są ćwiczenia relaksacyjne, rozluźniające. Wśród nich ćwiczenia dykcyjne, uruchamiające ekspresję i in. Każde zajęcia są prowadzone w konwencji "przyjemne z pożytecznym". Wszystkie spotkania mają charakter relaksacyjny. Rozwijają, a zarazem bawią, jak choćby podczas świątecznego karaoke. Jest również miejsce na projekcję bajek i edukacyjnych prezentacji.

 

„Praktyczne cuda z papieru”


   16 czerwca 2016 w Bibliotece Publicznej gościliśmy Wychowanków i Opiekunów ze Szkolnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Kalwarii Zebrzydowskiej. Było to ostatnie, z cyklu spotkań, przed wakacjami.

   Spotkanie rozpoczęliśmy od przedstawienia historii ulubionej przekąski, czyli frytek. Uczestnicy mogli dowiedzieć się, że ojczyzną tego ziemniaczanego przysmaku jest Belgia. Zaprezentowaliśmy również wybrane zioła przyprawowe, które sprawią, że sos do frytek będzie wyjątkowy. Mowa tutaj o tymianku, rozmarynie, kocance włoskiej. Nie zabrakło również rukoli, włoskiego odpowiednika naszej sałaty, która również może być smacznym, sałatkowym dodatkiem do dania z frytek. Następnie przygotowaliśmy coś, co z frytkami jest nieodłącznie związane, czyli praktyczne opakowanie do frytek. Okazuje się, że i origami jest tutaj bardzo przydatne.

   Dopełnieniem zajęć było przygotowanie dla Wychowanków SOSW papierowej tuby, która znakomicie fruwa w powietrzu. Nie mogło zabraknąć również akcentu muzycznego. Wspólnie zaśpiewaliśmy jedną zwrotkę popularnej piosenki „Pieski małe dwa”, którą poprzedziła solidna rozgrzewka aparatu mowy. Nie zabrakło również krótkiej rozgrzewki gimnastycznej, tak jak i na poprzednich zajęciach, gdzie uczestnicy zapoznali się z podstawami gimnastyki chińskiej TAI CHI.

   Warto w tym miejscu wspomnieć, że ćwiczenia dykcyjne, zabawne „łamańce językowe”, jak również ćwiczenia na emisję głosu, są stałym punktem, naszych spotkań z Wychowankami.

   Wszystkim Wychowankom i Wychowawcom życzymy udanego, wakacyjnego wypoczynku. Do zobaczenia podczas zajęć, już w nowym roku szkolnym.

 

***


Spotkanie pod znakiem Kamishibai


8 kwietnia  2016 Wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego odwiedzili Bibliotekę Publiczną w Kalwarii Zebrzydowskiej. Podczas spotkania przedstawiliśmy japoński teatrzyk KAMISHIBAI. Wspólnie przygotowaliśmy papierową petardę”, czyli dźwiękową, papierową zabawkę. Nie zabrakło również elementów chińskiej gimnastyki tai chi. Zaśpiewaliśmy również piosenkę  pt. „Dykcja”, która, jak wskazuje tytuł ,pomaga usprawnić dykcję.

 

***


28 maja 2015 „Przyroda z bliska, czyli spotkanie z teleskopem”.

Dla Wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego

 w Kalwarii Zebrzydowskiej.

 

Spotkanie rozpoczęło się od zaprezentowania budowy lunety przyrodniczej.

Obserwacja przyrody za pomocą takiego sprzętu, to źródło ogromnej

przyjemności. Zaprezentowaliśmy również… motyla z Azji

Południowo – Wschodniej. Nie zabrakło również czegoś, co nierozłącznie

jest związane z lasem, czyli grzybów. Tym razem suszonych, wszak

do rozpoczęcia sezonu grzybowego trzeba jeszcze trochę poczekać.

Do uczestników spotkania, „pofrunęły” również papierowe motyle.

Wysłuchaliśmy wspólnie dwóch bajek, o tematyce przyrodniczej. Stałym

punktem naszych spotkań są również zajęcia ruchowe. Wiele radości

dostarczyły Uczestnikom zabawy „Czyżyk” oraz „Galopujący konik”.

Ponadto mieliśmy okazję w praktyce sprawdzić możliwości lunety, podczas

obserwacji na zewnątrz. Pomimo niesprzyjających warunków

atmosferycznych, udało się dokonać krótkich obserwacji. Do miłego,

kolejnego spotkania zatem.    


Godziny Otwarcia

 

Pn - Czw:       8.00 - 18.00

Pt - Sb:           8.00 - 15.00

Bibliotekarz Poleca

Książka na telefon

Zaproponuj Książkę

Klub