Kategorie

Bibliotekarz poleca

ASIA BIBI, ANNE – ISABELLE TOLLET: NARESZCIE WOLNA!

Historia uwolnienia skazanej na śmierć chrześcijanki z Pakistanu. 

 

Nie pragnęła tego za wszelką cenę. Każdego dnia była gotowa na wszystko. Nie porzuciła wiary i własnych przekonań. Wybrała śmierć. A jednak – została ocalona.

W jej obronie stanął niemal cały świat. Zapomniały o niej rządy wielkich mocarstw czy wpływowi miliarderzy, ale pamiętało tysiące zwykłych ludzi, którzy z determinacją wołali: uwolnić Asię Bibi i, wstrzymując oddech, każdego dnia śledzili kolejne informacje na jej temat. Jak wyglądała najważniejsza walka jej życia? Czy jest już bezpieczna, czy nadal musi martwić się o przetrwanie swoje i bliskich? Asia Bibi, której życie stało się wołaniem w obronie chrześcijan okrutnie prześladowanych w wielu krajach świata, po raz pierwszy szczerze opowiada o tym, w jaki sposób udało jej się dokonać niemożliwego: przekroczyć próg pakistańskiej celi śmierci i odzyskać wolność.

 Kilkanaście godzin po uwolnieniu nowe zdjęcie Asi Bibi obiegło świat. Stoi na nim przytulona do Anne-Isabelle Tollet, francuskiej dziennikarki, która stoczyła batalię o uwolnienie jej z pakistańskiego więzienia. Niedługo potem ukazała się ich książka „Nareszcie wolna”. Asia napisała ją w Kanadzie, by ukazać prawdę o cierpieniu chrześcijan na Bliskim Wschodzie. Polska premiera książka miała miejsce 14 lutego 2020.

 Asia Bibi blisko dziesięć lat spędziła zamknięta w więzieniu, w Pakistanie. Władze postawiły jej zarzut bluźnierstwa. Jej „winą” było to, że podczas pracy z islamskimi kobietami, napiła się wody ze wspólnej studni i zaproponowała swoim współpracownicom, by również zaspokoiły pragnienie. W odpowiedzi usłyszała, że jako chrześcijanka jest nieczysta i dopuściła się bluźnierstwa przeciwko Mahometowi.

 Na Asię wywierano presję: w więzieniu zastraszano ją i torturowano. Żądano, by wyrzekła się wiary. Ona jednak nie złamała się ani przez chwilę. „Kiedy mułła z naszej wioski oficjalnie złożył na mnie skargę, powiedziałam, że nie wyprę się wiary, nawet jeśli dzięki temu mogłam natychmiast wyjść na wolność. Przez długi czas zastanawiałam się, dlaczego Bóg zsyła mi tyle cierpień. Długo zmagałam się z tym, że moja kara jest tak absurdalna; prowadziłam swoją życiową walkę, kompletnie do niej nieprzygotowana” – wspomina Asia.

 Podkreśla ona też, że na wolności każdego dnia dziękuje Bogu za to, że jest wolna. „Nie wystarczy mi życia, by podziękować wszystkim, którzy wspierali mnie przez lata. Często zastanawiam się, dlaczego to robili, co takiego mogło ich we mnie zainteresować. Tak wielu ludzi cierpi... Widać Bóg wysłuchał moich modlitw” – pisze Asia. Dodaje też, że nie wolno nam zapominać o innych chrześcijanach, którzy w Pakistanie nadal są prześladowani.

 W swojej książce Asia opisuje ze szczegółami nie tylko życie codzienne w celi, w Pakistanie, tortury i zniewagi jakich doznała, ale zdradza też szczegóły akcji, dzięki której została uwolniona. „Znacie moją historię z mediów. Wyobrażaliście sobie moją mękę, próbowaliście być może postawić się na moim miejscu, żeby zrozumieć, jak bardzo cierpię. Nie wiecie jednak, jak wyglądało moje życie codzienne, dlatego w tej książce mówię wam to wszystko”.

Historia Asii Bibi uświadamia nam, że prześladowani chrześcijanie to konkretni ludzie, a nie dane statystyczne. To czyjaś matka, ojciec czy ukochane dziecko. Ta książka to świadectwo głębokiej wiary w Boga i sprawiedliwość, która kruszy obojętność i nie pozwala zapomnieć.MARGIT  WALSØ:  PERFUMIARKA

Perfumiarka” Margit Walsø to powieść, która otwiera głowę i serce na zupełnie nowe doznania (nie tylko czytelnicze).Wielka to sztuka, żeby napisać książkę, która tak mocno działa na zmysły. W przypadku „Perfumiarki” siła opisów zapachu roślin jest tak sugestywna, że nie sposób się od nich uwolnić. Ta opowieść jest przesiąknięta delikatną wonią róży i słodką jaśminu. To jednak dopiero początek aromatycznej eksplozji, którą funduje Margit Walsø.

 Ingrid, główna bohaterka, wyrusza do Prowansji, by nie tyle poznać tajniki tworzenia perfum, co przeprowadzić prywatne śledztwo. Z tym właśnie miejscem łączyło coś jej ojca. Było to na tyle silne, że nie potrafił po służbowych wyjazdach do Francji znaleźć sobie miejsca w domu w Norwegii, gdzie czekała na niego żona i córka. Niewielki flakonik, który został Ingrid w spadku po nim, stał się katalizatorem wyprawy o wielorakim znaczeniu – w głąb siebie, po prawdę i doświadczenia, które mnożą się błyskawicznie.

Dzięki niej czytelnik staje się się nie tylko świadkiem, ale i też uczestnikiem niezwykłego wydarzenia – tworzenia nowej linii perfum, które mają stać się kolejnym odkryciem Chanel. Proces ich powstawania to ogromne wyzwanie dla prowincjonalnej fabryki perfum. To tutaj właśnie, wśród pól lawendy i ogromnego rosarium rodzi się zapach, który zawładnie zmysłami na skalę światową.

Należy przyznać, że „Perfumiarka” urzeka od samego początku. Zdecydowanie nie jest to kolejna banalna historia w przyjemnej scenerii. Autorka zaskakuje świeżym pomysłem i detalicznością w budowaniu świata przedstawionego. Mimo tego że fabuła utrzymana jest w nurcie feel-good, nie oznacza to, że optymizm wylewa się z niej na każdym kroku. Wręcz przeciwnie, Margit Walsø pokazuje, że branża perfumeryjna to ciężki kawałek chleba okupiony pracą w pocie czoła, i to dosłownie. Tam nie można spocząć na laurach. Trzeba działać pod dyktando przyrody, pilnować terminu zbioru poszczególnych roślin, a potem ich obróbki. Wszystko po to, by uzyskać idealne nuty zapachowe. Owszem, produkuje się też syntetyczne mieszanki, ale są one tylko dopełnieniem tego, co daje natura. To wszystko jest mocno podkreślone w tej opowieści.

Dominacja wątku perfumeryjnego nadaje tempo akcji w tej książce, ale nie miałoby on tak intensywnego wydźwięku, gdyby nie rozbudowanie warstwy obyczajowej o koligacje rodzinne i uczuciowe. Ich obecność i różnorodność tworzy w „Perfumiarce” przyjazny klimat.

Po lekturze tej książki czytelnik zupełnie inaczej spojrzy na swoje ulubione perfumy.  Odkryje w nich o wiele więcej aromatycznych akordów. Otworzy przy tym głowę i serce na zupełnie nowe doznania.

 

MAGDALENA WITKIEWICZ:   ZAMEK Z PIASKU

   Główną bohaterką  powieści jest Weronika, piękna trzydziestoletnia kobieta i żona swojego pierwszego mężczyzny – Marka. Małżeństwo to – można rzec - jest idealne. Oboje bardzo się kochają i potrafią się przy tym jeszcze ze sobą przyjaźnić. W ich związku pojawia się jednak rysa – od dwóch lat bezskutecznie starają się o dziecko. Weronika, skupiona tylko na celu posiadania potomka, zapomina gdzieś po drodze, że jej mąż to mężczyzna potrzebujący jej uwagi   i miłości wtedy, kiedy jest jej spragniony, a nie tylko wtedy, gdy wskaże na to kalendarzyk małżeński. Z upływem kolejnych miesięcy małżeństwo coraz bardziej się  od siebie oddala, Weronika nie potrafi mówić o niczym innym, jak tylko o dziecku. Marek z kolei chciałby żyć tym dawnym życiem sprzed starań o powiększenie rodziny. Jak się łatwo domyślić, ich związek staje dość szybko pod znakiem zapytania. Weronika poznaje Kubę, który od pierwszej rozmowy potrafi ją nie tylko wysłuchać, ale  i zrozumieć jej smutek i rozczarowania. Marek z kolei znika coraz częściej sam wieczorami, czasami i na noce… Małżonkowie dochodzą nagle do punktu, gdzie ich drogi się rozwidlają i z którego być może nie ma już odwrotu. Przyjaźń Weroniki

i Kuby zamienia się w coś więcej. Wszystko się odmienia, aż do momentu, gdy pewnego dnia Weronika zdaje sobie sprawę, że jej marzenie o posiadaniu dziecka się spełniło, ale przewrotnie, nie w sposób, w jaki by chciała

“Zamek z piasku” to bardzo mądra i bardzo współczesna  opowieść. Książka uświadamia jak łatwo zatracić to, co najważniejsze i zrobić niewłaściwy krok, który wszystko w życiu zmienia. “Zamek” jest powieścią o miłości, przyjaźni, zdradzie, o niespełnionych marzeniach i o tym, że nie zawsze w życiu jest tak jak sobie to zaplanowaliśmy . Sztuką jest bowiem tak żyć, by umieć być razem nie tylko wtedy, gdy jest dobrze, ale przede wszystkim wtedy, gdy dzieje się coś złego. Można rzec, że mistrzostwem  jest taka postawa obu stron, która sprawia, że można razem “przetrwać burzę”.

Książka Magdaleny Witkiewicz  – pomimo jednego słabszego pod względem psychologicznym wątku związanego z przyjaźnią trzech bohaterek  (przyjaciółek Weroniki) -  jest  naprawdę warta uwagi. Czyta się ją bardzo szybko i lekko. Nie znaczy to jednak, że historia w niej opisana jest banalna

i nic się z tej lektury nie wynosi. Jak już zostało to podkreślone -  powieść uczy wiele. Ma przez to głęboki przekaz.   

Warto przeczytać “Zamek z piasku” właśnie dlatego, że skłania do różnorodnych refleksji nad sobą, istotą miłości małżeńskiej i przyjaźni.

 

MAGDA KNEDLER: MOJE PRZYJACIÓŁKI Z RAVENSBRUCK

 

  Magda Knedler - polska pisarka młodego pokolenia - napisała  najlepszą w swoim dorobku książkę historycznie ważną, warsztatowo bardzo dobrą i traktującą o kondycji człowieka, jako istoty wielowymiarowej. "Moje przyjaciółki z Ravensbrück" pokazują współczesnemu czytelnikowi, że każdy z nas składa się z cielesnej powłoki, którą można próbować zniszczyć (niestety te próby w czasach II wojny światowej okazywały się drastycznie skuteczne i to w makroskali), ale to wewnętrzny duch, serce i umysł stanowią o sile człowieczego istnienia. A jeśli do tego jeszcze doda się przyjaźń ponad podziałami i podsycaną dzięki niej chęć przetrwania nieludzkich obozowych warunków, to otrzymujemy piorunującą historię, zapadającą w pamięć na długo.

 

    Autorka, posiłkując się bardzo dogłębnym rozpoznaniem w zakresie funkcjonowania największego kobiecego obozu koncentracyjnego utworzonego przez nazistowskie Niemcy - KL Ravensbrück, jak również prawdziwymi wspomnieniami byłych więźniarek tego obozu, stworzyła powieść, która śmiało może zająć ważne miejsce w gatunku literatury wojenno-obozowej, chociaż ściśle rzecz biorąc stanowi kombinację tego gatunku z literaturą obyczajową. Nigdy nie będzie zbyt mało świadectw o nieludzkich czasach, w których słowo "człowieczeństwo" odzierano z godności, prywatności i nadziei. Nie wolno nigdy zatrzeć pamięci zbiorowej i indywidualnej o świadectwach płynących wprost z obozowych baraków, lazaretów, bunkrów czy krematoriów.

    Magda Knedler, która ma na swoim koncie zarówno powieści kryminalne, jaki i obyczajowe, zawsze wysoko stawia poprzeczkę sobie i swoim czytelnikom. Jej proza odznacza się dbałością o język, pogłębionym researchem oraz szacunkiem dla tematu, dlatego  najnowszą książkę wrocławskiej pisarki należ czytać bez obaw o jakość jej prozy. Moje przyjaciółki z Ravensbrück to jeszcze jedna powieść obozowa, ale autorka podeszła do kwestii gatunku i tematyki po swojemu, proponując czytelnikowi mądrą, pełną emocji (ale nie egzaltacji!) historię.

 

  Moje przyjaciółki z Ravensbrück to przede wszystkim opowieść o odwadze i poświeceniu czterech młodych kobiet, które znalazły się w samym centrum, zaprojektowanej w najdrobniejszych szczegółach, fabryki śmierci. Autorka opowiada o życiu codziennym w Ravensbrück z perspektywy poszczególnych bohaterek, ale prowadzi konsekwentnie narrację trzecioosobową. Dzięki temu unika epatowania okrucieństwem (ale czytelnik ma świadomość jego istnienia), pozwala poznać przeszłość kobiet, co w konfrontacji z życiem obozowym, pokazuje dysonans i wzmacnia  poczucie wszechogarniającego strachu oraz niepewności o to, czy dożyje się choćby do wieczornego apelu.

    Nowa powieść Magdy Knedler to prawdziwe doznanie dla miłośników mądrej, zaangażowanej prozy obyczajowej, nie tylko umiejętnie łączącej fikcję z prawdą historyczną, ale swobodnie przemieszczającej się między gatunkami. Ogromną wartością dodaną Moich przyjaciółek z Ravensbrück są wiersze Grażyny Chrostowskiej, rozstrzelanej w tym obozie w 1942 roku. Sztuka przewija się w powieści, stanowiąc momentami jedyny łącznik kobiet ze światem za drutem kolczastym. Nie szkodzi, że głównie we wspomnieniach, ale to one pozwalały przeżyć kolejną noc, odsuwając od siebie myśl o tym, co nieuniknione.

 

 

ALINA KRĘCISZ: MOJA PODRÓŻ Z WITKACYM I MALINOWSKIM NA CEJLON

 

Moja podróż z Witkacym i Malinowskim na Cejlon to wielogłosowa relacja  z podróży śladami wybitnych osobistości przełomu XIX i XX wieku – Stanisława Ignacego Witkiewicza i Bronisława Malinowskiego. Alina Kręcisz, autorka książki, po uważnym przestudiowaniu zapisków obydwu podróżników postanowiła odtworzyć ich wyprawę na Cejlon sprzed ponad stu lat. Opisom zwyczajów i obrazom współczesnej Sri Lanki towarzyszą cytaty m.in. z artykułów Witkacego dla „Echa Tatrzańskiego” i z dziennika Malinowskiego pokazujące, jakim przemianom uległy sposoby komunikacji miejskiej i międzymiastowej  oraz najbardziej znane miejsca – Kolombo, Kandy, Dambulla, Matale czy Anuradhapura. Szczegółowa relacja, zilustrowana kilkudziesięcioma fotografiami archiwalnymi i współczesnymi, jak również reprodukcjami prac Witkacego i Juliana Fałata, pozwala czytelnikom na przeżycie literackiej podróży po tej wyjątkowo urodziwej wyspie, jej buddyjskich i hinduskich świątyniach oraz na spotkanie z tutejszą egzotyczną przyrodą, zachęcając do osobistego odwiedzenia tego zachwycającego azjatyckiego państwa To wspaniała pozycja dla wszystkich pasjonatów dalekich podróży oraz entuzjastów twórczości Witkacego i dokonań Bronisława Malinowskiego.

_________________________________________________________________________________________

 

 

ALEKSANDRA KATARZYNA MALUDY – PODWÓJNE ŻYCIE NAWOJKI

 

      „Podwójne życie Nawojki” to książka, którą się czyta się jednym tchem, niecierpliwie czekając na zakończenie. Losy tytułowej bohaterki śledzi się z wielkim napięciem  i przeżywa się wraz z nią radości i smutki. Życie nie szczędzi dziewczynie ciężkich doświadczeń i wciąż wystawia ją na próby, z których nie zawsze udaje się wyjść zwycięsko. 
      Tym większe wrażenie robi na czytelniku determinacja Nawojki, która – mimo mizernej postury – okazuje się wielka duchem. Bardzo interesujące są jej przemyślenia i rozmowy na temat religii, sztuki i filozofii. Pod tym względem bohaterka wyprzedza swoją epokę. Bliskie są jej idee świętego Franciszka, afirmujące życie i piękno świata, a jednocześnie wiele wypowiedzi na temat Boga i jego roli bardziej przypomina współczesne nam, pełne humanizmu spojrzenie na Stwórcę niż poglądy piętnastowiecznych duchownych i uczonych. Dla Nawojki Bóg nie jest jedynie surowym sędzią. To dobry Ojciec, który darzy swoje dzieci miłością, daje im prawo wyboru i otacza opieką, cieszy się z ich szczęścia i pociesza w nieszczęściu. Traktuje też jednakowo kobiety i mężczyzn. „Podwójne życie Nawojki” to pasjonująca powieść historyczna, ukazująca życie na pograniczu z państwem krzyżackim. Ciągłe zmiany sojuszy, polityczne intrygi i dążenia Zakonu do hegemonii prowadzą nieuchronnie do wojny i jednej z największych bitew średniowiecznej Europy, jaka rozegrała się pod Grunwaldem. Opis bitwy i udziału w niej bohaterów powieści to literacki majstersztyk, który łączy żywiołowe batalistyczne opisy z przeżyciami ludzi. Szczególną uwagę zwraca tu postawa Mikołaja z Ryńska, założyciela Związku Jaszczurczego, który dowodził chorągwią chełmińską, a po wycofaniu jej z bitwy uznany został przez Zakon za zdrajcę. Autorka świetnie łączy elementy historyczne i literacką fikcję. Jej powieść czyta się z wielką przyjemnością i z wypiekami na twarzy dzięki wartkiej akcji, ale i gawędziarskiemu, ujmującemu stylowi, w którym jest miejsce i na realistyczne opisy i na żywiołowe dialogi, i na przywoływane legendy, i na liryczne fragmenty. Całość tworzy barwną mozaikę, oddając ducha epoki i oddziałując mocno na wyobraźnię czytelnika. „Podwójne życie Nawojki” to książka, która udowadnia, że polska powieść historyczna ma się świetnie, może poruszać, bawić, uczyć i skłaniać do refleksji.

____________________________________________________________________


GRZEGORZ BĘBNIK, SEBASTIAN ROSENBAUM, MIROSŁAW WĘCKI – WOJCIECH KORFANTY 1873- 1939


        Wojciech Korfanty (1873–1939) to najważniejszy przedstawiciel polskiego ruchu narodowego z Górnego Śląska. Przeciwstawiał się germanizacyjnej polityce władz niemieckich wobec ludności polskiej, walczył o polepszenie sytuacji niższych warstw społecznych. Występował na forum parlamentarnym i na wiecach, był czynny jako dziennikarz i wydawca prasowy, stworzył gazety „Polak” i „Górnoślązak”. W listopadzie 1918 r. został członkiem Naczelnej Rady Ludowej w Poznaniu, kierował jej wydziałem wojskowym w czasie powstania wielkopolskiego. Gdy w traktacie wersalskim zapisano, że los Górnego Śląska ma zostać rozstrzygnięty w plebiscycie, stanął na czele Polskiego Komisariatu Plebiscytowego i kierował jego akcją propagandową. W maju 1921 r. wywołał III powstanie śląskie i został jego dyktatorem, odnosząc sukcesy militarne i polityczne. Wskutek oporu Józefa Piłsudskiego nie objął stanowiska premiera, pozostał jednak wiodącym politykiem w województwie śląskim.  Po zamachu majowym 1926 r. przeciwstawił się sanacji, za co spotkały go szykany, m.in. uwięzienie w Brześciu. W 1938 r. wyemigrował do Czechosłowacji. Powrócił do Polski w kwietniu 1939 r. i został aresztowany. Zmarł tuż po zwolnieniu z więzienia. Na Górnym Śląsku był legendą już za życia. Dziś jego pomnik uświetnia jeden z centralnych placów Katowic.

       Album „Wojciech Korfanty 1873-1939” przygotowali historycy z katowickiego oddziału IPN: Grzegorz Bębnik, Sebastian Rosenbaum i Mirosław Węcki. Zawiera on ponad 60 stron tekstu na temat dyktatora III powstania śląskiego oraz mnóstwo poświęconych mu zdjęć. Niektóre są fascynujące, na przykład to, zrobione w Piekarach Śląskich w 1933 roku. Okazją było świętowanie 250. rocznicy odwiedzin w sanktuarium króla Jana III Sobieskiego w czasie jego marszu na odsiecz Wiednia. Na trybunie honorowej widać biskupa katowickiego Stanisława Adamskiego, a także dwóch polityków: Wojciecha Korfantego i wojewodę śląskiego Michała Grażyńskiego. Wojewoda demonstrował zaciekłą wrogość do Korfantego i nigdy by nie zaprosił go na trybunę honorową. To była jednak uroczystość kościelna i śląski Kościół zaprosił tego polityka. Najciekawsze jest jednak zamieszczone w albumie tuż obok to samo zdjęcie, przygotowane do druku w „Kurierze Codziennym”. Grafik wyrysował na nim kadr, który ma się ukazać w gazecie. Kadr jest tak zaznaczony, że wypada z niego... Wojciech Korfanty. W dodatku, jakby dla pewności, ktoś zamazał na fotografii jego twarz. Takie praktyki znane były raczej w Związku Sowieckim, a nie na Śląsku w dwudziestoleciu międzywojennym. A jednak... Zapewne redaktorzy „Kuriera” wycięli Korfantego z fotografii, żeby nie narażać się rządzącej wtedy sanacji.Na niektórych fotografiach widać u stóp Wojciecha Korfantego jego psa, wilczura Moryca. Pies był tak wytresowany, że rzucał się do ataku po usłyszeniu hasła: "Heimattreuer". Doświadczył tego zastępca Korfantego w Polskim Komisariacie Plebiscytowym, socjalista Józef Biniszkiewicz. Moryc ugryzł go, poszczuty dla kawału przez Korfantego. Album pokazuje Wojciecha Korfantego jako człowieka, który przyczynił się w największym stopniu do przyłączenia części Śląska do Polski. Nie robi jednak z niego świętego; przypomina, że potrafił też posługiwać się nieprawdą i manipulować opinią publiczną. Najbardziej przejmującą częścią tekstu w albumie jest opis tego, jak  potraktowała Korfantego rządząca w Polsce sanacja. Zadziorny Ślązak nie uniknął nawet brutalnych pobić w czasie uwięzienia w twierdzy brzeskiej.

      Powyższe opisy fotografii zamieszczonych przez śląskich historyków w prezentowanym albumie mają na celu rozbudzenie zainteresowania jednym z ojców niepodległej Rzeczypospolitej, jakim był niewątpliwie Wojciech Korfanty.

_____________________________________________________________________________________________________

 

MONIKA MARIN – KRONIKI SALTAMONTES

 (UCIECZKA Z MROKU, TAJEMNICZE BRACTWO, NOWE ŻYCIE)


    Trylogia  zawiera tysiąc dwieście stron pozytywnego, ubranego w historię przesłania skierowanego  zarówno do młodzieży jak i do dorosłych. Przypomina, że bez względu na narodowość, kolor skóry czy też wyznawaną religię (lub jej brak) mamy obowiązek szanowania innych ludzi.

    Akcja trylogii „Kroniki Saltamontes” rozgrywa się w latach 1945 – 2015. Głównymi jej bohaterami są zwykli ludzie reprezentujący różne  kultury, których ciekawość świata pchnęła do podróży po Europie. Wątki trylogii zahaczają również o starożytne cywilizacje (Persja, obie Ameryki). Bohaterowie Kronik stworzyli szczęśliwą, międzynarodową rodzinę i tym samym wysłali do czytelników jasny przekaz, że ktoś pochodzący z innego kraju może być bardzo bliski drugiemu nie zatracając przy tym własnej tożsamości.

    W trylogii podkreślone jest i to, że warto walczyć o własne marzenia. Nie wolno przy tym ulegać złu i wszelkiego rodzaju agresji. „Kroniki Saltamontes” to ciepła, trzymająca w napięciu powieść, która łączy wszystkie pokolenia. Została ona entuzjastycznie przyjęta przez czytelników.

     Do książki dołączone są gadżety związane z tematyką lektury, które można dostać również w Bibliotece w Kalwarii Zebrzydowskiej.

 _________________________________________________________________


 

STANISŁAW KRYCIŃSKI – BIESZCZADY. TAM GDZIE DIABŁY, HUCUŁY, UKRAIŃCE


        Stanisław Kryciński (ur. w 1954 r.) jest z wykształcenia inżynierem chemikiem, z zamiłowania zaś – historykiem i krajoznawcą. Bardzo lubi zwiedzać wszelkie zakątki Polski i krajów ościennych – szczególnie te wolne od ruchu turystycznego. Fascynuje go jednak najbardziej południowo-wschodnia Polska. Uroki ulubionych krain opisuje piórem i obiektywem. Jest autorem licznych opracowań, m.in.: Cerkwie drewniane w Karpatach (1979), Drewniane cerkwie karpackie (1984), Nadsanie, cz.1 ,,Gmina Czarna” (1986), Pogórze Przemyskie, (1992), Bieszczady. Słownik historyczno-krajoznawczy. Część I – gmina Lutowiska (1995), oraz Część II – gmina Cisna (1996 i 2007), Przemyśl i Pogórze Przemyskie (1997, 2007), Cerkwie w Bieszczadach (1995 i 2005). W zeszłym roku nakładem Libry PL ukazał się album Bieszczady. Tam gdzie oczy poniosą. Karierę turysty górskiego rozpoczął  Autor obozem wędrownym w Bieszczadach latem 1974 r. Początkowo interesowały go wyłącznie szczyty więc wchodził na nie przez kilka lat – najwyższy, który zdobył to Alam Kuh w Iranie (4850 m) – aż, z czasem, dostrzegł niezrównany urok dolin pełnych pamiątek po dawnych ich mieszkańcach. Chodząc tak dolinami zauważył, że nie ma takiej góry, której nie dało by się obejść. Odkrywszy tę genialna zasadę, do dziś dnia kieruje się nią podczas górskich wędrówek.

       Pozycja Bieszczady. Tam gdzie diabły, hucuły, Ukraińce to zbiór historycznych gawęd o kilku ważniejszych miejscowościach (Baligród, Cisna, Hoczew), osadach granicznych (Bystre, Michniowiec), nieistniejących już wsiach (Sianki, Beniowa) oraz sentymentalnych dla Autora okolicach (Dobra, Mrzygłód, Ulucz), uzupełniony o relacje z (nielegalnych - strefa nadgraniczna!) wypraw z lat 80. do Worka Bieszczadzkiego. Ponadto znajduje się tam ciekawy rozdział poświęcony wojennym umocnieniom na linii Sanu, nieco stronnicze (tj. niemal rozgrzeszające) podejście do UPA, parę stron poświęconych rodzinie Fredrów i sporo czarno-białych, klimatycznych fotografii. Mimo szacunku dla Autora całej ekipy za akcje restauracyjne przydrożnych krzyży, jak i wielu cmentarzy (polecam doskonałą historię z kamienną płytą z rybą z Beniowej ) czytelnik odczuwa lekki niedosyt, bo oczekuje na więcej jego osobistych wspomnień.

    Mimo tych nielicznych zastrzeżeń książkę tę warto polecić szczególnie miłośnikom gór i polskich wschodnich rubieży.

 

Małgorzata Kasprzyk

_______________________________________________________________________________________

 

 

ALEKSANDRA TYL – KARMELOWA JESIEŃ

 

           Książka tej poczytnej autorki to bardzo ciepła, miejscami nostalgiczna opowieść o Mariannie – bohaterce opublikowanego wcześniej  „Magicznego lata” – właścicielce kawiarni w Polance.

           Dziewczyna zostaje po śmierci rodziców i ukochanej babci postawiona w bardzo trudnej sytuacji życiowej. Popada w depresję, z której usiłuje ją wyprowadzić przyjaciółka. Pozornie przypadkowy impuls oraz dociekliwość Marianny prowadzą ją do Hiszpanii, a konkretnie do Sewilli, gdzie rozwijają się główne wątki powieści. Na pozór niczym nie związany wybór miejsca pobytu sprawia, że główna bohaterka poznaje ciekawych ludzi. To z kolei ma wpływ zarówno na rozwój akcji, jak i na losy bohaterów powieści.

          Fabułę wzbogaca umieszczenie w ciągu zdarzeń barwnych postaci, takich jak adorator Marianny – profesor Piotr czy też hiszpański dorożkarz.

         „Karmelowa jesień” zawiera mnogość wątków. Taki zabieg formalny pozwala na żywy odbiór dzieła przez czytelnika oraz wzbogacenie wrażeń estetycznych. Książka ta stanowi równocześnie opowieść o próbie odnalezienia siebie i tego, co w życiu najcenniejsze.

         Przed lekturą „Karmelowej jesieni” warto przeczytać wcześniejszą powieść tej autorki „Magiczne lato” z uwagi na uprzednie wprowadzenie czytelnika we wcześniejsze losy bohaterów.

_________________________________________________________________________________________

 

MAREK A. KOPROWSKI – AKCJA  „WISLA”. KWAWA WOJNA Z OUN – UPA


         Niniejsza publikacja to próba uporządkowania i nowego spojrzenia na wydarzenia, jakie rozgrywały się w latach 1943 – 1947 na południowo – wschodnim obszarze Polski.

        Na przełomie 1946/47 roku sytuacja polityczna na wspomnianym terenie była daleka od stabilizacji. Najgorzej było w Bieszczadach i na Pogórzu Przemyskim. Ukraińcy – naturalny bastion OUN - UPA  - stanowili tam 85 % ogółu mieszkańców. Lesisty, pozbawiony bitych dróg teren sprzyjał budowie bunkrów, zasieków i kryjówek przez  zgrupowania „Bira”, „Stacha” i „Chrynia”. Nie pomagały doraźne próby zlikwidowania przez Wojsko Polskie wspomnianych oddziałów. Postanowiono, że akcję zniszczenia struktur OUN – UPA powiąże się z przesiedleniem przez oddziały WP i KBW ludności łemkowskiej i ukraińskiej na Ziemie Zachodnie.

       Tymi zagadnieniami, w głównej części omawianej publikacji, zajął się prof. dr hab. Wojciech Filar – uznany ekspert od spraw wschodnich.  Następny rozdział zawiera relacje żołnierzy Wojska Polskiego, którzy brali udział w tamtych operacjach.

W końcowej części znajduje się prezentacja niektórych dowódców UPA i działaczy OUN, którzy kierowali zbrodniczymi  walkami o oderwanie tzw. Zakierżońskiego Kraju od reszty ziem polskich.

           Książkę tę warto przeczytać nie tylko ze względu na przedstawione tam fakty historyczne, ale również z uwagi na to,  że autor ciekawie i nowatorsko je interpretuje, obala różne mity oraz wysuwa twierdzenie, że akcji „Wisła” nie można wyizolować z dziejów stosunków polsko – ukraińskich.

 

_________________________________________________________________________

Kasprzyk Małgorzata

 

 

100 na 100. ANTOLOGIA KOMIKSU NA STULECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

 

       Publikacja niniejsza stanowi unikatowy zbiór komiksów historycznych wydanych przez WSiP S. A. na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. W zamyśle twórców tej pozycji, ma ona „uczyć, rozwijać i … cieszyć”. Jest to na rynku wydawniczym jedyna publikacja złożona z 17 komiksów, których autorami są wybitni rysownicy tacy jak: Papcio Chmiel, Bogusław Polch, Zbigniew Kasprzak czy Marek Szyszko i Andrzej O. Nowakowski.

       Zbiór ten zawiera również 8 artykułów uzupełniających napisanych przez cenionych historyków, pisarzy oraz twórców, badaczy i krytyków komiksu. Wstępy historyczne poprzedzają każde z przedstawionych tam wydarzeń z najnowszych dziejów Polski. Bogactwo różnorodnych przekazów medialnych, jakimi charakteryzuje się ta antologia sprawia, że jej odbiorcami mogą być ludzie reprezentujący szerokie spektrum społeczne. Adresowana jest ona nie tylko do młodzieży, lecz także do osób w dojrzałym wieku. Odbiór omawianej publikacji ułatwia także fakt, iż komiks ma w naszej świadomości społecznej swoją ugruntowaną, bo już 90 – letnią tradycję. Dzieje narodu polskiego zawarte są nie tylko w odpowiednio dobranych ilustracjach, lecz także w użyciu niedawno odkrytej czcionki drukarskiej o nazwie Brygada 1918 pochodzącej z 1928  r.

_______________________________________________________________________________

 

ZBIGNIEW GLUZA, MARTA MARKOWSKA: KSIĘGA STULECIA NIEPODLEGŁOŚCI

 

       W październiku 2018 r. ukazała się dwutomowa publikacja Ośrodka KARTA i Domu Spotkań z Historią. Jej treścią są wybrane wydarzenia historyczne związane z niezawisłością Polski. Obejmują one okres od stycznia 1918 r. do września 2018 r. i obrazują odzyskanie przez Polskę niepodległości, umacnianie jej niezależności, tracenie bytu narodowego oraz planowanie przyszłości odrodzonej Ojczyzny.

       Przedstawione w Księdze wydarzenia ułożone są chronologicznie. Ich wiarygodność  wzmacnia zamieszczenie fragmentów dzienników, listów znanych osobistości życia społecznego, ich wystąpień publicznych oraz artykułów prasowych. Zaletą publikacji jest umieszczenie w niej około 250 fotogramów obrazujących życie codzienne obywateli naszego kraju w tamtym okresie.

     „Księga stulecia…”, będąca podsumowaniem szerokiego projektu społecznego zatytułowanego „Nieskończenie Niepodległa”, ma w zamyśle jej twórców zachować neutralność światopoglądową i polityczną. W tekstach zamieszczonych na kartach omawianej publikacji „sformułowana jest polska racja stanu, a w obrazie jej spełnienie”, jak trafnie napisano we wstępie tego  ciekawego dzieła.

 

Małgorzata Kasprzyk

_____________________________________________________________________________________________________

 

JOHN GREEN – SZUKAJĄC ALASKI

  

       W Bibliotece w Kalwarii Zebrzydowskiej pojawiła się książka znanego kultowego amerykańskiego pisarza młodzieżowego Johna Greena, autora takch powieści jak „Gwiazd naszych wina“ i „Papierowe miasta“. Została ona okrzyknięta za Oceanem bestsellerem „New York Timesa“.

      Autor, poprzez mistrzowską kreację głównych bohaterów: Milesa Haltera, Alaski Young, Pułkownika, Takumy i Lary, przedstawia w niej proces dorastania grupy młodych ludzi do dorosłości. Książka składa się z dwóch części: „przed“ i „po“. Pierwsza z nich jest w ocenie czytelników zdecydowanie lepsza od akcji składającej się na dni „po“. Charakterystyczną cechą całości jest mimo to perfekcyjne operowanie słowem i stopniowanie napięcia.

       Kreacja bohaterów - młodych ludzi posiadających wady, ale elokwentnych, obdarzonych rozległą wiedzą i mających mocne charaktery, sprawia, że powieść „Szukając Alaski“ jest bardzo ciekawa. Porusza ona ważne i mądre tematy również poprzez odwołania do nowożytnych filozofów.

    Wszystko to sprawia, że książkę tę, mimo że jest ona adresowana do młodych ludzi, można czytać
w każdym wieku, podobnie jak „Buszującego w zbożu“ J. D. Salingera, do której to pozycji porównuje się omawianą lekturę.

_____________________________________________________________________________________________

 

" Józef Piłsudski"


         Rok 2017 dedykowany był osobie Józefa Piłsudskiego – wybitnego twórcy polskiej niepodległości. Obecnie przywołuje się tę postać z racji obchodów 100. rocznicy powstania państwa polskiego po długim okresie zaborów.

            Do Biblioteki w Kalwarii Zebrzydowskiej zakupiono w związku z tym publikację wydaną nakładem Prowincjonalnej Oficyny Wydawniczej i Muzeum Niepodległości w Warszawie zatytułowaną „Józef Piłsudski“.

            Ten wyjątkowy – rocznicowy – album podzielony jest na kilka rozdziałów zawierających unikalne fotografie obrazujące życie i dokonania Marszałka Józefa Piłsudskiego. Noszą one tytuły: Droga do niepodległości, II Rzeczpospolita, Sztuka, Pamiątki w zbiorach Muzeum Niepodległości oraz Pomniki.

Materiał faktograficzny wzbogacony jest kserokopiami dokumentów takich jak: listy Józefa Piłsudskiego adresowane do różnych osobistości, rozkazy, podziękowania Naczelnego Wodza, okolicznościowe wydania czasopism oraz komunikaty.

Album utrwala recepcję postaci Marszałka także poprzez odwołanie się do sztuk plastycznych, których motywem jest jego sylwetka.

           Publikacja ma charakter kolekcjonerski, brzegi kart są złocone, a całość jest szyta  i oprawiona w ekologiczną skórę sprowadzoną z Włoch.

 

ANIA. BIOGRAFIA ANNY PRZYBYLSKIEJ


          Listopadowa aura sprzyja lekturze książek, które zawierają określone przesłanie dla czytelników. Źródłem inspiracji twórczych dla Grzegorza Kubickiego i Macieja Drzewickego stało się życie zmarłej w 2012 r. aktorki Anny Przybylskiej znanej przede wszystkim z roli Marylki w telenoweli „Złotopolscy”. Ich książka zatytułowana „Ania” to pierwsza biografia aktorki autoryzowana przez jej rodzinę. Książka zawiera wiele anegdot i wspomnień z życia artystki. Jest też swoistym curriculum vitae tej urodziwej i posiadającej wiele atutów młodej kobiety, która na pierwszym miejscu stawiała nie sławę, lecz ciepło rodzinnego domu. Kolejne rozdziały odsłaniają zarówno kulisy jej pracy zawodowej jak i sekrety życia rodzinnego. „Ania. Biografia Anny Przybylskiej” jest przeznaczona nie tylko dla wielbicieli jej talentu oraz miłośników polskiego kina, ale także dla czytelników, którzy szukają swego życiowego modus vivendi. Niewątpliwym walorem tej publikacji  jest też fakt, że obala ona wiele mitów narosłych wokół aktorki

ALICJA LENCZEWSKA -  ŚWIADECTWO. DZIENNIK DUCHOWY

       Na przeciwległym biegunie zainteresowań ludzką egzystencją plasuje się świadectwo Alicji Lenczewskiej – skromnej nauczycielki ze Szczecina, która opisała w omawianej książce swoje duchowe przeżycia mające miejsce po jej nawróceniu. Spisywała je w latach 1985 – 2010. Książka została poddana wnikliwej analizie teologicznej, w wyniku której uzyskała imprimatur biskupa szczecińskiego Henryka Wejmana. Na kartach „Świadectwa” znajdują się opisy przeżyć mistycznych autorki i treść przesłań, które przekazywał jej Jezus Chrystus. Przebija w nich miłość, jaką Stwórca obdarza wszystkich ludzi. Rysuje się również słaba kondycja życia duchowego człowieka przełomu XX/XXI w. Nie jest to jednak przeszkodą uniemożliwiającą prowadzenie głębokiego życia wewnętrznego. Każdy – jak głoszą przesłania Anny Lenczewskiej – ma bowiem własną drogę do Boga – Odwiecznej Miłości. Czytając omawianą publikację można doświadczyć głębokiego pokoju ducha, gdyż przesłania w niej zawarte współbrzmią z wielkimi dziełami mistycznymi takimi jak starotestamentalna „Pieśń nad pieśniami”, pisma św. Teresy z Avila, św. Faustyny Kowalskiej czy też Hildegardy z Bingen. Emanuje z nich geniusz kobiecego intelektu wplecionego w nieraz trudną codzienność ludzkiego bytowania.


_______________________________________________________________________________________________

 

NIEŚMIERTELNI. KRYPTA ZASŁUŻONYCH NA SKAŁCE, red. FRANCISZEK ZIEJKA

         Publikacja stanowi swego rodzaju przewodnik po Panteonie ludzi zasłużonych dla kultury polskiej.

        Składa się z dwóch części. W pierwszej zawarta jest interesująca rozprawa historyczna dotycząca dziejów Skałki, życia duchowego stróżów tego narodowego sanktuarium – oo. paulinów -  oraz okoliczności powstania Krypty Zasłużonych. Część zasadniczą opracowania stanowi obszerna prezentacja trzynastu zasłużonych Polaków, których doczesne szczątki spoczywają w Panteonie Nieśmiertelnych m. in. Jana Długosza, Wincentego Pola, Lucjana Siemieńskiego, Józefa Ignacego Kraszewskiego, Adama Asnyka oraz Ludwika Solskiego i Czesława Miłosza. O dokonaniach Aleksandra Brὔcknera i Karoliny Lanckorońskiej informują pamiątkowe tablice.

           Niniejsza publikacja skłania do refleksji nie tylko ze względu na wydźwięk patriotyczny i walory poznawcze, ale także z uwagi na przystępny sposób narracji oraz dogłębną analizę dokonań prezentowanych na jej kartach osób.

____________________________________________________________________________

 

BARBARA GAWRYLUK, WANDA CHOTOMSKA. NIE MAM NIC DO UKRYCIA.

         Książka jest pierwszą biografią tej niezwykle poczytnej pisarki tworzącej polską literaturę dla dzieci i młodzieży. Porównywana jest ona z Astrid Lindgren – niezwykle popularną szwedzką autorką kultowych książek dla młodych czytelników.

        Niniejsza publikacja składa się z wywiadu Barbary Gawryluk z pisarką Wandą Chotomską, utworów  poetyckich Wandy Chotomskiej oraz wielu fotografii zarówno tych publikowanych w różnych periodykach, jak i tych schowanych głęboko w szufladzie twórczyni Jacka i Agatki. Książkę wzbogacają ponadto wspomnienia rodziny, przyjaciół i  współpracowników pisarki.

Wanda Chotomska. Nie mam nic do ukrycia ma też bogatą szatę graficzną.

Po książkę Barbary Gawryluk sięgną z przyjemnością i z … łezką w oku czytelnicy, którzy wychowywali się na tekstach Wandy Chotomskiej.

________________________________________________________________________________________________________

 

Stanisław Narcyz Klimas ofm: Autentyczność Bożego Grobu w Jerozolimie. Badania historiograficzne, archeologiczno – architektoniczne i udokumentowane w zabytkach (I – X w.)

          Praca podzielona jest na siedem rozdziałów. Pierwszy omawia źródła dotyczące ukrzyżowania i pochówku na przestrzeni wieków. Autor szczegółowo analizuje też mękę i śmierć Boga – Człowieka w oparciu o źródła pogańskie i żydowskie a także o apokryfy i Koran. Przedstawia  dogłębnie wyniki badań naukowych nad usytuowaniem  miejsca ukrzyżowania i grobu Chrystusa. Prezentuje również w dogłębny sposób rozwój myśli teologicznej związanej z Golgotą. Osobny rozdział traktuje o krzyżu w tradycji biblijnej. W publikacji tej omówiono także zagadnienia związane z pielgrzymkami do Bożego Grobu na przestrzeni wieków i różnorodność przedstawień tego miejsca w eulogiach, sarkofagach, relikwiarzach, mozaikach i kopiach architektonicznych.

Naukową wartość tej interesującej pozycji wydawniczej podnoszą wyczerpująca bibliografia oraz indeks nazwisk i nazw geograficznych.

 

 Graham Winston: Ross Poldark

          Jest to jedna z kilkunastu książek tworzących sagę o rodzinie Poldarków. Autorem jest Graham Winston – angielski pisarz urodzony w Manchesterze, który w siedemnastym roku życia przeniósł się do Kornwalii. To właśnie ta kraina stanowi tło powieści osadzonych w realiach XVIII – wiecznej Anglii.

Tytułowy bohater wraca z amerykańskiej wojny do rodzinnej Kornwalii. W domu zastaje duże zmiany. Jego ojciec nie żyje, a ukochana Elizabeth zaręczyła się z jego kuzynem. Ross godzi się z losem, odbudowuje swój zrujnowany majątek. Niespodziewanie w jego życiu pojawia się uboga dziewczyna Demelza…

Swoją wielowątkową powieść o losach rodziny Poldarków Winston Graham pisze w świetnym stylu, który „uwodzi” czytelnika już od pierwszych stron, dbając jednocześnie o zachowanie realiów historycznych i kulturowych. „Ross Poldark” to początek niezwykle interesującej sagi o niełatwej miłości, trudach codziennego życia i tęsknocie za szczęściem. Dla wszystkich, którzy lubią dobrą literaturę obyczajowo – historyczną stanowić  będzie to dobrą lekturę

___________________________________________________________________

 

 

KALWARYJSCY PRZEWODNICY autorstwa o. Antoniego Kluski to książka, która ukazała się w bieżącym roku w Wydawnictwie „Calvarianum”. Pozycja ta stanowi pierwszą tego typu publikację całościowo traktującą o fenomenie tego typu apostolstwa świeckich w kalwaryjskim sanktuarium. Obszerny wstęp zawiera dogłębną analizę opisywanego zjawiska opartą o teksty przemówień największego Pielgrzyma Kalwaryjskiego – św. Jana Pawła II. Na uwagę zasługuje też umieszczenie not biograficznych kalwaryjskich przewodników, co stanowi dodatkowy walor tej publikacji. Materiał faktograficzny wzbogacony jest fotografiami przewodników kalwaryjskich oraz grup pielgrzymkowych przez nich prowadzonych.

       Niniejsza publikacja to pionierska praca o. Antoniego Kluski – opiekuna przewodników. Z tego względu zasługuje na zaznajomienie się z nią.

 

_______________________________________________________________________________________________

           Poczet władczyń Polski to obszerna publikacja, która prezentuje sylwetki 50 żon władców naszego kraju – od Dobrawy po Marię Józefę Habsburżankę. Przedstawia także postacie władczyń posiadających tytuł królowej Polski, ale nigdy nie mieszkających w kraju nad Wisłą. Niniejsza publikacja jest bardzo interesująca nie tylko ze względu na zawarte w niej biogramy, ale także z powodu swojej niezwykle bogatej i wysmakowanej oprawy graficznej. Walory poznawcze albumu zwiększają również liczne portrety władczyń i ich rodzin. Książka stanowi doskonałą lekcję historii dla wszystkich miłośników dziejów naszego kraju.

         W podobnym stylu napisana jest książka Jacy byli władcy i królowie Polski autorstwa Mariusza Trąby i Lecha Bielskiego. Pozycja ta stanowi rozbudowany poczet naszych monarchów, zawiera drzewa genealogiczne każdego z nich oraz liczne ilustracje i wykresy ułatwiające kojarzenie faktów oraz wydarzeń historycznych.

       Miłośników dawnych epok zainteresuje z pewnością praca Karoliny Targosz Królewskie uroczystości weselne w Krakowie i na Wawelu. Publikacja obejmuje lata 1520 – 1605 i prezentuje zwyczaje związane z zaślubinami królewskich par w epoce renesansu i wczesnej fazie baroku. Na kartach tej książki znajdują się więc opisy wspaniałych parad konnych, uczt oraz innych zwyczajów dworskich towarzyszących zawieraniu małżeństw przez władców polskich.

        Lektura omawianych publikacji z pewnością wzbogaci wiedzę pasjonatów historii i będzie zarazem źródłem wielu doznań estetycznych.

__________________________________________________________

 

BEATA GUCZALSKA: TRELA


          Książka, którą rekomendujemy stanowi syntezę życia i twórczości artystycznej jednego z największych i najbardziej popularnych aktorów polskich przełomu XX i XXI w. Zawiera ona charakterystykę dokonań scenicznych i filmowych Jerzego Treli osadzoną w realiach historycznych epoki, w której przyszło żyć i tworzyć temu artyście. W publikacji Beaty Guczalskiej zamieszczone są także opinie przyjaciół – aktorów na temat jego twórczości i działalności dydaktycznej w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej jako rektora tejże uczelni. Liczne fotogramy wzbogacają książkę i podkreślają jej walor poznawczy.


_________________________________________________________________________________

Louis Laurean Cervantes: Chłopiec świadkiem Chrystusa Króla


            Książka ta opisuje historię życia bł. José Sánchesa del Rio, czternastoletniego meksykańskiego męczennika z okresu prześladowań chrześcijan w tym kraju (lata 1917 – 1929). Prezentowana biografia  jest mocno osadzona w realiach historycznych tamtego czasu. Na kartach książki ukazane są dzieje meksykańskich katolików i ich walka w obronie wiary i tożsamości chrześcijańskiej. Na tym tle jawi się postać José Sánchesa del Rio, który został stracony za wierność wyznawanym przez siebie wartościom. Zarówno dzieje jego życia jak i  bezkompromisowa walka o zachowanie wiary katolickiej przedstawione są przez ks. Cervantesa w bardzo przystępny i sugestywny sposób. Jest to niezwykły walor publikacji, która ukazała się w polskiej edycji w roku przyjęcia przez nasz naród Chrystusa za osobistego Króla, Pana i Zbawiciela.

_________________________________________________________________________________

Piotr Hlebowicz, Natalia Rykowska, Aleksandra Ślusarek:
 Wołanie ze stepów


         W 80. rocznicę deportacji Polaków z Ukrainy sowieckiej do Kazachstanu ukazała się publikacja P. Hlebowicza, N. Rykowskiej i A. Ślusarek zatytułowana wymownie Wołanie ze stepów. Jest to przejmujący dokument ilustrujący tragiczne dzieje ludności polskiej zamieszkałej na dawnych Kresach Rzeczypospolitej i zesłanej dekretem Stalina w głąb ZSRS. Książka – album zawiera wspomnienia deportowanych Polaków a także liczne fotografie ilustrujące codzienne życie naszych rodaków na stepach Kazachstanu. Osobno przedstawiona jest postać i dokonania błogosławionego księdza Władysława Bukowińskiego – zesłańca i apostoła na tamtych terenach. Walor poznawczy podkreśla zamieszczenie w omawianej publikacji zarówno map, jak i opisów środowiska kulturowego Kazachów, w którym żyją do dziś Polacy – potomkowie Kresowiaków Wschodnich.  

____________________________________________________________________________

NIHIL NOVI

Na przełomie roku 2015/2016 ukazała się 30. edycja znanego na regionalnym rynk

Godziny Otwarcia

 

Pn - Czw:       8.00 - 18.00

Pt - Sb:           8.00 - 15.00

Bibliotekarz Poleca

Książka na telefon

Zaproponuj Książkę

Klub